Srbsko se otevírá, pro vstup stačí jen občanka

Od minulé soboty stačí pro vstup do Srbska nově jen na občanský průkaz. Letos se tak usnadní cestování přibližně 15 tisíc českých turistů směřujících autobusy na dovolenou do Bulharska!

Od 12.června 2010 je možné nově vstupovat na území Republiky Srbsko i na základě občanského průkazu občana České republiky. Dosud byl potřeba cestovní pas.

Tímto se tak usnadní  průjezd Srbskem pro přibližně 15 tis. českých turistů, kteří pojedou nastávající letní sezonu autobusy na dovolenou do Bulharska. 
Usnadní se také cestování a výlety do Srbska pro české návštěvníky Chorvatska či Černé Hory, kam je možné již z dřívějška také cestovat pouze na občanský průkaz.

Do Makedonie stále s pasem

Co se týče téměř 20 tis. českých turistů, kteří pojedou letos na dovolenou přes Srbsko autobusy do Řecka (Olymská riviéra, Chalkidiki), tak se situace nemění, jelikož se cestou projíždí Makedonií, kam je
nadále potřeba cestovní pas a pro vstup do Makedonie není možno použít občanský průkaz.

Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, proto se doporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem, byl vybaven svým vlastním cestovním dokladem (pasem), i když je zapsán v občanském průkazu svého rodiče.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Mohlo by vás zajímat