Jedním ze spolehlivých triků, jak přilákat turisty, jsou záhady a legendy. Nejpopulárnější jsou ty o jezerních příšerách a o sněžném muži. Připravili jsme pro vás miniseriál, v němž vám oba fenomény představíme blíž. Začneme slavnou “nessie” a spol.
Zkratka spol. je namístě, protože příbuzné „nessie“ najdete takřka po celém světě. Přesněji řečeno našli byste, kdybychom bez výhrad přijali svědectví lidí, kteří je viděli. Za všechny jmenujme alespoň Champ z jezera Champlain na hranicích Spojených států a Kanady, Manipogo z Winipežského jezera v Kanadě, Issie z jezera Ikeda v Japonsku, Lágarfljótsormur z Islandu nebo Ogopogoz dalšího kanadského jezera Okanagan.
Vraťme se ale k té nejslavnější, která prý žije ve skotském jezeře Loch Ness. Jezero se zařezává do severoskotské pevniny jako hluboká jizva z jihozápadu na severovýchod a takřka ji odděluje od zbylé části Británie. Je dlouhé úctyhodných 39 kilometrů. Strmá pohoří po obou stranách se zvedají do výše šestiset metrů. Voda v jezeře je stále tmavá a kalná, jen občas ji zčeří prudké bouře. Hloubka dosahuje 275 až 300 metrů. Na severním konci jezera leží město Inverness, na jihu pak Fort Augustus. Asi vprostřed cesty vedoucí podél jeho severní strany se tyčí nápadná stavba – hrad Urquhart. A právě tady, na severním břehu jezera, byla nestvůra poprvé v historii vyfotografována.
Lidé si o ní vyprávěli už řadu let – první dochovaná zmínka o „nessie“ pochází z roku 565. Opravdová vlna zájmu o ni se však zvedla až ve dvacátém století. Počínaje třicátými léty se v médiích objevovalo čím dál víc zpráv a obrázků, které zachycují tu hadovitý krk, tu plovoucí hřbet, ploutev nebo ocas. Množství materiálu čas od času zlákalo i seriózní vědce, kteří vyslovili domněnku, že by snad v jezeře mohl přežívat pravěký plesiosaurus. Ze spousty fotografií a filmů se nakonec vyklubaly podvrhy, několik z nich však skutečně zachycuje jakéhosi neznámého tvora.
Ostatně jak jinak si vysvětlit nadšení lidí, kteří pátrání po lochnesské nestvůře zasvětili celý život? Příkladem za všechny budiž Tim Dinsdale, který „nessie“ natočil začátkem šedesátých let. Povoláním letecký inženýr byl natolik přesvědčený o tom, co viděl a zaznamenal na filmovou kameru, že opustil své zaměstnání a následujících dvacet let strávil u jezera Loch Ness.
Podobně „nessie“ propadl i Američan Robert H. Rines, jinak dobře situovaný a úspěšný právník. Poprvé ji zahlédl jednoho červnového večera roku 1971 a rok poté už jezero prohledával s pomocí speciální potápěčské kamery a sonaru. Jeho snímky (ploutve a celé nessie) patří k nejčastěji publikovaným, vědce však nepřesvědčily.
Ať už v jezeře Loch Ness přežívá cokoliv, plesiosaurus to pravděpodobně nebude. Ti totiž vyhynuli už před nějakými 65 milióny lety, zatímco jezero Loch Ness vzniklo teprve během poslední doby ledové (zhruba před deseti tisíci lety). I když… Letos v dubnu se v médiích objevila zpráva, že rybáři v Malajsii objevili pozůstatky jakéhosi velkého tvora, který připomínal plesiosaura. Nejzajímavější na tom bylo, že šlo o zhruba měsíc starou mrtvolu. Vědci se nicméně později přiklonili k závěru, že šlo spíš o velrybu.
Buď jak buď, „nessie“ táhne nejen dobrodruhy, ale i turisty z celého světa. Začátkem devadesátých let vydělával cirkus okružních plaveb lodí a ponorkou spolu s prodejem suvenýrů ročně téměř 40 milionů dolarů.
STRUČNÁ FAKTA:
Jezero Loch Ness najdete na severu Skotska. Z Prahy můžete letět do Glasgow nebo do Edinburghu (za cca 4500 korun). Odtamtud musíte autobusem (nebo pronajatým autem či motorkou) do Invernessu (silnice A82).
Užitečné odkazy:
- www.nessie.co.uk – stránky fanoušků lochneské příšery
- www.lochnessguide.com – další populární stránky věnované „nessie“