Trápí vás nějaká nemoc, pronásleduje smůla, nebo jen chcete vědět, co vás čeká a nemine? Existuje místo, kde vám pomohou a dají odpověď na každou otázku. Kde? Na čarodějnickém trhu v bolívijském La Pazu.
La Paz je nejvýš položenou metropolí na světě (3660 metrů nad mořem). Pro představu – město neleží na úpatí And, ale v kotlině. Ačkoliv, právě na jejím okraji žije většina ze současných zhruba dvou milionů obyvatel. Řeč je o předměstí zvaném El Alto, které se neustále rozrůstá.
S tou metropolí je to tady v Bolívii poněkud složitější. La Paz je a není hlavním městem země – skutečnou metropolí vždycky bylo Sucre, přestože většina úřadů včetně vlády sídlí v La Pazu (v Sucre dnes úřaduje už jen Nejvyšší soud). Řada úředníků by se přitom ráda do Sucre vrátila; jednoduše proto, že je tam mnohem příznivější klima – v La Pazu je totiž po většinu roku dost chladno, navíc se nad městem věčně válí oblag smogu.
La Paz založil v roce 1548 Španěl Alonso de Mendoza. Důvod? V řece Rio Choqueyapu se našlo zlato. Přestože se záhy ukázalo, že ho není ani zdaleka tolik, kolik Španělé očekávali, městečko přežilo. O několik let později tudy začaly projíždět konvoje se stříbrem, které se těžilo v Potosí na jihu země a dopravovalo se na pobřeží Pacifiku. La Paz získalo na významu a bohatlo.
Centrum města se spoustou výstavních koloniálních staveb najdete na dně kotliny, zhruba 400 metrů pod El Altem. Chodníky křivolakých uliček obsadí brzy ráno prodavači všeho možného – od papírových kapesníků přes obnošené boty až po autodíly –, kteří své „krámky“ zabalí až pozdě v noci. Občas je musíte obejít, což znamená vstoupit do ulice, po které se dost chaoticky prohánějí auta nejrůznějších značek a nejrůznějšího stáří. Nejagresivnější bývají mikrobusy zvané „taxi colectivo“ s vyvolávačem, většinou náctiletým klukem, který vykloněn z otevřených dveří vykřikuje názvy čtvrtí a ulic, do nichž má řidič namířeno.
Pacha Mama a sušená lama
Klidnějším místem jsou trhy a jedním z nejvyhledávanějších je čarodějnický. Mercado de Hechicería (nebo také Mercado de los Brujos) najdete nedaleko náměstí Plaza San Francisco, přesněji v ulici Linares. A co všechno vám tu nabídnou? Většina artefaktů jsou talismany – například taková Pacha Mama (alias Matka Země), která je patronkou rodiny. Ale koupit tu můžete i celou řadu bylin nebo lektvarů. Pravda, lektvary nevypadají nijak vábně a nám Evropanům by nejspíš jen přitížily, ale Bolívijci je kupují. Podobně jako sušené plody ještě nenarozených mláďat lamy. Takový sušený pytlík kostízavěsíte nad dveře svého domu a máte prý pokoj – zlé síly se vyhnou vám i vašim blízkým.
Když se řekne čarodějnice, vybaví si většina z nás šerednou vrásčitou stařenu, před zdejšími krámky ale dost často narazíte na docela pohledná mladá děvčata (že by užívaly nějaký ze svých zázračných lektvarů?). Čas od času sáhnou do sáčku s lístky koky, rozhodí je před sebou a věští z nich budoucnost. Gringos (nás bílé) odmítají, věští výhradně místním. Snad proto, že vědí, co si o tom myslíme. Nechtějí nám nic vnucovat, ale stejně tak nechtějí, abychom si zahrávali s něčím, o čem nemáme ani tušení. Jen je nechte, aby vám o kouzlech alespoň vyprávěli…