Peking: Olympiáda made in China

http://en.bei jing2008.com – oficiální stránky olympiády v Pekingu (v angličtině)Čína se chystá na velkolepou show. Chce světu dokázat, že se má čím chlubit — a řeč přitom není o značce “made in China”, kterou dnes najdete takřka na všem, ale o olympijských hrách. Peking je bude hostit v létě roku 2008.

Beijing 2008
Tak vypadá logo her (foto: beijing2008)

Že je to daleko? Kdepak. Z pohledu člověka, který by toho rád využil a spojil návštěvu země se sportovním zážitkem, moc času nezbývá. Vstupenky se totiž začnou prodávat už za několik měsíců – Číňané oznámili, že předprodej zahájí začátkem příštího roku. Blýsknout se chtějí (jako ostatně každý pořadatel) hlavně zahajovacím ceremoniálem, který je na programu 8. srpna 2008. Hostit jej bude Pekingský národní stadion pro 90 tisíc lidí.

Dějištěm her, které potrvají až do 24. srpna, přitom nebude jen Peking, ale i Hongkong a Šanghaj.

Největší zájem je už tradičně o lístky na slavnostní ceremoniály, které hry otevírají a zakončují. Právě jejich přípravě věnují čínští organizátoři velkou péči. Rychle se ale většinou vyprodají i lístky na atletiku, plavání, fotbal, box, basketbal nebo baseball (hlavně dík Američanům pochopitelně). Nad cenami vstupenek dosud visí otazník. Pokud bychom usuzovali podle výše cen, které platily před dvěma lety v Aténách, pak byste v případě zahajovacího ceremoniálu měli počítat řádově se stovkami dolarů. Číňané nicméně tvrdí, že tolik nebude třeba – vyhradili si ovšem právo o tom ještě popřemýšlet a kalkulaci cen zadali ekonomickým expertům.

Peking - olympijský stadion (foto: Worldstadia)Čína je sama o sobě lákavým cílem, ale spojit její návštěvu s olympiádou – a navštívit nějakou z disciplín, která se u Číňanů těší velké popularity (například badminton) –, může znamenat ještě o něco intenzivnější zážitek. Olympijské hry jsou pro sportovce pomyslný vrchol (vyjma tak zvaných profesionálů, jako jsou například tenisté – jejich Mekkou vždy byl a bude Wimbledon). Každý se proto snaží ze sebe vydat co nejvíc, což je zárukou skvělé podívané, zvlášť v atletice nebo v plavání padají rekordy jak na běžícím pásu. Být svědkem závodu nebo zápasu, při kterém padl nejlepší světový výkon nebo ve kterém outsider porazil favorita, patří k nezapomenutelným zážitkům. Nebo zkuste nějaký z méně populárních a sledovaných sportů, třeba vás příjemně překvapí – jedním z takových tipů je už zmiňovaný badminton.

Jak objednávat lístky? Obraťte se na Český olympijský výbor. Číňané už oznámili, že budou vstupenky do zahraničí distribuuovat právě přes národní olympijské výbory.

Užitečné odkazy:

  • en.beijing2008.com – oficiální stránky olympiády v Pekingu (v angličti
    ně)
  • www.olympic.org – stránky Mezinárodního olympijského výboru věnované hrám v Pekingu; najdete tu aktuální informace a program
Mohlo by vás zajímat

NewsVyzkoušejte CrossFit Reebok…

Pokud Vás nebaví běžné aerobní aktivity či klasická posilovna, vyzkoušejte CrossFit, který se poprvé představí široké veřejnosti ve velkém…