Kdo by neslyšel o sněžném muži? I jeho legenda žije v různých koutech světa, podobně jako legenda o jezerních nestvůrách. Po yettim pátral i sir Edmund Hillary. A kde všude sněžného muže viděli?
Stopy nás zavedou do Himálájí, do pohoří Gruzie a severozápadní části Spojených států a Kanady. Záhadný tvor má díky tomu spoustu jmen – říká se mu yetti, bigfoot (alias velká noha), sasquatch i alma. Lidé, kteří na něj kdesi v horách narazili, mluví o tvorovi ne nepodobném člověku. Právě z toho mnozí usuzují na to, že jde nejspíš o jakýsi druh lidoopa.
Yettim nazývají sněžného muže šerpové v Himálájích. Právě on se stal ikonou a v neposlední řadě i turistickou atrakcí. Cestujete-li do Káthmándú, začne vás yetti pronásledovat ještě dřív, než dorazíte na místo. Letadlo nepálských aerolinií přelétává nad nižšími horskými pásmy s vesnicemi, posazenými zcela proti zdravému rozumu právě na vrcholcích kopců, což v člověku vyvolává pocit, že se každým okamžikem zřítí do hlubokých roklí. Pak se náhle objeví silueta himálájských bílých a divoce rozeklaných hor, a zbytek výhledu zakryje mrak. Klášter Šangri-La z knihy Ztracený obzor, tajemná údolí, neznámé horské kmeny a yetti – to všechno se najednou člověku jeví jako pravděpodobné. Jídelní lístek v letadle navíc nese označení Yetti service a jeden z největších hotelů v Káthmándú (na jehož stavbě se podílela i Světová banka) nese jméno – hádejte – Yak a yetti. Sněžný muž je vydatně zpeněžovanou legendou.
Nepálci a zejména šerpové znají legend o yettim nespočet. Opat kláštera Thyangboche, který stojí ve stínu Mt. Everestu (a je na titulní fotografii k našemu článku), vyprávěl zcela vážně o tom, že yetti navštěvoval klášterní zahradu… Skutečné důkazy o existenci yettiho lze zařadit do tří hlavních kategorií: stopy, očití svědkové a hmatatelné důkazy (například lebky a kůže). Nejvíc bylo nalezeno stop a většina z nich byla o dost větších než jsou stopy lidské.
Po důkazech v Himálájích pátral i Hillary, ovšem bezvýsledně. Jeho expedice zůstala deset měsíců v oblasti, kde bylo zaznamenáno nejvíc případů setkání yettiho s člověkem. Nakonec Hillary alespoň přesvědčil obyvatele vesnice Khumjung, aby mu na šest týdnů půjčili skalp sněžného muže, kterého prý kdysi dávno ulovili. Se strážcem skalpu se pak vydal do Evropy a do Spojených států. Vědci během jejich turné zjistili, že byl skalp s největší pravděpodobností vyroben z kůže seraua velkého. Pro Hillaryho to byl definitivní důkaz toho, že yetti neexistuje.
Za nejpřesvědčivější důkaz o existenci sněžného muže bývá vydáván film, který v roce 1967 natočili v severní Kalifornii Roger Patterson a Bob Gimlin. Zachytili na něm tvora podobného opici, jak rozjařeně poskakuje, což obvykle u lidí, kteří záběry vidí poprvé, vyvolává výbuchy smíchu. Film zkoumali experti a vyloučili možnost, že jde o podvrh. Vědci odhadli, že tvor měl na výšku téměř dva metry a vážil kolem 130 kilogramů.
Ať je to jak chce, i sněžného muže už se dávno ujali obchodníci a udělali z něj výnosný artikl. Takže vlastně existuje, i když už řadu let jen virtuálně.