Z obsahu aktuálního čísla Travel Digest

Ještě jste nestačili otevřít poslední Travel Digest (únor/březen)? A co se v něm dočtete? Vybere si určitě každý! O své dojmy se s námi podělte na našem facebooku. Nově nás naleznete i na Publero.com za výhodnou cenu 59,-Kč.

dbcca2be-594e-450e-8837-a4d13764f725

Období útěků

Už zase přichází čas, kterému soukromě říkám období útěků. Stále více lidí ze západních i středoevropských zemí prchá do míst, která jsou obklopena jakousi zdánlivou aurou pohádkovosti a bezproblémovosti. Vesměs jde o země s teplým podnebím, krásnými plážemi a nízkými životními náklady – Thajsko či Indonésie mohou být dobrým příkladem. Tento fenomén není nijak nový, spíše se v pravidelných cyklech vrací do módy a liší se vždy jen  destinací, která je momentálně za pozemský ráj považována. Momentálně, zdá se, se největší oblibě těší Srí Lanka.

Období útěků není jen záležitostí mladých lidí, jak by se možná dalo očekávat. Ti mu samozřejmě podléhají nejsnadněji, ale stejně tak se nechávají zlákat moji vrstevníci či penzisté. Zvláštní je, že ženy projevují výrazně větší náchylnost k útěkům od stresu a moderního života než muži. Scénář je téměř vždycky stejný: Mají už dost šedivé a studené zimy, a když vylezou z letadla na opačné straně zeměkoule, dokážou se do nového a neznámého světa nekriticky zamilovat. Prožijí pár týdnů či měsíců ve stavu okouzlení, a když se navrátí zpátky domů, stanou se z nich apoštolové nového života: Dívají se povýšeně na ty, kdo tvrdě pracují, místo aby si užívali krás světa. Nechápou, proč ostatní nedokážou odhodit závazky a spontánně žít ze dne na den. Civilizační výdobytky považují za zbytečnou rozmařilost.

Postoj těchto navrátivších se útěkářů může vypadat pochopitelně, ale přitom je mylný. Je snadné podlehnout dojmu, že země jako Srí Lanka nebo Thajsko jsou rájem plným usměvavých lidí. Při bližším pohledu ale zjistíte, že mnohdy jde o úsměvy falešné. Evropan je oslněn tím, jak málo peněz zde potřebuje k životu, ale zapomíná na to, že jde přesně o ty peníze, které si vydělal „západním“ stylem práce – tedy tím mnohdy stresujícím způsobem, před nímž do Thajska či Srí Lanky utekl. Pro místní obyvatele je život tvrdý a stresující mnohem více než pro nás. Dejte se s nimi do řeči a budete udiveni tím, jak moc by si také přáli mít úspory, dovolené, volné víkendy, péči hrazenou ze zdravotního pojištění, zkrátka všechny ty výdobytky, které nám moderní společnost přináší.

Myslím, že smyslem cestování je především poznávat a srovnávat, ne podlehnout povrchnímu okouzlení. Je důležité mít oči otevřené a nenechat si nasadit pověstné růžové brýle mámení, přes něž vnímáme realitu jen pokřiveně a neúplně.

Milí čtenáři, i v tomto čísle Travel Digestu vám představíme lokality, které vás, doufáme, přimějí k tomu, abyste se zamysleli, zda už opět nenastal čas poznat další cizí kraje. Ale z celého srdce vám přeju, ať je pro vás cestování především prožitkem, ne útěkem za falešným snem.

Amara Zemplinerová, vydavatelka Travel Digest

 

Ukázku z nového čísla naleznete nyní i na Publero.com ZDE . Můžete si číst Travel Digest za výhodnou cenu i na Vašem tabletu nebo chytrém telefonu.

 

Z obsahu

Reportéři na cestách
Kdo pro vás připravuje Travel Digest?

Zavažte tkaničky!
Bez správně zavázaných bot nemá cenu vyrážet na cesty.

Zimní sport gentlemanů
Curling je překvapivě návykový…

Výbava na cesty
Nezbytnosti pro váš cestovatelský komfort.

Hotely, kde rozmazlují psy
I čtyřnozí turisté mají na cestách z čeho vybírat!

Cesta k pólu
Co udržuje polárníky při životě?

Tradiční horké nápoje
Tekuté dobroty ze sjezdovek i od stánků.

Heliboarding v Itálii
Splněný sen všech sjezdařů.

Kóčin opět patří umělcům
Cestovat lze i za moderním uměním!

Témata

Tel Aviv
Poznejte město, které nikdy nespí!

Amerikou s plným žaludkem
Nekonečné možnosti a lahodné speciality.

Indonésie, pokladnice zážitků
Prozkoumejte 17 tisíc indonéských ostrovů!

Klobouky Petra Zemplinera
Unikátní sbírka cestovatelských suvenýrů.

Šťastný let!
Jaká dopravní letadla jsou nejpohodlnější?

Útěk z civilizace
Ostrov Rodrigues je bránou do světa klidu.

Středověk neskončil
Nejzachovalejší historická města v Evropě.

Gruzínská houpačka
Hrdá země, moderní architektura a divoké hory.

Český Banát
Přijeďte se podívat, jak se u nás kdysi žilo.

Průvodce

Finale Ligure pro bikery
Islám v Budapešti
Region Brescia
Reykjavík a okolí

Nevídáno
Original Ice Tea z Lahijanu v Íránu

 

[box]

Nově si můžete časopis Travel Digest koupit také v elektronické podobě na Publero.com za zvýhodněnou cenu 59 Kč!

[/box]
Mohlo by vás zajímat