V Berlíně letos otevřeli několik muzeí – tím zatím posledním bylo rekonstruované Bodeho muzeum na Muzejním ostrově. My bychom vás ale dnes rádi pozvali do světa filmu a televize. Originální muzeum bylo na Postupimském náměstí otevřeno v červenci.
V muzeu najdete dvě stálé expozice – první z nich je věnovaná televizi (jejíž historie se začala psát právě v meziválečném Německu) a druhá filmu. Ve zdejším archivu shromáždili na 13 000 filmů, počínaje tituly z konce 19. století (roku 1895) až dodnes.
Vedle hraných filmů jsou tu i dokumenty, animované a experimentální filmy, ale i snímky natočené amatéry. Archiv filmy zapůjčuje a promítá v rámci nejrůznějších tématických akcí, které muzeum pořádá.
Bohatá je i sbírka fotografií a filmových plakátů. Ve fotoarchivu najdete kolem dvou milionů snímků – nejvíc z nich zachycuje natáčení německých a amerických filmů (celá řada z nich je ale i z Itálie, Francie a Španělska). Unikátní je rovněž sbírka plakátů – jsou takřka z celého světa a je mezi nimi i pár opravdu cenných starých kousků. I fotografie a plakáty bývají k vidění nejčastěji v rámci tématických akcí či programů.
V muzeu jsou v současnosti k vidění následující stálé expozice (vybrali jsme jen několik z nich):
- Pionýři a první filmové „stars“ (1895 – 1918) – první filmy, první barevné filmy, první triky a první zbožňované hvězdy filmového plátna
- Caligari (1920) – expresionismus v černobílých hororech
- Metropolis (1927) – sci-fi ve filmu, katastrofy na Zemi i pod ní
- Olympia (1936 – 1938) – olympiáda v nacistickém Německu, sport očima kontroverzní dokumentaristky Leni Riefenstahlové
- Film v nacistickém Německu (1933 – 1945) – film jako nástroj propagandy, komedie, které měly rozptýlit Němce během války
- Nebezpečná setkání – Vetřelec, Robocop, Darth Vader a spol.
STRUČNÁ FAKTA:
Fernsehmuseum najdete v tzv. Sony centru na Postupimském náměstí – Filmhaus, Potsdamer Str. 2. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 – ve čtvrtek do 20:00 hodin. Za vstup zaplatíte 6 eur (s kartou Welcome Card jen 4,50).