Olomouc je po Praze druhou největší tuzemskou městskou rezervací — v roce 2000 bylo tohle prastaré, ale duchem mladé město zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ochutnejte zdejší víno, nebo specialitu z proslulých olomouckých syrečků.
Na seznam kulturního dědictví UNESCO bylo město Olomouc zařazeno dík baroknímu sloupu Nejsvětější trojice, který najdete na tak zvaném Horním náměstí. Sousoší je vysoké 35 metrů a přístupné je i zevnitř. K vidění je tu toho ale mnohem víc. Doporučujeme prohlídku sem tam proložit návštěvou nějaké té kavárny nebo restaurace – je jich tu víc než dost a ve všech bývá živo. Město je totiž plné mladých lidí, studentů zdejší Univerzity Palackého.
Co všechno (také) stojí za vidění?
- Dominantou města je bezesporu chrám svatého Václava – jeho jižní věž (vysoká 100,65 m) je nejvyšší kostelní věží na Moravě; v Čechách ji co do výšky předčí jen věž svatobartoloměj ského arciděkanského chrámu v Plzni (102,26 m). Kostel sv. Václava začal stavět někdy kolem roku 1107 olomoucký kníže Svatopluk.
- Olomouc má i svůj orloj – najdete ho na radnici na Horním náměstí. Pověsti kladou jeho výstavbu do počátku 15. století (do let 1419 – 1422). Podobně jako s orlojem v Praze je s ním spojena legenda, velmi podobná té pražské. Olomoucká pověst vypráví o potulném hodináři Antonínu Pohlovi, kterého nechali konšelé oslepit, aby už nikdy nikde nic podobného nebo dokonce lepšího nevytvořil. Skutečnost je však nejspíš mnohem prozaičtější.
První hmatatelný důkaz o existenci orloje pochází až z roku 1519, kdy se o něm ve svém díle věnovaném Olomouci pochvalně zmiňuje humanista Štěpán Taurinus: „Pokud jde o orloj, jenž byl mistrně zhotoven s některými podivuhodnými znameními, cizí kupci, kteří prošli velkou část světa, jej slavnostně přisuzují toliko Olomouci“.
- když už budete na radnici, vystoupejte nahoru na její věž – je odtamtud nádherný výhled na celé město. Věž je otevřena každý den v 11 a v 15 hodin. Zvonkohra na orloji se rozezní každý den v pravé poledne.
- na rohu ulic Na hradě a Mahlerovy najdete kostel svatého Jana Sarkandra, který byl svatořečen papežem Janem Pavlem II v roce 1991. Kněz Sarkander žil v Olomouci začátkem sedmnáctého století. Nejvyšší moravský sudí Václav Bítovský z Bítova jej dal zatknout pro podezření ze špionáže ve prospěch rakouského císaře Ferdinanda. Sarkander byl mučen, ale nedal se zlomit a trval na tom, že je neviný. Výslechy na mučidlech se mu nakonec staly osudnými – utrpěl při nich četná zranění, kterým zanedlouho podlehl. Jako mučedníka jej lidé začali uctívali už nedlouho po jeho smrti.
- Olomoucké kašny – soubor barokních kašen s mytologickými motivy ze 17. a 18. století; v centru města jich najdete hned šest – Caesarovu, Herkulovu, Jupiterovu, Merkurovu, Neptunovu a kašnu Tritonů.
STRUČNÁ FAKTA:
Olomouc leží v samém srdci Moravy – zhruba na půli cesty mezi Brnem a Ostravou. Existuje vícero způsobů, jak se tam dostat. Z Prahy můžete jet buď autobusem (jezdí přes Brno), nebo vlakem, či přesněji rychlovlakem Pendolino (odjíždí každý den z Holešovic v 7:56; trasu dlouhou 258 km zvládne za dvě a půl hodiny; lístek vás přijde na 400 korun). Poslední možnost je auto – po dálnici D1 do Brna a za Brnem odbočit na severovýchod.