Jezdit za velrybami, nebo ne? Toť otázka

O velrybách se mluví většinou jen v souvislosti s tím, když nějaká země obnoví jejich lov (v současnosti Island, ale chystají se i Norsko a Japonsko). Prý za účelem regulace jejich stavů. Zabránit jim v tom můžeme všichni. Třeba tak, že za velrybami budeme jezdit.Ačkoliv, tak jednoduché to také není. Zájem lidí sice snižuje nebezpečí, že budou na moře dál vyjíždět velrybářské lodě, neměl by však přerůst únosnou mez, protože v tom okamžiku by člověk kytovcům začal ubližovat jinak. Přesněji řečeno nejen kytovcům, ale i další fauně, která v daných oblastech žije (ryby, ale i ptáci a savci). Právě s takovou obavou vyrukovali před nedávnem ochránci přírody na Novém Zélandu.

Jistá americká společnost se totiž bude od začátku příštího roku plavit za verlybami obří zaoceánskou lodí k pobřeží Antarktidy. Loď Golden Princess by k břehům věčně zmrzlého kontinentu měla dopravit téměř 4000 pasažérů. V zálivech Antarktidy se bude pohybovat celkem tři týdny. „Je to důkaz toho, že Antarktidu objevil turistický průmysl,“ citoval novozélandský tisk polárníka Alana Hemmingse z Canterburské univerzity. „Kámen úrazu je v tom, že tam míří větší a větší lodě,“ dodal s tím, že Golden Princess je desetinásobně větší, než jakákoliv jiná loď, která dnes běžně připlouvá k břehům Antarktidy.

V letošní sezóně by podle předběžných odhadů mělo Antarktidu navštívit zhruba 28 000 lidí. V současné době se jich převážná většina plaví z Jižní Ameriky (lodě odplouvají z argentinského přístavu Ushuaia). Dalších asi 10 000, kteří se tam chystají na přelomu roku, jsou vědci.

Problém je mimo jiné v tom, že se s loděmi dostávají na ledový kontinent formy života, které tam laicky řečeno nemají co dělat. A kdo jiný než právě Novozélanďané by mohl vyprávět, jaké může mít taková zdánlivá maličkost dalekosáhlé důsledky – vinou lidí se na Nový Zéland dostali potkan, krysa a v neposlední řadě (ze sousední Austrálie) oposum, přemnožili se a vyhubili celou řadu unikátních živočišných druhů. Už teď se prý v Antarktidě uchytil a vesele se rozšiřuje jistý druh trávy a kraba – jaký to bude mít dopad na tamní ekosystém se teprve uvidí.

Velryba
Tak zas někdy! Jen ne u břehů Islandu…

Velryby můžete v současné době pozorovat i v Evropě, v Kalifornii, nebo se za nimi vypravit podél břehů Jižní Ameriky, či už zmiňovaného Nového Zélandu. Otázku, kam za velrybami, si musí zodpovědět každý sám. S těmi problematickými plavbami k břehům Antarktidy se to má konec konců jednoduše – dokud po nich bude poptávka, bude jich přibývat.

KDE VŠUDE DNES (TAKÉ) MŮŽETE POZOROVAT VELRYBY?

Skotsko, ostrov Mull (Isle of Mull)
Tamní agentura nabízí pětidenní výlet lodí za 495 liber (cca 21 000 korun). Plavíte se podél několika ostrůvků se zářivě bílými plážemi, které jsou domovem celé řady zvířat – hlavně ptáků. Loď vyplouvá z Obanu 30. dubna, 11. června a 24. září.

La Gomera, Kanárské ostrovy
Lodě vyrážejí za velrybami a delfíny pravidelně každý den od 1. března do 13. června a od 15. července do 30. listopadu.

Newfoundland, Maine & Nova Scotia (USA a Kanada)
Poslední loď vyplula 27. října. Další vypluje až 26. května příštího roku (v nepravidelných intervalech pak znovu až do konce října). Za tří- až dvanáctidenní plavbu zaplatíte od 500 do 3000 dolarů (pokud si ji rezervujete minimálně s měsíčním předstihem, dostanete 15 procent slevu).

Jihoafrická republika
Za velrybami se vyráží celoročně – agentur, které se na pozorování velryb specializují, tu najdete hned několik.

Azorské ostrovy (Portugalsko)
Osmidenní plavba za velrybami a delfíny vás vyjde zhruba na 650 liber (cca 27 500 korun).

Užitečné odkazy:

  • www.whalewatch.co.nz – pozorování velryb u východního pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu (v Kaikoura)
Mohlo by vás zajímat