Pán si přál platit? Kartou, šekem, nebo hotově?

Balíte na cesty a přemýšlíte o tom, čím budete za hranicemi platit? Záleží na tom, kam máte namířeno. Faktem ale je, že kartou už dnes zaplatíte téměř všude.Mezinárodní platební karta je ideálním řešením ze dvou důvodů – za prvé s sebou nevláčíte hotovost, a přitom, máte-li odpovídajícím způsobem upravený denní limit, si můžete dovolit i nemalé výlohy. Za druhé proto, že se s ní, na rozdíl od cestovních šeků, dá platit takřka všude (na mnoha místech vás s šeky odmítnou a pošlou do banky, abyste si je tam nejprve nechali proplatit).

Platební karty
Je skladná, ale musíte si na ni dávat pozor

Mluvíme teď pochopitelně o zemích, ve kterých je placení kartou rozšířené – jejich seznam se však každým dnem rozrůstá, a tak už je dnes možné platit kartou například i v Bolívii (ve velkých městech pochopitelně). Pokud jste na pochybách, zjistěte si, zda v dané zemi karty používají a přijímají a hlavně jaké (může se stát, že vám někde vezmou jen kartu Visa, ostatní společnosti odmítnou).

Hotovost jako bonus

Tou největší výhodou karty je, že nezaplatíte nic navíc a vaše banka použije k převodu na příslušnou měnu takzvaný střed (alias výhodnější devizový kurz). V několika nejvyspělejších zemích (v zemích, kde se kartou platí už celou řadu let), jako jsou Spojené státy, Kanada, Austrálie, Nový Zéland či Velká Británie, můžete navíc při placení kartou získat za stejně výhodných podmínek i menší hotovost. Ať už v supermarketu, nebo v restauraci, platíte-li kartou, může se stát, že se vás pokladní či vrchní zeptá: „any cash?“. Ne, neptají se na to, jestli náhodou nemáte nějaké drobné… Nabízejí vám, abyste využili příležitosti a zaokrouhlili cenu o několik dolarů nahoru. Ten přebytek vám vyplatí v hotovosti a vy tím pádem získáte kupříkladu deset dolarů, aniž byste je museli vybírat z bankomatu.

Hotovost se hodí vždycky, ať už jedete kamkoliv – je tudíž dobré vzít si s sebou alespoň menší obnos. Předejdete tak nečekaným komplikacím – a narazit můžete například v Brazílii. Přiletíte-li do Ria po desáté hodině večer, můžete se spolehnout na to, že banky a směnárny na letišti už budou mít zavřeno. Za autobus nebo taxík do města ale musíte zaplatit v hotovosti. Jedinou alternativou je pak výběr z bankomatu – pokud bude ovšem aspoň jeden z nich v provozu (hotovost v nich vybírá každý, večer zpravidla dojde; navíc ne všechny akceptují mezinárodní karty).

A když už jsme u výběru – zaplatíte za něj fixní poplatek, jeho výše je různá v závislosti na bance, u které máte účet, plus procento z vybírané částky. Pokud nemáte jinou možnost, vyplatí se vám vybrat větší částku (než riskovat, že budete potřebovat víc a budete muset k bankomatu znovu).

Šeky kapsáři neradi

Cestovní šek
Musíte ho podepsat, pak platí

V chudších a exotických zemích se vám vyplatí vzít s sebou hotovost, pakliže máte namířeno někam, kde řádí kapsáři (například Peru), zvolte raději cestovní šek. Je to prastará forma platby, v dnešní době už ne tak rozšířená, nicméně funguje a z jmenovaných variant placení je nebezpečnější. Cestovními šeky se dá platit za zboží a služby přímo (stejně jako hotovými penězi), nebo je můžete vyměnit za hotovost v bance.

Cestovní šeky pořídíte ve většině bank a ve velkých směnárnách – nejznámější jsou šeky společností Visa, American Express / Citicorp a Thomas Cook / Eurocard – Mastercard. Vystavují se zpravidla v amerických dolarech, ale i v eurech či librách (obvykle v hodnotách, které odpovídají hodnotám bankovek té které měny). Za vydání šeku platíte procento z dané částky, což je daň za bezpečí – pokud totiž o šek přijdete, stačí bance nahlásit jeho číslo (nikdy nemějte čísla a šekovou knížku pohromadě), a ta vám do dvou dnů vystaví šek nový – zdarma.

Za proplacení šeku si banky strhnou další 1 až 2 procenta z jeho hodnoty. Na některých místech však lze šekem platit bez poplatku přímo, stejně jako hotovými penězi. Dokonce přitom můžete získat i menší obnos v hotovosti, který vám mohou vrátit podobně jako při využití služby „cash back“ u platební karty.

Užitečné odkazy:

  • oanda.com –  stránky, na kterých najdete kurzy a převedete měny celé řady států světa
Mohlo by vás zajímat