Sníte o tom stát se kovbojem a prohánět se v sedle po loukách a lesích? A co třeba po pláži nebo po horách? Vybrali jsme pro vás unikátní místa, kam se mohou vydat na koni i začátečníci – ani ti se s námi nemají čeho bát!
Morava jako z kovbojky
Hipoturistika pevně zapustila své kořeny například i na Moravě. Zájemci o vyjížďky hlubokými lesy míří například do Rajnochovic. Ve zdejším ranči chovají plemeno hanfl ingů, které se do zdejšího terénu neobyčejně hodí. Další výhodou je univerzálnost jeho použití, takže jezdit na něm mohou jak dospělí, tak děti. V Rajnochovicích se navíc často pořádají i různé westernové závody.
CENA: hodinu v sedle vyjde kolem 250 Kč.
VÍCE INFO: novosadjaroslav@seznam.cz, mobil 603 111 987
TIP PRO ZAČÁTEČNÍKY: Vyrazte si jako pravý kovboj do pralesa Čerňavy nebo k horské chatě Tesák. UBYTOVÁNÍ: V Rajnochovicích (www.rajnochovice.eu) je hned několik možností, kde složit hlavu nebo se najíst. Kdo by chtěl být co nejblíže koním, využije hotel Polom.
www.hotelpolom.cz, tel. 573 391 089, 573 391 286, popřípadě penzion Na pasekách, tel. 602 741 025, www.napasekach.cz. JAK SE TAM DOSTAT: Po silnici č. 150, Rajnochovice jsou přesně napůl cesty mezi Bystřicí pod Hostýnem a Valašským Meziříčím. Ve vsi Komárno odbočit mezi sevřené svahy Hostýnských vrchů.
KDY: Jaro až podzim, pro nenáročné vyjížďky i v zimě.
Křížem krážem Čechami
Vrcholem pro všechny jezdce je přejezd ČR po Koňské magistrále od Šumavy do Českosaského Švýcarska – nebo obráceně. Na její zvládnutí by si měl nezkušený jezdec sehnat krom vycpávek pod zadek a nemalé fi nanční částky alespoň tři týdny dovolené. Zkušení jezdci magistrálu zvládnou během jednoho týdne. Na každý den vychází asi 50 km. Po připojení republiky k Schengenu je možné od hranic plynule pokračovat do Saska, respektive Bavorska, a dojet tak až na předměstí Drážďan nebo do stylového muzea Karla Maye v Radebeulu.
UBYTOVÁNÍ: Na rančích nebo pod stanem, ceny od 50 do cca 200 Kč za nocleh podle toho, zda budete usínat pod vlastním stanem, nebo někde pod střechou v cíli denní trasy.
KDY: celoročně
TIP PRO ZAČÁTEČNÍKY NEBO RODINY S DĚTMI: Kdo si netroufá na celou Koňskou magistrálu, může zkusit kratší trasy po regionech.
VÍCE NA: www.konicci.cz/equibaze/konske-stezky
V sedle za králem Šumavy
Velký boom zažívá hipoturistika také na Šumavě, a to i díky dopravním omezením pro auta. Například u Hartmanic je možné projet si na koních po vyznačených stezkách desítky kilometrů krásnou krajinou kolem tamních legendárních močálů. Na trase jsou vybudovány i ohrady pro koně nebo úvaziště, takže putování je možné si naplánovat i na několik dnů. Do příštího roku má délka všech šumavských koňských stezek dosáhnout 300 km.
UBYTOVÁNÍ: Najdete na www.hartmanice.eu, noc na osobu 200 Kč, tel. 420 737 856 733. Další možností je penzion U Volenců – 220 Kč na osobu/den, tel. 376 593 226 nebo 732 470 429. Zkuste také spojit golf a koně na Best Western Aparthotel Šumava 2000, Kašperské Hory, tel. 376 546 910, info@sumava2000.cz
STRAVOVÁNÍ: Vlastní nebo v některé ze tří hartmanických hospod. Velké množství restaurací je i v okolí.
JAK SE TAM DOSTAT: Přes Sušici po silnici č. 145. TIP: Vyzkoušejte také vyjížďky na koních kolem Lipna. Na své si zde přijdou hlavně „greenhorni“, některé trasy ale nadchnou i zkušené rajťáky.
UBYTOVÁNÍ: Základna jezdeckého klubu Slupenec na kraji Českého Krumlova, tel. 380 711 052–3, www.jk-slupenec.cz. Nabízejí zde i výlety pro absolutní začátečníky formou vyjížděk kočáry nebo na terénních kárách. Zkuste také ranč U Urbanů, v Perneku u Horní Plané. Kontakt: misa.morgana (at) sez nam.cz, tel. 604 751 784, 728 675 726.
CENA: 200–500 Kč za hodinu jízdy nebo 2000 Kč za celý den.
Celý článek včetně mnoha dalších praktických rad a tipů na cestu, naleznete v časopisu Travel Digest 9/2009.