V Irsku je všechno. Od úchvatné panenské krajiny a dramatického pobřeží až po rušná města i všudypřítomné stopy pradávné minulosti. Přinášíme jedenáct tipů na místa, která se v Irsku vyplatí navštívit. Sami však na zeleném ostrově najdete takových míst mnohem víc.
1 Moherské útesy
Rozeklané skály z pískovce a břidlice, padající strmě do moře z výšky až 214 metrů, tvoří osm kilometrů dlouhý pobřežní pás. Najdete je na západě Irska v hrabství Clare. Ročně je navštíví přes milion lidí, tím se však nenechte odradit – v ohromné a členité rozloze útesů se davy turistů rozptýlí. Ošleháván slaným větrem pak budete jako osamělý poutník shlížet na Galwayský záliv a Aranské ostrovy, zatímco za zády budou jako hradba vystupovat pohoří The Twelve Pines a Maum Turk. Běžně jsou útesy přístupné od deváté ráno do sedmé večer, o prázdninách dokonce až do devíti. Po značených cestách se můžete vydat na vrcholy útesů, vstupné činí 6 eur.
2 Obrův chodník
Asi tři kilometry od města s whiskeyově proslulým jménem Bushmills v Severním Irsku narazíte na zvláštní geologický útvar podobný českým kamenným varhanům na Panské skále u Kamenického Šenova. Irský Obrův chodník je ovšem rozsáhlejší (skoro sedmdesátkrát) a šestiboké sloupy čediče spadají přímo do moře. Je jich tu na čtyřicet tisíc a kromě nich vystupují z pradávného lávového příkrovu také osamělé čedičové věže a komíny. Donedávna byl přístup zdarma, ale po předloňském otevření nového návštěvnického centra se připravte na vstupné ve výši 11 eur. Stojí to však rozhodně za to.
3 Pivní muzeum Guinness Storehouse
Ve středu Dublinu v budově bývalé pivovarské kvasničárny (místo, kde se pěstují kvasnice a přidávají se do čerstvě uvařené mladiny) je dnes turistické centrum, tematicky zaměřené na výrobu piva. A také jeho konzumaci. Za vstupné 16,50 eura (online lístek vyjde o víc než euro levněji) dostanete nejen poutavou přednášku za pochodu rozličnými pivovarskými provozy, ale také poctivou pintu piva (přibližně tolik, co je náš půllitr). Další pinty dle svého uvážení můžete vychutnat v proskleném střešním Gravity baru, z kterého je panoramatický výhled na město. Areál muzea poznáte už z dálky – vévodí mu věž ve tvaru pivní sklenice.
4 Cesta znalců whiskey
Jste-li příznivcem obilných alkoholických nápojů silnějšího kalibru, vyrazte do některé z nesčetných irských palíren. Přímo v Dublinu je původní palírna whiskey značky Jameson na Bow Street, ta nová je pak v Midletonu na jihu země. Obě místa jsou přístupná a nabízejí prohlídky a ochutnávky. Další palírny pak najdete v Bushmills kousek od Obrova chodníku na severu Irska, v Tullamore v jeho středu nebo v Kilbegganu, který leží jen pár kilometrů na sever.
5 Trinity College Dublin
Konkurenční University College Dublin to možná popírá, ale Trinity College je nejen nejstarší, ale zřejmě také nejlepší univerzitou v zemi. Pro turisty ovšem nejsou největším lákadlem tamní akademické úspěchy a vzdělávací procesy, nýbrž velkolepost a majestátnost staveb univerzitního komplexu, jehož nejstarší části pocházejí ze začátku 17. století. Za vstupné 10 eur získáte přístup do všech důležitých budov a také erudovaného průvodce, většinou studenta nebo studentku divadelního oboru, což dodá exkurzi poněkud ‚dramatický‘ ráz. Pokud přijedete koncem května, těsně po zkouškách, uvidíte davy studentů, z nichž už opadl strach a nervozita, kterak posedávají před hospodou Pavilion Bar a sledují kriket. Pozvete-li je na pivo, přijmou vás na chvíli mezi sebe.
