EU vyhlásila Bystřicko „ukrytým klenotem“

Jaké jsou nejúžasnější místa Evropy, která často unikají pozornosti turistů, a přesto si zaslouží být vynášena až do nebe? To tento týden vyhlásila Evropská unie  – a je mezi nimi i Bystřicko. Evropa je rájem turistů, jenže ti často některé z největších pokladů minout. Proto Evropská unie již několik let vyhlašuje pozoruhodnou soutěž, v níž mohou jednotlivé země nabídnou to, co by nemělo být přehlíženo.

A tento týden je na slavnostním galavečeru vyhlásila – a mezi ně se dostalo i Bystřicko, malebný kraj v severovýchodním cípu Českomoravské vrchoviny. Zařadilo se tak mezi 25 dalších unikátů projektu EDEN (European Destination of Excellence), který pro letošní rok vyhlásil téma Voda – turistický cíl.

Slavnostní předávání cen, na snímku starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska, místopředseda Evropské komise Antonio Tajani a představitelka regionu Oľga Königová. Foto: Jan Rybář

„Těchto pětadvacet nádherných lokalit používá strategie, které jsou šetrné k životnímu prostředí, respektují přírodu a slouží k uchování ekosystémů pro budoucí generace,“ uvedl místopředseda Evropské komise a komisař odpovědný za průmysl a podnikání Antonio Tajani, který osobně ceny předával. “Tyto turistické destinace, jež se nacházejí převážně na mořských pobřežích a v okolí jezer a řek, propagují inovativní přístupy v oblasti vodní turistiky,“ dodal.

“Sen se naplnil”

Cenu přímo v Bruselu převzali zástupci tohoto regionu. „Považujeme to za fantastický úspěch, zpočátku jsme nevěřili, že se to může podařit, ale náš sen se nakonec splnil,“ řekl představitelka Bystřicka Oľga Königová.

 Za ČR se letos do projektu, který zaštiťuje agentura CzechTourism, přihlásilo 12 destinací, do finále se jich nakonec probojovalo pět, z nichž pak odborná porota vybrala právě Bystřicko. Podle ní se totiž může pochlubit nevšední drsnou krásou, množstvím vodních toků a nádrží. Díky tomu sem mohou lidé přijet za vodními sporty, za turistikou a nebo třeba za poznáním.

Další informace je možné získat na adrese www.info.bystricenp.cz

 A jaké další oblasti se dostaly mezi 25 nejúchvatnějších destinací?

 Jezera Eau d’heure (Belgie)

Regionální správa Silistra (Bulharsko)

Bystřicko (Česká republika)

Jezero Võrtsjärv (Estonsko)

Saimaa Holiday (Finsko)

Interregionální park Marais Poitevin, Grand Site de France (Francie)

Nin (Chorvatsko)

Vestfirðir, region západních fjordů (Island)

Poloostrov Loop Head u Kilkee, hrabství Clare (Irsko)

Obec Monte Isola (Itálie)

Kato Pyrgos (Kypr)

Region Zarasai – Heavenly Shore on Earth (Litva)

Přímořský rezort Jūrmala (Lotyšsko)

Chráněné území Parc Naturel de la Haute-Sûre (Lucembursko) 

Jezero Tisza (Maďarsko)

Isla (Senglea) (Malta)

WaterReijk Weerribben Wieden – Giethoorn & mokřady (Nizozemsko)

Říční oblast Západního Pomořanska (Německo)

Údolí Biebrza a mokřady – rezervace zvěře (Polsko)

Seelentium – Oberinnviertel (Rakousko)

Geoagiu Băi (Rumunsko)

Prefektura Serres (Řecko)

Řeka Kolpa (Slovinsko)

A Guarda (Španělsko)

Kráterové jezero Bitlis-Nemrut (Turecko)

Mohlo by vás zajímat