Kongresoví turisté opouštějí Prahu

Praha se opět propadla v počtu kongresů na světovém žebříčku! Vyplývá to z nejnovějších údajů Mezinárodní kongresové asociace ( ICCA).  Kongresoví turisté jsou přitom celosvětově nejlukrativnější skupinou turistů, jejich průměrná útrata bývá jednou tak vysoká než běžného turisty!
Zatímco ještě před 3 lety byla Praha v první desítce světového žebříčku, tak vloni bylo v Praze pouze 86 kongresů, což znamená další pokles z loňského 13.místa na 15.místo na světě. Ostudné podle odborníků je, že více kongresů než Praha hostila například i Budapešť ( 87 kongresů).  Světovým leaderem je tradičně Vídeň, která vloni hostila 160 kongresů, následuje Barcelona ( 135 kongresů) a Paříž ( 131 kongresů).
Celkem proběhlo vloni na celém světě 8294 kongresů.

V čem to je?

A jaké jsou důvody špatného umístění Prahy a České republiky ?
Zatímco například město Vídeň se již dlouhodobě a celoročně snaží aktivně a systémově oslovovat a lákat všechny světové organizátory velkých mezinárodních kongresů, tak Praha a Česká republika nedělá v tomto ohledu prakticky nic.
Není tedy divu, že je pražské Kongresové centrum na pokraji krachu a žádá o finanční pomoc.
Město Praha a Česká republika se tak kvůli své nečinnosti, zcela chybějící funkční marketingové koncepci a neřešení všeobecně známých nešvarů ( taxi, kapsáři, směnárny atd.) staly na tomto lukrativním poli  pořádání mezinárodních kongresů totálním outsiderem. 
Přitom všichni z oboru cestovního ruchu víme, že kongresový turista je ten nejlukrativnější na světě, jelikož utrácí v průměru jednou tolik, co běžný turista. Je to dáno tím, že náklady na účast na kongresu a s tím spojené další služby ( ubytování, doprava, stravování, doprovodný program apod.) hradí účastníkovi firma či zaměstnavatel, ale mimo to má tento člověk samozřejmě u sebe k útratě i své peníze jako běžný turista např. na dárky atd.  Útrata kongesových turistů  je tak jednou tak vyšší ( v ČR téměř 200 EUR na os./den) než u běžného turisty, který si vše v rámci svého pobytu musí hradit sám.
Množství pořádaných kongresů v dané zemí se všeobecně považuje jako důležité kritérium v hodnocení vyspělosti destinace.

Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Mohlo by vás zajímat