6 Stadion Croke Park
Hrají se tu zápasy ve dvou výlučně irských národních sportech – hurlingu a galském fotbalu. Ačkoli má stadion kapacitu přes osmdesát tisíc diváků, primárně je určen pro pořádání amatérských utkání. Ve skutečnosti je to víc než obyčejný stadion – je to duchovní centrum irského kulturního nacionalismu a hráči hurlingu i galského fotbalu o něm hovoří jako o svatém místě. Turisty je to ovšem místo spíš opomíjené – pokud se vám podaří sehnat lístky (nejlépe na začátku sezony v květnu), budete jedním z mála turistů a zažijete tak nefalšovanou místní fanouškovskou atmosféru. Pokud je neseženete, můžete si aspoň projít muzeum a prohlídkovou trasu po stadionu.
7 Krasová oblast Burren
Rozpraskaný vápencový povrch, který obnažil pohybující se ledovec v poslední době ledové, je domovem mnoha rostlinných a živočišných druhů, jejichž původní vlastí jsou jinak alpské a středomořské oblasti. Také tu narazíte na trosky kruhových pevností, megalitické hroby a dolmeny, uměle poskládané kamenné útvary, z nichž některé pocházejí z doby před čtyřmi tisíci lety. Vstup i parkování jsou zdarma, oblast je přístupná a otevřená celoročně.
8 Aranské ostrovy
Zahlédnete je z již zmiňovaných Moherských útesů. Na souostroví skládajícím se ze tří malých ostrovů Inishmór, Inishmaan a Inisheer v Galwayském zálivu se před staletími zastavil čas, do některých míst není dodnes ani zavedena elektřina. A jsou i stejně pohostinní, jako kdyby nebyli zvyklí vídat turisty téměř každodenně. Na ostrovech lze strávit i delší čas v rámci programu Celtic Spirit, díky jehož workshopům a seminářům poznáte místní život na vlastní kůži. Pokud máte jen den či dva, pronajměte si kolo a vydejte se na nenáročné okružní trasy – každý z ostrovů objedete za pár hodin. Uvidíte volně se pasoucí stáda zvířat, ruiny starých staveb a domečky pro leprikóny, irské skřítky.
9 katedrála Svatého Patrika
Ikona Dublinu a celého Irska, největší irská katedrála. Byla založena roku 1192 vedle studny, v níž o půl tisíciletí dříve křtil Patrik, později prohlášený za svatého, tehdejší pohanské obyvatelstvo. Katedrála není žádný skanzen, ale stále slouží původnímu účelu, tedy hlavně pořádání bohoslužeb. Ty se zde konají kromě období prázdnin i několikrát denně, a to s živým chrámovým sborem. Pro svou jedinečnou atmosféru stojí za návštěvu každý kostel v Irsku, ať už irský (odnož anglikánské církve) nebo katolický.
10 Údolí řeky Boyne
Nejvyhlášenější prehistorické naleziště v Irsku s velkou koncentrací objektů mnohdy starších než egyptské pyramidy. Nejznámějším je gigantická mohyla v Newgrange s průměrem kolem sta metrů, připomínající létající talíř. V době zimního slunovratu paprsky vycházejícího slunce pronikají otvorem nad vstupem a v tenkém pruhu se pomalu sunou úzkou chodbou až do velké komory, kde se oslnivě rozzáří. Vstupné od tří do jedenácti eur podle rozsahu prohlídky.
11 Okruh Ring of Kerry
Tento turistický okruh obsahuje v podstatě vše, co člověku vytane na mysli, když se řekne Irsko. Starobylé památky, romantické hrady, kvetoucí zahrady i úhledná městečka a vesnice. Za každou zatáčkou se vám odkryje nový výhled – na větrem ošlehané útesy, zelené louky či vzdálené hradby kopců posetých mozaikou zelenožlutých odstínů. Kameny a kamenné kruhy, hrady, kláštery a kostely nebo patnáct set let staré včelíny připomínající obři kamenná iglú. A až budete mít dost památek a přírody, zasedněte v některé z útulných hospůdek nebo restaurací (v Kerry jako v asi jediném irském městě je víc restaurací než hospod) k pivu a hlavně k místní kuchyni proslulé sýry, plody moře, jehněčím masem a domácím chlebem.
Jarek Přichystal