Remek, a kdo dál?

Komerční lety do vesmíru jsou prozatím dostupné jen několika vyvoleným. Už za necelé tři roky by se to ale mělo změnit. Dvouhodinová cesta na hranici kosmu vás přijde na pět milionů korun. Za několik dalších let prý už jen na něco málo přes milion.Kdo z našinců naváže na prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka? V době, kdy se vypravil na oběžnou dráhu, byla myšlenka komerčních letů do vesmíru v plenkách. Postupem času ale nabývala čím dál konkrétnějších obrysů. Vzpomínáte na Dennise Tita? Za svůj výlet ruským Sojuzem zaplatil desítky milionů dolarů, ale splnil se mu sen – podobně jako dalším několika majetnějším lidem, kteří jej následovali.

Richard Branson
Branson se „svou“ vesmírnou lodí (foto: VirginGalactic)

Definitivní zlom znamenal loňský rok a série úspěšných letů lodi nazvané Spaceship One. Krátce poté se lodi zmocnil (po dohodě s výrobcem samozřejmě) britský podnikavec Richard Branson a založil společnost Virgin Galactic, která bude lety do vesmíru provozovat. Létat by se mělo začít nejpozději v roce 2009 a ročně by se na hranici vesmíru mělo podívat kolem pěti set lidí. Loď je vynese do výšky kolem 100 kilometrů, v níž stráví zhruba sedm minut ve stavu beztíže. Cena? Od začátku se mluví o 200 000 dolarech.

Vzhledem k tomu, že Virgin není jediná společnost, která chce v téhle oblasti podnikat – k dalším patří například Space Adventures, která s lety započala a dopravila do vesmíru Tita a spol. –, dá se předpokládat, že časem půjde cena „letenek“ dolů. Podle expertů by kolem roku 2021 mohlo ročně do vesmíru létat až 14 000 lidí – v průměru za 50 000 dolarů (něco málo přes milion korun). Samotný let potrvá hodinu, nanejvýš dvě. Příprava na něj ale zabere týden. Na palubě lodi by mělo být celkem šest pasažérů (spolu s dvěma piloty).

Časem by se mělo létat i výš a dál – společnost Space Adventures například uvažuje o komerčních letech na Měsíc (jejich cena by se podle odhadů pohybovala kolem 100 milionů dolarů).

Komerční lety do vesmíru plánují provozovat společnosti Space Adventures, Virgin Galactic a Incredible Adventures. Víc informací najdete na jejich internetových stránkách:

Mohlo by vás zajímat