Vychází zimní číslo Travel Digest

travel digest zima 2014 - 15

Prostě echt bier!

Vánoční Bavorsko. K tomu přece patří adventní trhy a pořádná sklenice piva. Nejlépe typ zoigl!

 

Pokud by měl někdo někdy dostat pivní Nobelovku, tak určitě Bavoři a jejich piva typu zoigl!!!

To pivo je prostě dobré. Polotmavé, krásně hořké, nefiltrované, plné kvasnic. A ta jitrnice! A to jelítko: domácí výroba, měkounké, slané, voní po majoránce. A chleba je taky domácí, kůrka křupavá, střídka načechraná. No, a zelí k tomu: kyselé, kmínové a vlažné. Je mi dobře. Oči po pár pivech mžourají do slunce, vnímají obrysy pitoreskního hradu, zasněžené věže kostela a chvilku si hrají s pohupující se židovskou hvězdou visící před vchodem do hospody. Jenže ona to žádná židovská hvězda není. Je to symbol pivovárečné komunity zoigl.

Skládá se ze dvou překřížených rovnostranných trojúhelníků, symbolizujících tři elementy při vaření piva – oheň, vzduch a vodu – a tři potřebné suroviny – vodu, slad a chmel (důležitost kvasnic před pár set lety ještě nebyla známa). Já vím, že chcete hned vědět, co to vlastně zoigl je. Pomalu, pomalu, nespěcháme.

Zoigl je prastará instituce sahající až do poloviny 15. století. Dnes je zoigl komunita formou jakéhosi družstva, sdružení hospodských, sedláků a rodin obývajících dané městečko, starajících se o vlastní pivovárek a střídajících se podle předem daného rozpisu ve vaření a následném prodeji piva. Prostě žádný velký pivovar ani žádný módní restaurační pivovar, ale něco mezi tím. Vlastně se ani nejedná o klasický pivovar, ale o společnou varnu, kde se pivo uvaří a konkrétní várečník si je pak přečerpá do mobilní cisterny, zapřáhne za traktor a odveze do svého sklepa, kde pivo zakvasí, leží a pak se v jeho domě nebo hostinci i prodává. Protože se jedná o instituci tak starobylou a neměnnou, používá se při jeho výrobě ten nejkvalitnější, a tedy i nejdražší bavorský slad, ten nejlepší chmel včetně žateckého. A víte, co je na tomto pravém domácím pivě nejlepší? Prostý fakt, že každá várka je jiná. Pokaždé pijete jiné pivo, prostě takové, jak to sládkovi vyjde, nikoli takové, jaké si přeje obchodník.

Pijete pivo zbavené jakýchkoli moderních vlivů, pivo našich předků. Kde je můžete pít? Tradice vaření zoiglu se dodnes zachovala v pěti městech v Horní Falci v Bavorsku. To je ta část, do které vjedete po dálnici hned za Rozvadovem a doprava. Pivovárky najdete ve Falkenbergu, Mitterteichu, Eslarnu, Neuhausu a Windischeschenbachu.

Seznam domů, kde se čepuje zoigl, stejně jako termíny (většinou víkendové) najdete na stránkách www.zoigl.de, www.zoiglbier.de a také na www.zoiglschanktermine.info. Zastavte se na zoiglu, až pojedete do Bavorska, jemuž jsme v našem čísle věnovali velký článek. Tak „na zdraví“ v roce 2015!

 

Amara Zemplinerová

 

Z obsahu:

9 parků noční oblohy

Vydejte se na místa, kde můžete umocnit “mravní zákon” ve svém nitru – protože budete mít nad sebou neskutečně “husté” hvězdné nebe.

Zbavte se jet lagu

Při letu mezi více časovými pásmy se vám “rozštelují” vnitřní hodiny, které řídí, kdy máme být aktivní. Co s tím?

Kulturní šok

Chystáte se na delší dobu do exotické ciziny? Připravte se na to, že prožijete dva zvláštní psychologické stavy, které Jsou přirozenou adaptační reakcí na cizí kulturu.

 Zvláštní věci do batohu

… a nebo do kufru, to je jedno. Tady je přehled snad až směšných maličkostí, které by vás nejspíš vůbec nenapadlo přibalit na cestu. a přitom mohou být velmi velmi užitečné.

Začněte dělat hezčí fotky

Potřebujete k tomu jen dvě věci. za prvé je to kvalitní a spolehlivý cestovní fotoaparát, třeba velmi dobře hodnocená poloprofi zrcadlovka canon eos 70D. za druhé jsou to základní zkušenosti, jak z přístroje „vymáčknout“ maximum.

 12X Zimní Bavorsko

Ostře řezané hory, půvabná městečka schoulená v údolích, poctivě uvařené pivo, dobré jídlo, horká voda v lázních… to vše patří k atributům Bavorska. Vydejte se v zimě k našim sousedům, budete se zde cítit jako doma. Více zajímavých informací a užitečných tipů najdete na www.bavorsko.eu.

Legenda o francouzské Sultánce

…a další osmanské hrobky v Istanbulu.

Pohádková železnice

Silvestr se dá oslavit různě. Pokud vás nudí chlebíčky, televizní estrády a půlnoční šampaňské, vydejte se na konci roku do rumunského pohoří Maramureš.

26 evropských měst, kde to žije

Každé velké evropské město má svoji čtvrť, která žije téměř nonstop – kromě Prahy. Podívejme se do několika z nich. A jako bonus do Jeruzaléma.

Dubaj: Město plné kontrastů

Na Dubaj nemůžete pohlížet jako na klasické město. Dubaj není stvořená jen pro ty, kteří v něm žijí a pracují, ale rovnou také pro ty, kteří v něm odpočívají.

Se Škodou Portugalskem křížem krážem

Neskutečně rozmanitá země omývaná studeným Atlantikem vás vezme za srdce. Vypravili jsme se ji poznat za volantem nejnovější Škody Fabia.

Hory na japonský způsob

České hory jsou vám malé? Alpy okoukané? Udělejte letos něco jinak a odleťte za sněhem do Japonska. Pořádným sněhem!

Průvodce

Vezmeme vás na místa, kam by vás nenapadlo jet. Do Komárna, „Gibraltaru na Dunaji“, za sušeným masem ze Švýcarska nebo do bulharského Veliko Tarnova, nejkrásnějšího ‚vlaštovčího‘ města Balkánu.

Mohlo by vás zajímat

Aktuální vydáníRáj existuje

Abych mohl něco takového říci, musel jsem hledat čtyřicet let a navštívit sto třicet zemí. Rájem je Ma uricius…