V Černé Vodě v Rychlebských horách vznikl unikátní projekt Rychlebské stezky. Jedná se o rekonstrukci historických chodníků a jejich adaptaci pro potřeby terénní cyklistiky. Bajkeři vydejte se na 23 kilometrové dobrodružství do „moravského Walesu“!
Rychlebské hory najdete na mapě v zapomenutém koutě severně od Jeseníku. Právě Jeseníky je brání před přílivem turistů a díky tomu si tyto hory zachovávají svoji panenskou čistotu a klid. První etapa právě realizovaného projektu vás zavede na úbočí Sokolího vrchu.
Start a cíl všech tras najdete u kostela v Černé Vodě. První úsek o délce 23 km, jehož otevření je plánováno na 8. srpna, vás přivítá stoupáním přes louky a samoty na okraji obce. Pak minete několik zatopených lomů a v cestě vzhůru budete pokračovat až k Mariinu prameni. Ten je ukryt pod vysokou kamennou zdí starého mramorového lomu. Pod ním vás čeká první stezka „Doktora Weissnera“, který zde má pamětní kámen z roku 1910. Stezka stoupá podél potoka a několikrát jej překračuje. Kaskády mezi balvany je nutno překonat po četných povalových lávkách, které neubírají stezce na atraktivitě.
Další úsek stoupá nejdřív po štěrkové a potom kamenné cestě. Vrchol je ve výšce 810 m n. m. Odsud začíná dlouhá cesta zpět dolů. Odměnou za předtím vynaloženou námahu je chodník s legendárním jménem „Wales“. Potkáte na něm obří mechem obrostlé balvany, mezi nimiž se klikatí kamenný chodník. V jeden moment se vám tu nabídne kouzelná vyhlídka po okolních lesích z visuté terasy mezi balvany. Chvíli se zde nadechněte, bude vás čekat další sjezd.
Obtížnost stezky se na chvíli trošku zklidní. Po krátkém štěrkovém úseku najedete na Arcibiskupský chodník. Ten vás zavede k téměř dvě stě let staré chatě. Je to úsek pro celou rodinu. Jediný v celé lokalitě, který si nevyžádal náročnější práce na rekonstrukci a údržbu. Chodník je poctivě skládaný z velkých kvádrů žuly. Čeká vás na něm pramen čisté vody. Dálpřejedete po jediném asfaltovém úseku v lese, který vás vtáhne na čtyři kilometry dlouhou stezku. Ta nabízí průjezdy mezi obrovskými bludnými balvany, přejezdy žulových ploten, nekonečné výhledy. Můžete si být jistí, že tyto čtyři kilometry prověří vaší techniku jízdy v celé svojí délce. Na
závěr, pokud se budete cítit, si můžete skočit přes dropíky na kraji stezky. Po šotolině sjedete k Malíčkově chatě, u které můžete zasunout sedlo dolů.
A nakonec pořádný sjezd!
Na závěr výletu vás čeká technický sjezdík k hradu Kaltenštejn. Pod kolem se vám budou střídat stezky a cesty a pořád to slušně pojede. Při krajích najdete pár poletů a v rytmu houpáků sjedete k brodu. Je čas umýt kolo, protože už vás čeká jen chodník kolem hradu. Na start a cíl u kostela v obci odsud zbývá jen několik šlápnutí do pedálů.
Začátkem podzimu přibude v Červené Vodě ještě druhá trasa. Celková délka stezek otevřených v letošním roce bude tedy 32 km. Zdejší trasy jsou koncipovány jako jednosměrné a možností vzájemně je kombinovat. Značení tras je po celé jejich délce, nechybí ani informační tabule, či volně dostupné plánky s popisem trasy.
Celý projekt byl realizován s podporou úřadu práce v Jeseníku, Lesů České republiky, s. p. a společnosti Merida Czech s.r.o. V současnosti na stezkách pracuje 6 až 10 pracovníků. Ti budou až do listopadu ladit povrchy a vylepšovat kvalitu jednotlivých tras. To však neznamená, že trasy budou ve svojí současné podobě sterilní. Na příští rok je plánováno další rozšíření areálu ve spolupráci s okolními obcemi. Odhadem by tak k letošním 32 km mělo přibýt dalších 30-40 km. Příští léto by v Černé Vodě již mělo sloužit infocentrum s půjčovnou kol, cyklo prodejnou a servisem. V plánu je i základna s ubytováním, občerstvením a místem pro kempování ve stanech.
Autorům projektu jde o jediné: vytvořit potřebné zázemí, které bajkerům umožní, aby se tu cítili jako doma.
Text a foto: Pavel Horník, více na http://www.rychlebskestezky.cz/