Nový Travel Digest je venku!


… a tak tu máme další vydání naučně cestovatelského magazínu Travel Digest, kde jsou na obálce lososi chycení na Aljašce, na ostrove Kodiak, kde jsme testovali škodovku Kodiaq a o té obálce mi mnoho lidí tvrdí, že je mužská, protože prý ženy ryby neloví, což je velká pitomost, protože ženy ryby lovit umějí a rády je chytají a muž, který to popře, se za trest dostane na seznam #metoo. A za tou obálkou najdete pozvání do Madridu, protože Madrid je nejlepší na podzim, naučíte se mluvit o jídle gruzínsky, rozhodnete se, co je lepší, zda Cheesecake nebo Käsekuchen, Transalpina, nebo Transfăgărășan, proč jet do Finska na rally, co je to za podivnou hroudu uprostřed Kolumbie, jaké to je cestovat s dvěma pejsky napříč Amerikou, proč byste měli vyrazit hned teď a okamžitě do Senegalu, co znamená pojem Chorobný cestopis, zjistíte, co říkají Američani na Kodiaku na Kodiaq a také se jak se modlí v Arménii, jak se překopala Korintská šíje, proč bychom měli na Auroru hledět jinýma očima, jak strávit neděli v Bogotě, kde se zastavit v Hongkongu, proč někteří protinožci žijí šest metrů pod zemí a jak si naplánovat pivní flám ve Flandrech. A nakonec zjistíte, že ten tvor, co vám v jižní Africe vlezl do postele se jmenuje Tokolouš.

 

Svobodné boty na korbě

Mám nohy na korbě. Vcelku banální pohled. Jenomže nohy na korbě senegalského náklaďáku jsou ve skutečnosti nebanálním a bizarním symbolem svobody. V Česku, stejně jako v celé Evropě a ve spoustě jiných zemí tzv. civilizovaného světa, nesmíte jezdit na korbě náklaďáku vůbec nikde. Neboť „přepravovat osoby v ložném prostoru nákladního vozidla je zakázáno“, jak praví český zákon o silničním provozu, § 51. Jeho porušení se sice netrestá smrtí, nýbrž jen pokutou, ale tu můžete dostat i za to, že nejedete po komunikaci k tomu určené, když přejdete komunikaci na červenou či mimo přechod nebo když vjedete na kole do jednosměrky. Nebo kamkoli i po jednom pivu. Nulová tolerance. Nesmíte ani kouřit ve vlastní hospodě nebo si v noci pouštět na své zahradě nahlas hudbu, byť by to byla kupříkladu naše hymna. Existuje zkrátka spousta bohulibých činností zákonem zapovězených. Ano, svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, jenomže nakonec tu svobodu nemá nikdo.

Vzájemná ohleduplnost sice není přirozená a leccos se zákonem upravit musí, jsou ovšem situace, kdy jsou některá omezení zbytečná, ba přímo urážející. Proč se nemůžeme vézt na korbě nákladáku, na schodech vagonu či na motorce s pěti lidmi, když se na ni vměstnáme? Naštěstí pořád ještě existují země, které své občany nevodí za ručičku a nedělají z nich nesvéprávná hovada. Paradoxně jsou to většinou ty, jež označujeme coby „rozvojové“, ve smyslu „nedovyvinuté“. Chcete-li zažít svobodu cestování a radosti z vlastního rozhodování (třeba že se možná na tom náklaďáku zabijete, když se nebudete pořádně držet a v plné rychlosti z něj spadnete), vydejte se do zemí, jako je africký Senegal. A vydejte se tam dřív, než v nich začne úřadovat „nová“ civilizace se svými všešňěrujícími zákony.

Pavel Vondráček, šéfredaktor

 

Výběr z obsahu čísla:
 • USA – Aljaška – Kodiak
 • United Colors of Senegal
 • Se psy napříč Amerikou
 • Arménské duchovno
 • Nedělní Bogóta: chutná a barevná
 • Hongkong v jedenácti zastaveních
 • Vydatný třídenní flám ve Flandrech
 • Mongolský důl s českou stopou
 • Madrid je nejkrásnější na podzim
 • Skryté poklady gruzínské gastronomie
 • Lepší než formule 1 je finská rallye
 • Petrohrad dneška se stopami včerejšků

 

alza_mediaAktuální číslo si můžete koupit i v elektronické podobě na Alza media za zvýhodněnou cenu 59,-Kč.

 

 

Bez komentáře

Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Vložit komentář