Foto: Shutterstock

26 evropských měst, kde to žije

Každé velké evropské město má svoji čtvrť, která žije téměř nonstop – kromě Prahy. Podívejme se do několika z nich. A jako bonus do Jeruzaléma.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
1. Tkalčićeva ulice, Záhřeb
Záhřeb je město, kde se žije venku, doslova na ulici, každá restaurace má svou zahrádku a přímo na ulicích také probíhá spousta kulturních akcí. I když se počet obyvatel blíží k milionu, historické centrum je malé, takže nepotřebujete žádné postrkovadlo. Rozkládá se na dvou protilehlých kopcích, které od sebe odděluje živá Tkalčićeva ulice plná kaváren a restaurací. Jakmile vás ulice jednou zachvátí, už vás nenavrátí.Musíte chodit sem a tam a užívat si skvělou atmosféru.

 

2. Ischgl, Tyrolsko
O sjezdových kvalitách tohoto tyrolského střediska nemůže být pochyb. Ne každý ale ví, že se o něm mluví jako o hlavním městě après-ski, a někdy se dokonce setkáte s názorem, že zde byl tento druh zábavy vynalezen. Z lyží rovnou do baru, to tady prý umějí nejlíp v celém Rakousku. Vybrat si můžete z bezpočtu podniků, jako jsou Cafe Bistro Br Kiwi, Golden Eagle Pub, Geris Pub, Feuer&Eis, Niko’s Hexenskuche a dalších. Jisté je, že ráno se vám bude do lyžáků obouvat lehce ztuha.

 

3. Krupowki, Zakopane
Další ukázka toho, že jsou Poláci v mnohém napřed. Promenádu jako jsou Krupowki v podtatranském Zakopanem, nemá žádné české středisko. Zastoupení všech možných outdoorových i módních značek je jako v Praze, ale největším fenoménem jsou ovčárny s obřími grily, kde se opékají ražniči, klobásy a steaky snů. Nutné zažít!

 

4. Shoreditch, Bricklane, Camden Town, Londýn
Když se řekne Londýn, každého hned napadne Soho. Jsou ale i mnohem víc trendy místa. Hledáte-li bar, který je právě „in”, rozhlédněte se ve čtvrti Shoreditch. Opravdový bzukot ovšem zažijete v Camden Town,
kam vystoupíte na stejnojmenné stanici metra. Stánky, obchůdky a venkovní restaurace s jídly od Anglie přes Japonsko až po Etiopii. V ulici Bricklane zažijete hippie atmosféru se spoustu pubů a sekáčů se vším, co vás napadne.

 

5. Montmartre, Bercy Village, Paříž
Montmartre neboli Hora mučedníků je trochu klišé, ale vynechat ho nemůžeme. Kopec ozdobený bazilikou Sacré-Cœur přitahuje turisty i Pařížany, kteří se chtějí bavit. Na schodišti před katedrálou v létě posedávají stovky diváků popíjejících heinekeny za euro a sledujících hry s ohni a další atrakce. Na úpatí kopce je čtvrť, kterou díky kabaretu Moulin Rouge není nutné blíže představovat. Pokud vás ovšem láká spíš nakupování, vyrazte raději do Bercy Village. Budete překvapeni koncentrací butiků!

 

6. Kaivopuisto Park, Helsinky
Když se v zimě letí do Asie, vychází to výhodně s Finnair. Je to levné, ale většinou musíte jednu noc přespat v Helsinkách. Co tam? Pivo je drahé, takže si to moc neužijete. Nejlepším okamžikem k návštěvě finské metropole je 1. květen. Finové nažhavení na příchod jara se vrhnou do Kaivopuisto Parku a rozpoutají masový piknikový mejdan. Nijak se s tím nepářou, začínají již kolem druhé odpoledne. Se vším se rádi rozdělí. Kalorickou záplatu na zotavení se po alkoholu pak hledají v okolních tureckých fastfoodech. A takhle to tady jde pořád až do konce léta…

 

7. Bairro Alto, Lisabon
Původně spíš dělnická čtvrť s kořeny až v 16. století je dnes útočištěm umělců, malířů a spisovatelů. Přes den je tu klid, ale po soumraku se mezi barevnými fasádami pokrytými graffiti rozjede bohémský život. V ulicích jako Rua do Norte, Rua da Atalaia nebo Rua do Diario de Noticias zůstávají restaurace i obchůdky otevřeny dlouho do noci. Můžete si sednout, dát si večeři a zaposlouchat se do teskného fada. Ale nemusíte zůstat u smutku. Tím, že Portugalsko bývalo imperiální mocností, se všude hraje i hudba z Mosambiku, Brazílie, São Tomé, Zangoly atd.

 

8. Kreuzberg, Berlín
Další z profláknutých čtvrtí, ale kdo tu ještě nebyl, ten to musí napravit. Někdo by řekl, že je to bývalá západoberlínská čtvrť přistěhovalců (hlavně Turků) a pankáčů. Ale to je samozřejmě dost ořezaná pravda. Fakt je, že takovou koncentraci stánků s kebabem nenajdete snad nikde na světě. Kluby, bary a podniky mají echt atmosfétu. Graffiti, bandy fixie cyklistů, nezávislí umělci a hudebníci, to jsou důvody, které sem přitahují tisíce studentů z celého světa.

 

9. Stodolní, Ostrava
Proslulá Stodolní ulice se za posledních deset let stala největší ostravskou turistickou atrakcí a fenoménem, jaký nemá v České republice obdoby. Největší boom je minulostí, ale pořád je to místo s neobyčejnou koncentrací barů a nočního života. Dokonce i ve všední dny zde vždy najdete klub nebo bar, kde vystupuje přinejmenším DJ. Nejlépe se sem dostanete vlakem, který má stanici Ostrava Centrum téměř na samém začátku ulice.
Foto: Shutterstock
Temple Bar v Dublinu Foto: Shutterstock
 
10. Temple Bar, Dublin
Stará čtvrť Temple Bar je epicentrem dublinského života ve dne i v noci. Je tu neskutečná koncentrace barů, což je dobrá zpráva pro každého, kdo přijel do města vychutnat si pintu Guinnesse. Vynechat byste asi neměli podnik se 160letou tradicí s příznačným jménem The Temple Bar. Ale jenom jedno pivo a jdeme dál! Odtud se přesuňte do Kehoe’s. Vnitřní architektura vás přenese do starých časů, ale obsluha je moderně milá a pivo sametové. Kočičí hlavy starobylých chodníků budou pak méně krkolomné a vlhkost v ulicích méně vlhká. Dublinský zámek naopak vůbec nevypadá jako z pohádky. Nikde žádný příkop, padací most ani strážné věže. Proto je lepší zalézt do nejstaršího minipivovaru Porterhouse s vynikajícím vlastním pivem, zvlášť pak Oyster Stout. Pokud chcete zažít něco neobyčejného, vydejte se do města 17. března na Den sv. Patrika. Víc asi říkat netřeba!
 
11. Trädgården, Stockholm
Opět je tu jeden letní tip, ale tak už to u skandinávských zemí bývá. Největší party probíhá vždy v Trädgården. Během letních nocí se lidé potkávají pod mostem na špičce ostrova Södermalm. Program je celkem jasný. Budete pít. Budete tančit. A pokud se vám opravdu zadaří, někdy k ránu si můžete i zaplavat. Voda tu je.

 

12. Skadarska, Bělehrad
Dlážděná ulice, která reprezentuje jeden z posledních zbytků starého Bělehradu, po níž se předvádějí holky na podpatcích bojující s nerovností kočičích hlav. Tak se dá charakterizovat „bělehradským ontmartre“, jak místní nazývají Skadarskou ulici. Bohémské místo na počátku 20. století obývali umělci a básníci. Poměrně úzký, svažitý bulvár lemuje z obou stran řada útulných restaurací. Když se kdekoli zeptáte, jak velké dělají porce, pokrčí rameny a řeknou, že přece srbské, čímž myslí pljeskavici nejmíň pro dva chasníky.

 

13. Kazimierz, Krakov
Kazimierz je krakovská čtvrť, kde se po staletí míchala křesťanská kultura s židovskou. Atmosféra starých časů je dávno pryč, ale čtvrť má pořád skvělou náladu. V úzkých uličkách se střídají bary a restaurace, před nimiž se dá v létě sedět venku. V jakoukoli denní nebo noční dobu si můžete stoupnout do fronty u stánku na tzv. zapékanky, superdlouhé housky s nejrůznějšími druhy toppingů. Pro každé centrum většího polského města, jako jsou Varšava, Vratislav, Poznaň, Gdaňsk atd., platí, že nemají problém s nočním hlukem. Ve dvě ve tři v noci stále hraje hudba, nikdo nikoho nepolévá vodou a v řetězci Pijalnia Wódki i Piwa se můžete 24 hodin denně vylepšit libovolným drinkem za euro nebo jídlem za dvě.

