Dalšími městy, ve kterých jsou v těchto dnech k vidění zajímavé výstavy, jsou Basilej a Bern. První oslavuje život a nese podtitul Erotika v umění, druhá je naopak jakousi přehlídkou fascinace smrtí.
Prvně jmenovaná výstava navazuje na mimořádně úspěšnou expozici „Eros-Rodin a Picasso“, kterou tu instalovali před několika měsíci. Tentokrát je k vidění více než 200 děl, a to nejen obrazů, ale i kreseb, grafik, soch, fotografií, filmu a videa. Mezi vystavovanými autory nechybějí Renoir, Manet nebo Dalí. Najdete tu ale i spoustu jmen, která nejsou ani zdaleka tak známá. K vidění jsou díla z různých dob a různých koutů světa – od japonských vyřezávaných sprosťačinek z osmnáctého století až po skulpturu Jeffa Koonse nazvanou Žena ve vaně z roku 1998 (viz titulní obrázek k článku), která má podle jistého kritika podobné kouzlo jako portréty impresionisty Edgara Dégasenebo Pierra Bonnarda (viz obrázek vlevo). Výstava v sídle nadace Beyeler potrvá až do 18. února.
STRUČNÁ FAKTA:
Sídlo nadace Beyeler najdete na adrese Baselstrasse 101 v Basileji. Z vlakového nádraží vás tam doveze tramvaj číslo 6. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00, ve středu až do 20:00 hodin. Za vstup zaplatíte 21 franků. Víc informací najdete na oficiálním webu nadace.
Odpočívej v pokoji
Další zajímavá expozice je k vidění v Muzeu uměnív Bernu. Kurátoři si vypůjčili titul stejnojmenného amerického seriálu (v originále Six Feet Under) a dali dohromady zhruba 120 děl na téma smrt z Evropy, Ameriky, Mexika, Číny, Indie, Thajska a Ghany. Výstava je rozdělena do šesti morbidních částí, namátkou jmenujme „Těla, lebky a kosti“, „Smrt a životní styl“ nebo „Život po smrti“. K vidění je spousta zajímavých a originálních dílek, nejen pro otrlé. Výstava potrvá do 21. ledna.¨
STRUČNÁ FAKTA:
Kunstmuseum v Bernu najdete na adrese Hodlerstrasse 12. Otevřeno je denně kromě pondělka od 10:00 do 17:00 hodin, v úterý do 21:00 hodin. Za vstup zaplatíte 14 franků. Víc informací najdete na oficiálním webu muzea.
A ještě jeden tip: Kandinskij na cestách
V Muzeu umění v Basileji je až do 4. února k vidění putovní výstava děl klasika abstrakce Vasilije Kandinského. Jde o průřez jeho tvorbou od roku 1908 do roku 1921, kdy opustil Rusko. Kandinskij původně vystudoval práva a ekonomii, k malování se dostal až v pozdějším věku – přesněji ve svých třiceti letech. Studoval v Německu, kam se později vrátil coby emigrant. Když se začátkem třictátých let chopil moci v Německu Hitler, odešel do Francie, kde nakonec i zemřel v roce 1944.
V Basileji uvidíte na 60 Kandinského obrazů, včetně slavných „Cossacks“ a „Kompozice číslo VII“ (na obrázku), která byla podle jeho vlastních slov tím „nejsložitějším obrazem, na němž kdy pracoval“. Díla na putovní výstavu zapůjčily Art Institute of Chicago, newyorské Guggenheimovo muzeum a pařížské Centre Pompidou.
STRUČNÁ FAKTA:
Basilejské Kunstmuseum najdete na adrese St. Alban-Graben 16. Otevřeno je denně kromě pondělka od 10:00 do 17:00 hodin. Za vstup zaplatíte 18 franků. Víc informací najdete na oficiálním webumuzea.