Bratrstvo neohrožených

Digitální fotoaparáty patří k nejzranitelnějším součástem vybavení cestovatele, ovšem náročná péče o jejich bezpečí nepatří k oblíbeným zábavám. Řešením je fotografovat kompaktem v odolném outdoorovém provedení, kdy přístroj mnohdy vydrží víc než jeho majitel.

Fotoaparáty jsou od nepaměti objektykřehké a citlivé, takže do situací zrovna nesvědčících jemné mechanice (a později elektronice) se dlouho mohly vydávat jen v brnění speciálních a náležitě drahých pouzder. Až rozvoj digitální fototechniky přinesl možnost, že by se i běžnému amatérovi mohl dostat do rukou fotoaparát, který se nebojí pár kapek vody nebo písečné bouře.

Nezdolnost, s. r. o.

První ojedinělé modely digitálů v odolném provedení se objevily už „v šerém dávnověku“ fotografování na obrazový čip a byly to unikátní kousky. Například Kodak měl outdoorový fotoaparát podle specifikací armády USA, mezi jehož vlastnostmi například bylo přežít půlhodinové ponoření do ropy. Současné odolné kompakty ale tak daleko nejdou jejich konstruktéři se zaměřili na hlavní trojici či čtveřici parametrů, s nimižse běžný uživatel setká nejčastěji. Nepřítelem číslo jedna je pro fotoaparáty každopádně vlhkost, takže na ni je kladen největší důraz. Nejde přitom jen o namočení, ale většina přístrojů rovnou počítá také s potápěním ve sladké i slané vodě, a to do hloubky zpravidla tři až deset metrů. Najdou se ale také modely odolné jen proti postříkání vodou, zpravidla lehčí i levnější.

Celé téma si můžete přečíst v Travel Digest 2/2012.

Mohlo by vás zajímat