 

14. Panská, Bratislava
Menší velkoměsta, jako je Bratislava, mají výhodu, že je všechna zábava soustředěna do jednoho místa, takže nemusíte nikam přejíždět. Typickou ukázkou korza – promenády, která žije ve dne i v noci – je cesta od Michalské brány do Panské ulice. V kavárnách a cukrárnách většiny okolních uliček je stále znát odkaz starého dobrého Rakouska-Uherska. Pokud vás zajímá muzika, zkuste např. Nu spirit club ve Štúrově ulici.

 

15. Trastevere,  Řím
Trastevere neboli Zátibeří je malá čtvrť s uličkami plnými obchůdků, restaurací a barů. Zatímco v Římě bydlí Italové z celé Itálie, v Trastevere se drží potomci původních Římanů. Alespoň to o sobě tvrdí. Trastevere kouzlem svých starých činžovních domů s úzkými špaletovými okny a kovovými mřížemi na balkonech, blízkostí nízkých rybářských domů a omšelostí barevných omítek příjemně kontrastuje se zbytkem velkoměsta. V pátek a v sobotu jsou všechny hospody narvané k prasknutí!

 

16. Livigno, Švýcarsko/Itálie
Toto alpské středisko v Itálii se sem nedostalo náhodou. Není to totiž jen tak ledajaké středisko. Kromě toho, že bylo právě vyhlášeno nejlepší lokalitou pro freeriding, je také bezcelní zónou. Pro návštěvníky to znamená litr benzinu za něco málo přes euro, bezkonkurenčně laciný alkohol a nejlepší příležitost pro předvánoční nakupování. Zatímco v průběhu zimy je vyhledáváno zhusta i rodinami s dětmi, během adventu sem směřují především mladí, kteří se chtějí bavit. Livigno jim v tomto období nabízí výjimečnou příležitost v podobě týdenní permanentky zdarma pro každého, kdo se zde ubytuje na víc než čtyři noci v hotelu nebo na sedm nocí v apartmánu. Víc o akci se dozvíte na Livigno.eu.

 

17. Canebière, Marseille
Hlavní třída Canebière je pojmenována v provensálském dialektu podle označení konopného pole, které se zde kdysi rozkládalo. Nehledejte ovšem žádnou spojitost s tím, co zde najdete dnes. Bulváru se často přezdívá marseilleské Champs-Élysées. Někdo tvrdí, že Marseille už dávno není Evropa a že je zde poněkud divoko. Ale to je právě to, co spoustu lidí přitahuje.

 

18. Kødbyen, Kodaň
Kødbyen znamená masné město. Další příklad jatek, která se v průběhu let přerodila v bohémskou čtvrť. Dnes tu najdete obrovskou koncentraci galerií, ale také barů, kde to začíná žít poměrně brzy večer. Hodně umělecky zaměřený je Karriere Bar. Nejvíc rozjetý je pak oblíbený bar Jolene, který se sem přestěhoval ze čtvrti Nørrebro po dlouholetých stížnostech konzervativněji orientovaných sousedů.

 

19. AKC Metelkova mesto, Lublaň
Zatímco Kodaň má svou Christianii, Lublaň se pyšní bohémskou čtvrtí zvanou AKC Metelkova mesto, což jsou bývalá kasárna z dob Rakouska-Uherska. AKC znamená autonomní kulturní centrum. Čtvrť neomylně poznáte podle graffiti na každé zdi. Epicentrum tvoří sedm budov, které jsou něco mezi kluby a squaty. Všechno je ovšem legální, městem tolerované a především velice zábavné. Každý klub má vlastní program orientovaný na trochu jiný žánr od techna až po punkrock, takže můžete celý večer míchat nálady. Samozřejmě můžete posedět i v klidu nad skleničkou jen tak.

 

20. La Rambla a La Barceloneta, Barcelona
La Rambla je široký bulvár protínající jádro města, kde začíná svou návštěvu většina turistů. Nemůžete ji opominout. Začíná v přístavu Port Vell, končí na náměstí Plaça Catalunya a měří něco přes jeden kilometr.
automobilová doprava je zde omezena na minimum, ale klid tady rozhodně nehledejte. Masy lidí se valí v obou směrech jako divá řeka. Uprostřed jsou desítky zahrádek, kam pikolíci přinášejí jídla z přilehlých restaurací. Levné to není, a i když vás nalákají na levnou paellu, připravte si na celkově tučný účet za nezbytnou sangrii. K tomu připočtěte tapas v každém baru! Z okraje Rambly je to pět minut pěšky na pláž Barceloneta, kde se i v teplých zimních dnech scházejí stovky lidí. Pivo za euro od plážového prodavače? Žádný problém!

