Foto: archiv vodacisobe.cz

Horko k zalknutí, že? 10 důvodů, proč vyrazit na vodu

Pro spoustu lidí je skutečnost, že každé léto stráví všechny volné chvilky v lodi na některé z českých řek tak samozřejmá, jako pro prodavače klimatizací, porcovače ledu, či soudního patologa, že se každý rok několik měsíců těší do práce. Jsou i tací, kteří za celý život k vodáctví nepřičichli. Někteří možná z důvodu, že jednoduše ještě neměli příležitost, a jiní prostě došli k závěru, že dovolená na vodě není způsob léta pro ně.

Foto: archiv vodacisobe.cz
Foto: archiv vodacisobe.cz

 

Pojďme si o vodáctví shrnout několik faktů:

 

1)      Třpytivá chladivá voda

Ať si kdo chce, co chce, říká, za do ruda rozžhaveného dne je jen málo příjemnějších stavů, než být celým objemem těla ponořen ve vodě, nebo si v ní alespoň cachtat kotníky s plechovkou vychlazeného nápoje v ruce. Taková blyštivá chladivá voda je prostě príma.

 

2)      Malebná příroda

Těžko říct, jak k tomu vlastně došlo, ale je už charakteristickou vlastností každé vodácky oblíbené řeky, že se rozprostírá v krásné přírodě. Nezřídka kdy se právem jedná o přírodní rezervace. Taková řeka se zařezává do úpatí skalnatých vrcholů a vysokých kopců, posetých stromy různých odstínů zeleně. Srdce všeho tvorstva se vztahem k přírodě plesá.

 

3)      Historicko-kulturní program

Možná to byly strategické důvody, které vedly budovatele středověkých hradů a historických opevnění stavět své tvrze v blízkosti řek na vysokých kopcích. Tím posloužili dnešním vodním turistům, kteří se majestátnými stavbami mohou kochat ze své lodi. Můžou ale také svoji loď zaparkovat pod hradem a vyrazit na prohlídku útrob atmosférou nabitého hradu či zříceniny. Rozličná města pak skýtají různé typy vyžití pro návštěvníky. Na své si přijdou milovníci architektury, ale také fanoušci akcí jako jsou výstavy nebo divadelní představení.

 

Foto: archiv vodacisobe.cz
Foto: archiv vodacisobe.cz

4)      Přiměřený adrenalin

Záleží na každém, na jakou řeku se vydá a jaký úsek si zvolí. Není na škodu si občas cestu zpestřit peřejemi, tedy úsekem, kde voda teče svižněji a cáká. Výzvou skýtající přiměřené množství adrenalinu je sjet si občas nějaký sjízdný jez. Nebývá to nic nebezpečného ani pro začátečníky. Nestane se nic horšího, než že se loď ve vodě, kde jí bývá po kolena či po pás, překlopí a vy z ní vodu na mělčině vylejete.

 

5)      Přiměřené opojení

Mnoho vodáků si vystačí s opájením se krásami přírody, s opájením se pýchou z bravurně sjetého jezu, nebo opájením se prostě parným dnem na chladivé řece. Někteří jedinci preferují opojení z přítomnosti úsporně oděných a veselých krasavic, kterých je mezi vodáky nemálo a bez kterých by se to prostě neobešlo. Ale někdo pro své opojení vyžaduje dodržování pitného režimu. Pro takové případy okolí řeky skýtá řadu kiosků, stánků a restaurací, které se často krčí za každou zátočinou. Někteří podnikavci na svých vratkých vorech vyrážejí za svými konzumenty dokonce až na vodní plochu.

 

6)      Uvolněná atmosféra, relax

S nástupem do lodi povinnosti všedního dne mizí. Zůstávají na souši, protože neumějí plavat. I to je důvodem pohody, která se vodami řek rozprostírá. Rázem není kam spěchat. Hned je více prostoru pro odpočinek, relaxaci, veselí a zpěv.

 

7)      Komunita

Člověku je příjemně ve společnosti podobně smýšlejících lidí. Lidí oddávajících se podobné aktivitě. Lidí, kteří mají podobné zájmy, těší je podobné věci a podobná zábava. Ve volném kontaktu, který k ničemu nezavazuje, ale v němž se ví, že kdyby cokoliv bylo potřeba, klidně jen poklábosit, je na koho se obrátit. Tím spíše, když jsou ti lidé bezprostřední. Zkušenější z nich dokážou dobře poradit s každým nápadem, který se ve vaší mozkovně vyklube.

 

8)      Je to snadné

Ovládání lodi není náročné. Stačí mít základní povědomí o fyzikálních zákonech, tedy že voda zpravidla teče z kopce dolů a že loď jede tam, kam ji pohybem pádla odstrčím.

 

9)      Je to bezpečné

Vodácky oblíbené úseky řek jsou při dodržování základních pravidel bezpečné. Je třeba dbát pravidel signalizace. Nebezpečné nesjízdné jezy jsou viditelně označeny cedulemi, kterých je radno dbát. S alkoholem to pak je dobré nepřehánět.

 

10)   Organizace vody jedna dvě

Organizace vody může být jednoduchá. Půjčoven lodí je celá řada a mnohé z nich vám vyjdou nejrůzněji vstříc. Svým zákazníkům nabízejí rok od roku stále lepší služby. Pomohou radou, instrukcemi, poskytnou plánek řeky, zodpoví každý váš dotaz, některé vám i dopraví zavazadla mezi kempy, přepraví vás i s loďmi na start a z cíle. Pokud si nebudete jisti, kterou z půjčoven zvolit a nebudete chtít trávit čas sháněním kontaktů a obvoláváním půjčoven, využijte služeb oblíbeného porovnávače nabídek a cen půjčoven lodí www.vodacisobe.cz. Ten vznikl v roce 2013 jako bezplatná služba vodáků pro vodáky. K dnešnímu dni v něm figuruje většina českých půjčoven lodí a raftů a další se do něj postupně registrují. Projekt šetří čas i peníze.

Vše podstatné už tedy víte. Takže ahoj na vodě.

Mohlo by vás zajímat
Jablka, Jižní Tyrolsko

NewsJižní Tyrolsko – jablečná země

Každé desáté evropské jablko pochází z Jižního Tyrolska. Počítáte-li jen ty „bio“ či „eko“, uzrálé bez chemických hnojiv, pak dokonce…