Uganda: Do džungle za gorilami

K největším lákadlům současné Afriky patří setkání s horskými gorilami. Je to tak trochu safari, ale zvířata jsou ve svém přirozeném prostředí a na lidské návštěvníky si zvykla. Jako by věděla, že jim jejich peníze pomáhají přežít.

Gorila horská
Gorilí rodinka při odpočinku (foto: Hochleitner)

Gorila horská patří, jak známo, k ohroženým druhům. Nebýt zájmu, který o ně rozpoutala antropoložka Dian Fosseyová a film, který byl o její práci natočen (Gorily v mlze), nejspíš by tu už dnes nebyly. Žijí totiž v horách na pomezí tří států – Demokratické republiky Kongo, Rwandy a Ugandy. Domorodci je lovili odedávna, později se k nim přidali Britové a další „salónní“ lovci, ale největší ranou pro ně byly občanské války, které se oblastí přehnaly v druhé polovině dvacátého století (rebelové, ale i příslušníci vládních vojsk si přivydělávali už tehdy nelegálním lovem goril na trofeje).

Největší populaci horských goril dnes najdete v Ugandě, přesněji v národním parku Bwindi. Jak se tam dostat, na co všechno se připravit a jak vypadá setkání se zvířaty v praxi?

  • setkání s gorilami nemusí vždy vyjít, v národním parku Bwindi máte však největší šanci, že se to povede. V blízkosti zvířat strávíte jen hodinu, ale i to stojí za to. V současnosti jsou lidské přítomnosti uvyklé tři tlupy goril – a každou smí přitom najednou pozorovat jen šest lidí. Nejlepší je si výšlap za gorilami rezervovat, a sice v kanceláři tzv. Uganda Wildlife Authority (UWA) v Kampale – www.uwa.or.ug
  • připravte se na to, že zaplatíte 275 dolarů (v ceně je i vstup do národního parku)
  • pokud máte rýmu, nebo jste dokonce nemocní, za gorilami nesmíte
  • v blízkosti goril je zakázáno jíst a hlavně kouřit (gorily by si mohly zvyknout na lidskou stravu, i na nikotin)
  • při focení nepoužívejte blesk (zvířata byste tím mohli podráždit)
Gorila horská - samec
Dominantní samec - silverback (foto: visituganda.com)

Ve zdejším pralese žije zhruba 320 goril. Výšlap za nimi není žádná procházka růžovým sadem – řada stoupání je pěkně strmá a cesta bývá blátivá. Nejtepleji v téhle oblasti bývá od prosince do února. Nejvíc dešťů přinášejí měsíce březen až květen a říjen.

Průvodci vám dají školení, jak se v přítomnosti goril chovat, přesto:

  • nemluvte nahlas a na gorily, pokud možno, neukazujte
  • neopouštějte svou skupinu, zůstaňte pohromadě s ostatními
  • pokud se proti vám rozběhne dominantní samec (silverback), zůstaňte na místě, nehýbejte se a počkejte, až se uklidní

A kam vlastně jet? Vaším cílem (a výchozím bodem) je Butogota. Autobus Silverline z hlavního města Kampaly tam jezdí každý den (vyjíždí v půl páté ráno, jede zhruba 12 hodin a lístek stojí 9 dolarů). K hranicím parku je to dalších 17 kilometrů – směr Buhoma – a dopraví vás tam buď minibus nebo pick-up (za cca 11 dolarů).

STRUČNÁ FAKTA:

Do Ugandy létají pravidelně společnosti SN Brussels, British Airways, South African Airways, Kenya Airways, Air Tanzania, Rwandair Express, Egypt Air a Ethiopian Airlines. Letiště Entebbe leží zhruba 40 kilometrů od hlavního města Kampala. Nezapomeňte na mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením, že jste očkovaní proti žluté zimnici. Vízum lze vyřídit po příletu do země přímo na letišti. Oficiální měnou je ugandský šilink, ale platit tu můžete i dolarem nebo eurem či britskou librou. Úředním jazykem je angličtina, ovšem bez problémů se jí domluvíte jen ve velkých městech.

Užitečné odkazy:

www.uwa.or.ug – stránky správců národních parků Uganda Wildlife Authority (UWA)
www.visitugan da.com – stránky vládní organizace Uganda Tourist Board
Mohlo by vás zajímat