Zubrnice: I sedláci si stavěli paláce

Je to obří dům — postavili ho už v osmnáctém století a jeho majitelé na tom nejspíš vůbec nebyli špatně. Ne, nemáme na mysli výstavní dům kdesi na náměstí bohatého města. Řeč je o selském statku, který je k vidění v Zubrnicích.

Zubrnice - náměstí
Zubrnické náměstí. Vesnice leží v údolí (foto: autor)

Zubrnice se v uplynulých několika desetiletích proměnily ve skanzen, který se neustále rozrůstá. Rekonstruují se nejen původní domy, ale i ty, které se sem postupně dopravují i z jiných koutů Čech – chalupy i stodoly. Dům, o kterém jsme se zmínili na začátku, je ale bezkonkurenčně největší. Ve dvou patrech je nespočet místností – menších i větších –, v nichž si dík stálé expozici můžete udělat představu o tom, jak se kdysi na vesnici žilo. K vidění je tu mimo jiné i původní, tzv. černá kuchyně, nábytek a řada dobových nástrojů (například unikátní sbírka pastiček na myši).

Zubrnice - černá kuchyně
Černá kuchyně v roubeném statku (foto: autor)

V dalších budovách – převážně hospodářských, ale součástí statku je i vejminek – najdete povozy, trakaře a zemědělské stroje. Originální je tak zvaná sušárna ovoce. Dole, v přízemí domku, je pec, v níž se zatápí ovocným dřevem. Nahoře pak dva výklenky, které připomínají jícny obří pece – jsou v nich šuplíky, v nichž se vysouší nakrájené ovoce (dělají se tu křížaly – teď na podzim můžete i ochutnat).

Okruh skanzenem vás postupně zavede i do kostela, školy a koloniálu. Všechny domy jsou vybaveny původním nábytkem, což má zvlášť ve škole a v koloniálu svůj půvab. Ve třídě můžete zasednout do klasických škamen a pokud se právě ve skanzenu koná nějaká sláva (většinou o víkendech), můžete si vyzkoušet nějaký z tehdejších předmětů – například krasopis. Na zdech koloniálu visí celá řada kovových tabulek s reklamními slogany propagujícími tu žitnou, tu Alpu nebo nějaký jiný zaručený všelék. Všechno je původní, včetně obří kasy.

Zubrnice - škola
Když se minulost střetne s přítomností… (foto: autor)

Jedním z vrcholů prohlídky je rekonstruovaný mlýn. Stojí stranou vesnice a až do nedávna chátral a sloužil jako skládka. S rekonstrukcí se začalo v druhé polovině sedmdesátých let a výsledek stojí za vidění – zvlášť kolo a mlecí mechanismus.

Občerstvit se můžete ve zdejší hospůdce. V létě se tu sedává na dvoře, ale přicházející podzim zahání víc a víc lidí dovnitř. Nenechte se pobízet a dejte si nějakou z místních specialit (čepují tu Svijany).

STRUČNÁ FAKTA:

Zubrnice leží poblíž Ústí nad Labem (něco málo přes deset kilometrů východním směrem). Nejsnažší je přijet vlastním autem – přes Roudnici nad Labem, Liběšice, Horní Vysokou a Lovečkovice. Spojení však obstarávají i autobus a vlak (vlak jen do Ústí nad Labem, dál musíte pokračovat autobusem).

Užitečné odkazy:

www.mlazubrnice.cz – stránky skanzenu; najdete tu aktuální informace i program akcí

Mohlo by vás zajímat