Hra na vojáky za 3333 Kč

Do roku 1991 tady byl uzavřený ruský vojenský prostor. Dnes je Ralsko královstvím cyklistů, houbařů, ale také hráčů paintballu – chátrající budovy jsou dnes vítanou kulisou bitev. Že vás něco takového nemůže zajímat? Nemylte se! Ralsko má opravdu unikátní atmosféru.

Ralsko

BITVA PRÁVĚ ZAČALA…

Projíždím na kole mezi poli panelovou cestou, po které dříve jezdily ruské tanky. Zabočím doprava do lesa a najednou by se ve mně krve nedořezal. Z křoví totiž vyskočí kluk v maskáčích, z obličeje jsou mu vidět jen oči, v ruce drží automat. Naznačí, ať rychle jedu pryč. Šlapu do pedálů jako blázen. Cestovala jsem v čase o dvacet let zpátky? NATO tu má cvičení? Omyl. Přimotala jsem se zkrátka nějak mezi hráče paintballu, kteří si oblíbili Ralsko. Ale zdaleka nejen oni sem míří za skvělými zážitky.

PODIVUHODNĚ MAGICKÝ KRAJ

Ralsko

Prostor mezi Bělou pod Bezdězem a Mimoní je prošpikovaný desítkami kilometrů asfaltových cest, po kterých jezdily ruské gazíky. Lesy jsou neprostupné a najdete tu díry, kam dopadaly granáty. Místy se vám naskytne smutný pohled na zdevastovanou krajinu a rozpadající se budovy tankových věží, bývalých kasáren… Ale v celkovém součtu má v sobě tenhle kraj podivuhodnou energii divoké přírody a unikátních scenerií, které není možné jinde spatřit.

Ruštinu tu můžete zaslechnout i dnes. To když zabloudíte v lesích u Kuřivod a na cestu se zeptáte dvou babiček na procházce. Odpovědí s těžkým ukrajinským přízvukem. Jsou to volyňské Češky, jejichž rodiny na začátku 90. let obsadily byty ruských vojáků v Kuřivodech. Další památka ruské okupace je letiště v Hradčanech, dnes oblíbený cíl paintballistů. Příroda tu dostala pořádně zabrat. Nacházel se zde největší sklad pohonných hmot a mazadel v Česku a Rusové se s tím příliš nepárali.

KOLO, ČI ZOO?

Ralsko - účtenka

I když je sem zákaz vjezdu, blázni v silných autech si podél obřích leteckých hangárů často měří brzdné dráhy svých miláčků. Lidé sem vyrážejí na brusle nebo je to cíl jejich cykloputování. Letiště jako by tak trochu zastínilo krásu skalních útvarů Hradčanské stěny, které lidé často přirovnávají k malé Pravčické bráně. Pro děti je v Hradčanech dokonce malá zoologická zahrada. Je to zajímavé putování, ať už se sem vypravíte jako voják, nebo cyklista. Nacházíte se prostě na území, kterému se postupně vrací jeho zašlý lesk a sláva, a vy je znovu objevujete.

KDE SE UBYTOVAT:

V Bělé pod Bezdězem stojí penzion U koníčka či penzion Diana. Za dvoulůžkový pokoj dáte 700 Kč. Další tipy: www.mubela.cz

KDE SI OBJEDNAT PAINTBALL:

Firma Paintball Liberec vám hru zorganizuje na míru (např. u hradčanského letiště nebo mezi Mimoní a Stráží pod Ralskem.). Půjčovné zbraně je od 150 do 600 Kč (v ceně je ochranná maska, rukavice, maskovací oděv). Celkem 700 Kč. www.bojovat.cz

KDE SE DOBŘE NAJÍST:

V Bělé pod Bezdězem se dobře najíte v restauraci na fotbalovém hřišti u bělského náměstí. Skvěle vaří i U Sluníčka.

CO PODNIKNOUT V OKOLÍ:

Navštivte zříceniny Ralsko, Zvířetnice, hrady Bezděz, Housku, Kokořín. Vyrazte k Máchovu jezeru či do CHKO Kokořínsko.

KAM NA KOLE:

Zkuste trasu Bělá pod Bezdězem– Kuřivody–obora Židlov–Ploužnice– letiště Hradčany–hrad Bezděz– Bělá pod Bezdězem, 35 km.

Mohlo by vás zajímat

ReportážeVánoce ve vánoční zemi

Stačí tři hodiny letu a ocitnete se v zemi, kde se odehrály nejslavnější příběhy všech dob: můžete třeba navštívit místo…