7 hříchů cestování

Papež Řehoř na konci 6. století rozdělil hříchy do sedmi kategorií. Tenhle model si můžeme vypůjčit a podívat se na hlavní chyby, které děláme při cestování. Vyvarujme se jich a své cesty si víc užijeme.

Foto: Shutterstock

Nesnažte se na cestě stihnout všechno. Víc zážitků a uhoněnější program neznamená hlubší poznání cizí země a trvalejší vzpomínky. Lepší je nechat si hodně času na důkladnější poznání menší oblasti. Foto: Shutterstock

1. Pýcha
Nejhorší cestovatelský hřích ze všech a zároveň i zdroj těch ostatních. Na cestách je pýcha horší, než když se pyšný manžel nechce zeptat manželky na cestu. Spočívá v předsudcích a stereotypech, že jsme lepší, rozvinutější, chytřejší a bohatší, než lidí ze zemí, kam jsme přijeli. Zaprvé je to často nesmysl – třeba v Indii nebo v Číně fungovaly rozvinuté a bohaté říše už v době, kdy se praotec Čech ještě toulal někde v bažině. A zadruhé nám to zavírá oči všímat si zajímavých rozdílů a naučit se něco nového.

2. Chamtivost
Chcete mít v pase tolik exotických razítek, že kvůli tomu zapomínáte na svou vlastní zemi? Kdy jste se naposledy prošli po městě, kde žijete a zjistili si detaily o jeho historii a památkách? Kdy jste si zajeli do českých nebo moravských hor a navštívili nějaký jiný kout, než který už důvěrně znáte? Cesta na druhý konec světa je fajn, ale nejdřív byste měli pořádně znát domov. Jinak se z vás stane cestovatelský hltavec, který sice viděl desítky pláží, ale vlastně mu to už v hlavě všechno splývá do beztvaré břečky.

3. Závist
Když si prolistujete tenhle časopis, můžete si v duchu říct: “Kde všude už ti lidé byli…” Jenže cestování přece není soutěž, ve které by šlo o počet navštívených zemí, dobu prožitou na cestách, počet shlédnutých památek nebo množství fotografií. Je fajn nechat se inspirovat cizími zážitky a vysnít si podle nich své vlastní cestovní plány. Ale nesrovnávejte se s jinými. Každý z nás má odlišné zájmy, cíle a touhy. Dvacet cest do Indie z nikoho nutně neudělá duchovnějšího člověka. Není důvod mu to závidět.

4. Hněv
Pokud vás štvou změny a rozčiluje jiné prostředí, zůstaňte raději sedět doma. K cestování patří ukradená peněženka, jídlo, které vám nesedne, hlučný hotel i předražený taxík. Všechny tyhle věci by se nestaly, kdybyste nikam nevyjeli. Je to občasná cena za všechny ty nové zážitky. Buďte připraveni ji zaplatit a nepouštějte si na cestách do hlavy hněv. Ten totiž ještě nikdy nic nevyřešil.

5. Chtíč
Ještě jste se sice nevrátili z jedné cesty, ale už přehnaně toužíte po další? Cestovní agentury a prodejci zájezdů a letenek právě na tomhle chtíči a neukojenosti vydělávají spoustu peněz. Cíleně v nás vytvářejí nespokojenost, že jsme přece ještě neviděli všechno a obratem proto musíme na další cestu. Nemusíme, dokud si doma v klidu nesrovnáme v hlavě zážitky z té, která právě skončila.

6. Obžerství
Nesnažte se na cestě stihnout všechno. Tři města za den nebo pět zemí za týden zvládne jen těkající masochista, který chce zbytečně vyhodit peníze. Víc zážitků a uhoněnější program neznamená hlubší poznání cizí země a trvalejší vzpomínky. Lepší je nechat si hodně času na důkladnější poznání menší oblasti. I týden na jedno město je často málo. Připravíte se třeba o možnost prohlédnout si památku několikrát během dne, kdy se pomalu mění světlo a kolem se děje něco jiného.

7. Lenost
Nepřečtete si před odjezdem o cizí zemi aspoň pět knih, neseznámíte se s její historií, neprohlédnete si mapy a nenaučíte se základní slovíčka? Jste líní podniknout dlouhou procházku městem, obejít všechna muzea, kostely a hřbitovy nebo přivstat, abyste zažili rybářský trh nebo bohoslužbu v cizím jazyce? Jste ztracený případ. Ale vy jistě ne, když čtete náš časopis…

 

Ivan Brezina

 

Bez komentáře

Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Vložit komentář