Desetitisíce Čechů mají zakoupeny dovolené do Řecka! Na co mají klienti právo v případě, že nebude možné zájezdy do Řecka uskutečnit kvůli stávkám či nepokojům?
Asociace českých cestovních kanceláří a agentur doporučujeme klientům nerušit již zakoupené zájezdy a raději vyčkat. Asociace uvedla, že je zahlcena dotazy klientů, kteří mají již zakoupené zájezdy do Řecka a nyní se bojí o to, zda-li se bude zájezd realizovat.
A na co mají tedy právo desetitisíce Čechů v případě, že nebude možné jejich již zakoupené zájezdy do Řecka realizovat ?
Jelikož nebyl v Řecku vyhlášen stav nebezpečí či nouze, tak klientům nevzniká žádný právní nárok na jednostranné odstoupení od cestovní smlouvy bez uhrazení stornopoplatků uvedených v podmínkách smlouvy.
V případě, že by nebylo možno na zájezdy do Řecka z důvodu zásahu “vyšší moci” (stávka, ochromená infrastruktura, válka, terorismus apod.) odletět či jinak je realizovat , tak je cestovní kancelář povinna informovat klienta o tom, že se zájezd neuskuteční.
Dále je cestovní kancelář povinna nabídnout klientovi uskutečnění zájezdu v jiném alternativním termínu ve srovnatelné kvalitě.
Klient má v případě, že neakceptuje tuto změnu cestovní smlouvy, nárok na vrácení zaplacené částky.
Doporučujeme tedy klientům nerušit již zakoupené zájezdy a raději vyčkat.
V tomto případě, kdy se jedná o neuskutečnění zájezdu z důvodu „vyšší moci“, nemá klient nárok na žádné další kompenzace za neplnění cestovní smlouvy.
Situace zatím není vážná
V případě, že by čeští turisté uvízli na zájezdech přímo během pobytu v Řecku a z důvodu zásahu vyšší moci (stávka, ochromená infrastruktura, válka, terorismus apod.) by se nemohli vrátit podle plánu zpět do ČR, tak by cestovní kancelář měla podle zákona s maximálním úsilím zajistit vhodná alternativní řešení tak, aby zájezd mohl pokračovat.
Pokud toto není možné nebo klient alternativní řešení odmítá, cestovní kancelář by měla podle možností poskytnout klientovi ekvivalentní dopravu zpět do místa odjezdu nebo do jiného místa, se kterým klient souhlasí.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah „vyšší moci“, tedy neodvratitelnou událost, které nemohla cestovní kancelář zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, klient nemá v tomto případě nárok na žádné další kompenzace.
Cestovní kancelář je však povinna poskytnout klientovi rychlou pomoc i v případě, kdy náležitosti cestovní smlouvy nelze vykonat z důvodů „vyšší moci“. V případě nežádoucího prodloužení pobytu v zahraničí z důvodu „vyšší moci“ cestovní kancelář není ze zákona povinna hradit zvýšené náklady s tím spojené.
Dopad krize zatím není velký
Řecká krize v tuto chvíli nezahýbá cenami letošních zájezdů a letenek do Řecka.
Například ceny ubytování pro letošní sezonu se nasmlouvaly již vloni a ceny letenek se zlevnily již kvůli celosvětové loňské krizi.
Jedinou teoretickou možností, že pobyty v Řecku letos výrazně kvůli krizi zlevní tak může být to, že především německá a britská média nedávno rozvířila ve svých zemích zprávu, že kvůli krizi by mohly být pobyty v Řecku levnější. Toto nepodložené tvrzení nyní způsobilo obrovský propad rezervací letních dovolených v Řecku od těchto dvou zcela klíčových národností a pakliže se vyčkávací taktika Němců a Britů nezmění, tak by mohli řečtí hoteliéři zazmatkovat a ceny ubytování výrazněji slevnit. Tuto situaci však nemůžeme nyní s jistotou předvídat.
V tomto okamžiku nemáme žádné indicie, že by zájezdy českých turistů neměly být realizovány podle cestovní smlouvy.
Naopak, především řečtí hoteliéři vyvíjejí tlak na zklidnění situace, jelikož příjmy z cestovního ruchu jsou pro Řecko zcela klíčové, vloni tvořily 18% HDP Řecka, přičemž Řecko vloni zaznamenalo kvůli krizi meziroční pokles příjezdů turistů o 7,4 %. (jen pro srovnání, v České republice mají příjmy z cestovního ruchu podíl na HDP pouze necelá 4 %)
Cestovní ruch se v Řecku také výrazně podílí na celkové zaměstnanosti, vytváří zhruba milión pracovních míst, tj. cca 20 % celkové zaměstnanosti této země.
Řecko je čtvrtou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací a do Řecka tak směřuje z České republiky jak obrovské množství přímých charterových letů, tak i mnoho autobusových zájezdů.
Čeští turisté tráví své dovolené v Řecku nejčastěji v oblasti Soluně ( Chalkidiki a Olympská riviéra) nebo na řeckých ostrovech, kde jsou nejpopulárnější ostrovy Kréta a Rhodos.
Žebříček nejpopulárnějších českých dovolenkových destinací za rok 2009 (počet osob) :
- Chorvatsko – 814 000
- Slovensko – 662 000
- Itálie – 553 000
- Řecko – 393 000
- Rakousko – 257 000
- Francie – 184 000
- Egypt – 177 000
- Spojené království – 145 000
- Maďarsko – 119 000
- Španělsko – 118 000
- Bulharsko – 98 000
- Německo – 95 000
- Tunisko – 85 000
- Turecko – 83 000
Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur