Jakým leteckým společnostem je dobré se vyhnout širokým obloukem? To vám napoví nová Černá listina (Black list) !
Za nebezpečné je nyní prohlášeno přibližně 200 leteckých společností na světě, která létají na pravidelných dopravních linkách! Nově je do seznamu leteckých společností, které mají zakázaný vstup vstup na území EU, jelikož nesplňují bezpečnostní parametry, zahrnuta letecká společnost ze Surinamu ( Blue Wings Airlines) poté, co došlo k sérii nehod letadel této letecké společnosti a při prohlídkách na odbavovací ploše byly na jeho letadlech odhzaleny závažné nedostatky.
Někdo přibude, někdo ubude…
Zároveň se nově rozšířila provozní omezení společnosti Iran Air a to na základě výsledků kontrol evropského Výboru pro leteckou bezpečnost, kdy je nově zákaz leteckého provozu nad územím EU pro letadla Iran Air typu Airbus A-320, Boeing B-727 a B-747.
Naopak, Evropská kmise nově povolila s jistými omezeními provozování letů nad EU letecké společnosti Afrijet z Gabonu.
Černá listina leteckých přepravců obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standarty zemí EU a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie.
Tyto letecké společnosti mají zákaz působení na území EU, avšak kdekoliv jinde ve světě se s nimi můžeme setkat. Seznam nejčastěji obsahuje letecké společnosti z bývalých zemí Sovětského svazu, Afriky či jihovýchodní Asie.
Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzkých turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie.
Poprvé byla tato Černá listina ( Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je již čtrnáctou aktualizací.
Aktuální listina je vždy k nahlédnutí na www stránkách naší Asociace (www.accka.cz).
Jaká má cestující práva?
Z výše uvedeného Nařízení EU dále vyplývá, že v případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem.
Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.
Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur