Exotika a adrenalin – tak lze velmi stručně popsat nejčastější přání náročnější cestovatelské klientely. K největším kuriozitám, které v sobě pojí obojí, patří krmení žraloků z klece.
Podobně jako u velryb, i u žraloků platí, že jim zájem turistů pomáhá přežít – žraloků je každoročně uloveno a zabito mnohem víc než velryb (viz tabulka pod článkem). Celá věc má však i svůj rub.
Za žraloky se dnes jezdí ve velkém hlavně v Jihoafrické republice. Právě tam má potápění v kleci i celou řadu odpůrců. Největší problém je podle nich v tom, že je lidé krmí. Žraloci se člověka přestanou stranit a zajíždějí k pobřeží, kde pak mohou někoho napadnout. Ze stejného důvodu krmení žraloků na volném moři zakázali na Floridě v listopadu roku 2001.
Operátoři ale tvrdí něco jiného. „Krmíme žraloky v oblastech, kde byli už předtím, než jsme tam přijeli,“ hájil se před nedávnem majitel jihoafrické agentury Shark Diving Unlimited. „Na jiných místech můžete krmit jak dlouho a kolik chcete a žraloci se neobjeví,“ dodal s tím, že potápění se za žraloky má smysl, protože se tak o nich lidé víc dozvědí a pochopí, že nejde o „chladokrevné lidojedy“, jak je líčí filmy typu „Čelisti“.
Žraloci se v Jihoafrické republice těší statutu „turistického“ druhu, podobně jako velryby a další mořští savci. Nejenže nesmějí být loveni, ale zajíždět za nimi smí i omezený počet lodí a jen na určitou dobu.
Potápět se za nimi v kleci, zvlášť za velkým bílým žralokem, zvyšuje hladinu adrenalinu v krvi. Pro řadu lidí je to i jeden z největších zážitků co se setkání s divoce žijícími zvířaty v jejich přirozeném prostředí týče. Stejně jako u velryb však platí, že by se člověk měl zajímat o to, jaké metody ta která společnost při lákání žraloků používá (projděte si například reference na internetu).
ŽRALOCI V ČÍSLECH:
- na Zemi žije celkem 454 druhů žraloků
- každý rok je uloveno zhruba 100 milionů kusů; žraloci každoročně usmrtí cca 10 lidí
- velký bílý žralok dorůstá délky 6,5 m, váží až dvě tuny a dokáže prý vyvinout rychlost až 70 km/h
- na člověka zpravidla útočí jen velký bílý žralok a žralok tygří
- velký bílý žralok je chráněným druhem v JAR, Austrálii a v Kalifornii
- k útokům na lidi dochází nejčastěji v pobřežních vodách Spojených států
Užitečné odkazy:
- www.divingwithsharks.com – tato stránka funguje jako jakýsi rozcestník; najdete na ní informace o potápění se žraloky v různých oblastech světa
- www.sharkbookings.com – na této stránce najdete informace o potápění se žraloky v Jihoafrické republice, ale i v jiných koutech světa
- www.sharkdivingunlimited.com – stránky jihoafrické společnosti, která se specializuje na potápění se žraloky