Kovbojem na Mallorce

Na středomořských Baleárech sice Indiány nepotkáte, projíždět se v sedle s místními kovboji ale můžete. Ostrov Mallorca tak poznáte z trochu jiné perspektivy než běžní turisté za skly klimatizovaných autobusů.

Mallorca - mapa

O největším z Baleárských ostrovů se říká, že má tisíce podob. Není to nadsázka, tak to opravdu je. Impozantní hory, říčky, suché stepi, úrodné nížiny a pláže, to všechno stojí za objevování z koňského sedla. A vůbec nevadí, že se do sedla vyhoupnete vůbec poprvé v životě. Ostatně než vyjedete, můžete si objednat skupinové nebo individuální lekce jízdy s instruktorem, v cenách zhruba od 25 do 30 eur za jednu lekci.

Koně tady mají někteří hoteliéři i soukromí farmáři. Z hotelu to sice nebudete mít do stájí daleko, ale za lekce jízdy zaplatíte víc peněz. A při exkurzích budete moct vyjet pouze do určité vzdálenosti od hotelu, což je svazující. Soukromí farmáři jsou v tomhle ohledu mnohem benevolentnější. V sedle můžete strávit i několik dní a projet pořádný kus ostrova, záleží na domluvě. Pochopitelně za předpokladu, že s vámi pojede doprovod, aspoň jeden z místních „cowboys“ nebo „cowgirls“.

Jízda, grilování a…sangria!

Největší koňský ranč najdete v severovýchodní části ostrova. Byl založen v roce 1964, jmenuje se Rancho Grande (www.ranchogran­demallorca.com) a je ideálním místem pro začátečníky, kteří se chtějí naučit jezdit na koni a pak vyrazit na kratší výlet po této části ostrova. Hodinová individuální lekce a následných šedesát minut exkurze s průvodcem stojí 60 eur. Pro začátečníky je projížďka dlouhá tak akorát, aby nadchla, navnadila a začali jste uvažovat o výpravě napříč Mallorkou.

Kromě stovky koní jsou na ranči k vidění i další zvířata a vůbec tady nabízejí zajímavý program. Kdo chce jen relaxovat nebo se bojí sedět v sedle, může se místními rančery nechat povozit v tzv. Sangria Express, což je nízký dlouhý vůz tažený dvěma koňmi. Velkým lákadlem je i večerní zábava – grilování a popíjení sangrie (španělský nápoj připravovaný z červeného vína, pomerančového džusu, sody a brandy) za zvuků kytar, na které vyhrávají místní kovbojové. A kdo má chuť, může si s nimi i zatancovat. Zkušenější jezdci by se měli vydat spíš na farmu Son Menut (www.sonmenut .com), která leží zhruba pět minut jízdy od městečka Felanitx. Můžete se tady ubytovat a rovnou odsud vyrazit v sedle na osmidenní poznávání ostrova. Není to ale levné. Počítejte s tím, že taková cesta vás vyjde zhruba na 900 až 950 eur.

Mallorca na koni

Celý článek včetně mnoha dalších praktických rad a tipů na cestu, naleznete v časopisu Travel Digest 6/2009.

Mohlo by vás zajímat