Možná by bylo na čase přiznat si, že Rakousko nejsou pouze zasněžené štíty třítisícovek. Například Burgenland, třetí nejmenší spolková země sousedící s Maďarskem a S lovinskem, se nápadně podobá české kotlině. Musíte si ji ale představit jako chráněnou krajinnou oblast protkanou sítí cyklostezek, golfových hřišť a přidat k tomu širou pláň Neziderského jezera.
P ři pohledu na měkce zvlněné kopce se šachovnicí políček, sadů a vinic máte pocit, že jste ani státní hranici nepřekročili. Tak nějak vypadá Litoměřicko, polabská nížina i moravský val namixované v jednom. Jenže obyvatelé Burgenlandu za sebou nevlečou jak trestaneckou kouli dědictví čtyřiceti let totality, která rozvrátila rytmus venkovského života a zničila tradice děděné z otce na syna. Napadne vás to například při vstupu do travnatého dvora Naturidyll Hotel Landhofmühle – což je s citem zrekonstruovaný 125 let starý mlýn s rybníčkem, ladovsky ohnutou vrbou i zahradou plnou bylinek. „Jsme součástí projektu Pannonisch Vohnen, neboli Bydlení po panonsku,“ vysvětluje vitální čtyřicátnice Claudia Farteková. Ta zpustlé stavení ve vesnici Minihof- Liebau před patnácti lety koupila a přebudovala na penzion. Ráno vám v něm spaří do konvice mátu natrhanou na zahrádce a na stole najdete i ještě teplý domácí chléb. Rodina Fartekových si navíc přibrala lisovnu oleje z dýňových semen – zdejší specialitu. Mají tak co nabídnout, i když neoplývají termálními prameny. „Tohle je mé wellness,“ usmívá se Claudie a ukazuje na dvojici proutěných křesel utopených v rozkvetlých keřích růží. Posezení v nich dokáže duši i tělo oblažit stejně jako lávové kameny či medový zábal.
Dotek kulinářského ráje
V roce 2004 se spojilo několik podnikatelů z jižního Burgenlandu, kteří měli společný nápad, jak přiblížit všem návštěvníkům přednosti této oblasti. Dali si název Ein Stück vom Paradies čili „Kousek ráje“ a do znaku vetkli symbol štěstí – čtyřlístek. Ten dnes vítá turisty v ř adě drobných manufaktur, zemědělských statků a samozřejmě i vinařských usedlostí. Mezi „rajské podniky“ ale patří i supermoderní hotely nebo penziony kdesi v zapadlé vísce obklopené lesy. Díky aktivní spolupráci a vzájemné podpoře se podařilo zachránit malovýrobce, kterým hrozil krach a spolknutí bohatším bezohlednějším konkurentem. Získat nálepku s č tyřlístkem ale není jednoduché. Zaslouží si ji jen ti, kteří zachovávají tradice domácí, často ruční výroby. Pekaři, cukráři, lihovarníci, ale třeba i Brigitte Poschová, která na verandě svého domu uchovává dvacítku pětilitrových lahví, ve kterých zrají na slunci likéry. Honosně nazvaná Likörmanufaktur v Mogersdorfu je pouze kuchyně a miniaturní obchůdek v přízemí rodinného domku, kde si lze koupit i místní pálenku či pampeliškový med. Přitom na začátku podnikání paní Brigitte stálo jen pár lahví „sladce tekutého pokušení“ z místního vína Uhudler vonícího po jahodách. Dnes má díky každoročně obměň ované brožuře Der Paradies-Kompass postaráno o publicitu i zákazníky.
Skvělé pro golfisty a cyklisty
Nejen požitky mile kulinářskými živ je člověk, a tak by měl jít ruku v ruce s vynikající místní kuchyní i aktivní pohyb. Burgenland je doslova předurčen pro to, aby ho za „svůj“ vzali cyklistice holdující Češi. Hned za nimi pak budou ti, kteří dovolenou spojují s bagem a sadou holí. Největším lákadlem je samozřejmě golfová „houpačka“ Golfschaukel Lafnitzal ve Stegersbachu, přímo v srdci vinařského ráje. Resort zahrnuje dvě špičková osmnáctijamková hřiště, jedno devítijamkové a jedno pětijamkové. Jedno z deseti nejlepších golfových zařízení v Rakousku leží uprostřed oblasti plné termálních pramenů, takže námahu po celodenní dřině na greenech lze snadno vyhnat například v rodinném welness. A pokud byla řeč o cyklistice, co si zkusit momentální hit burgenlandských cyklostezek – trekové kolo s přídavných elektromotorem čili E-Bike? Půjčovnu těchto překvapivě výkonných strojů mají v dalším lázeňském městě Bad Tatzmanndorf na rakousko-maďarských hranicích. Zaplatíte 22 eur na den a věřte, že síla 250W motorku je znát, nehledě na to, že na jedno nabití ujedete skoro 50 km, což znamená krásný výlet na golfová hřiště, do lesů a mezi vinice – tam všude se vinou udržované cyklostezky, kolem nichž už jsou instalované i dobíjecí stanice.
Celý článek si můžete přečíst v Travel Digest 7-8/2011.