 
21. Schwabing, Mnichov
Kdo se chce v Mnichově bavit, vyrazí do Schwabingu s jeho pověstným bohémským životem, který přitahuje především mladé. Výčet umělců spojených s touto čtvrtí by vydal na kalendář. Jako výchozí bod je třeba vystoupit na stanici metra Münchner Freiheit a najít roh bulvárů Leopoldstraße a Hohenzollernstraße. V okolí je spousta německých pivnic, kterým směle konkurují restaurace s mexickou, italskou i japonskou kuchyní. Dkonce i v zimě uvidíte partu surfařů v neoprenech, kteří zdolávají umělou vlnu na říčce Eisbach pod mostem nedaleko muzea Haus der Kunst.

22. Slatinska ulice, Banja Luka
Srbské město v Bosně si získalo pověst díky svému odbržděnému nočnímu životu. Neexistuje den v týdnu, kdy by to tady nevypadalo jako v sobotu večer. Akce je ušitá pro všechny věkové kategorie, styly i rozpočty. Začíná se relativně pozdě, většinou po desáté večer, ale někde třeba i déle. Samozřejmě mluvíme o nočních klubech a barech. Výstavy jsou k mání už od rána. Všechno dění je soustředěno na pěší zóně podél řeky Vrbas, takže nemůžete minout nic podstatného.

23. Nustadt, Drážďany
Drážďany nejsou jen Frauenkirche, Zwinger, Semperoper a jednou za rok vánoční trh. Stačí přejít na opačný břeh Labe, odkud město portrétoval malíř Canaletto, abyste se ocitli v tzv. Neustadtu – Novém Městě. Najděte ulici Alaunstrasse a ocitnete se v jádru dění. Spousta obchůdků s módou, knihami, neobvyklou módou a samozřejmě bary a kluby. Přes den je tu celkem mrtvo, ale večer budete nadšení.

24. Naschmarkt, Vídeň
Někdy je těžké prodrat se davem, ale váznutí v houfu si můžete krátit okukováním plných pultů a výkladů. Market s tradicí sahající do 16. století nabízí všechno, nač si mlsný jazyk vzpomene – od masa, uzenin přes čerstvé ovoce a zeleninu z celého světa až po koření nebo cukrovinky. Všechno je barevné a nebezpečně lákavé. Kromě nakupování jsou tu ovšem i příležitosti k posezení, ať nad nějakým rychlým jídlem, nebo skleničkou Sturmu – burčáku – nebo vína.

Foto: Shutterstock
Reeperbahn Foto: Shutterstock

25. Reeperbahn, Hamburk

Reeperbahn je ulice v hamburské čtvrti Sankt Pauli, která se proslavila jako centrum nočního života. Nálada se dá popsat jako směs New Yorku, Amsterdamu a Londýna. Právě ve zdejších klubech v roce 1960 začínali svou kariéru The Beatles. Název ulice pochází od výrobců lodních lan, kteří zde původně sídlili. Lokalita za městskou bránou Millerntor odjakživa přitahovala různé pochybné existence. Ve dvacátém století zde vzniklo množství restaurací, zábavních podniků a sexshopů, které ulici vynesly označení „die sündigemeile“ (hříšná míle). V některých částech Reeperbahnu je povolena prostituce. Ale určitě sem stojí za to zajít i jen na pivo, které je všude.

 

26. Staré Město, Jeruzalém
V Izraeli se říká: Víte, co dělat o šábesu v Jeruzalémě? Jet do Tel Avivu. Pravda je taková, že v Tel Avivu to žije z hlediska našich měřítek. Ale jinak? Počkejte si v Jeruzalémě, až v sobotu večer skončí šábes. V tu ránu propukne u Zdi nářků takové veselí, jaké se jen tak nevidí. Kolem rabínů jsou u stolečků shromážděni jejich žáci a všichni zpívají, tančí a radují se. Atmosféra je strhující, člověk by se hned přidal, kdyby ovšem věděl jak. I pro nezúčastněné diváky je to velká podívaná, která předčí leccos, co si jinde můžete dopřát za peníze. Zábava se postupně přesune od Zdi nářků do celého Jeruzaléma.

Adam Maršál
Mohlo by vás zajímat