Tajemné a úctu vzbuzující Stonehenge zná každý. Ale za léčivou energií kamenných kruhů nemusíte jezdit až do Anglie. Podobné stavby najdete i v Čechách a na Moravě!
Církve a náboženské spolky to v Česku určitě nemají jednoduché. Ale nedá se říci, že by Češi byli úplně nevěřící; podle výzkumů se zdá, že nám vadí jen víra institucionalizovaná. Stále víc Čechů se tak pouští do hledání vlastní „vyšší moci“. Upínáme se k silám přírody, k cestám duchovní očisty, k energii zhmotnělé v prastarých kamenech.
Jedním z viditelných výsledků jsou i nově budované kamenné kruhy. Liší se od sebe tím, zda obsahují centrální kámen či nikoliv. Pokud v kruhu s centrálním kamenem meditujete nebo i jen delší dobu pobýváte, měli byste na sobě pocítit jeho léčivé účinky, zatímco kruhům bez centrálního kamene je připisována jen sakrální funkce.
České obdoby Stonehenge většinou vyrostly až v posledních letech a svým stářím rozhodně nemohou konkurovat pět tisíc let starému anglickému originálu. Nic to ale neubírá na jejich kráse a mystičnosti. Navštivte je a přesvědčte se sami!
- Kamenný kruh druidů (Resort Svatá Kateřina)
Novodobá replika megalitické stavby, vytvořená v roce 2014, drží jedno prvenství: jedná se o největší kromlech (okrouhlé uskupení kamenů), který můžete v České republice najít. Pravidelný kruh je postaven z 33 menhirů a jeho celkový obvod činí 108 metrů. Výjimečný je i tím, že jeho plochou prochází rozvodí Černého a Středozemního moře. Uprostřed kruhu najdete plochý kámen na třech menších podstavách, v minulosti využívaný některými severskými kulturami.
- Holašovické Stonehenge
Jihočeské Holašovice určitě stojí za návštěvu – už proto, že jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. A od roku 2008 je zde ještě jeden důvod – novodobý kromlech vybudovaný místním podnikatelem Václavem Jílkem. Na první kámen narazil pan Jílek na svém pozemku, další pak následně přivezl z blízkého okolí (všechny kameny pocházejí z lokalit maximálně 15 kilometrů od Hola šovic). Spolu s centrálním menhirem je zde kamenů celkem 26. Podle tvůrce energetického kruhu se jedná o kameny „živé“, tedy schopné kumulovat energii vycházející ze Země, což se prý dá změřit virgulí. V roce 2011 zde byl s pomocí těžké techniky postaven i dolmen – obří plochý balvan položený na vrcholu tří menhirů. Unikátní místo je některým lidem trnem v oku (Český klub skeptiků Sisyfos za jeho stavbu udělil Václavu Jílkovi anticenu Bludný balvan), ale tím si určitě nenechte zkazit výlet! Mimochodem nedaleko od kruhu leží starobylé pohřebiště z dob knovízské kultury a jen 10 kilometrů odsud najdete Třísovské oppidum, keltské sídliště z 2. století př. n. l.
- Replika Stonehenge ve Strakonicích
Strakonický rodák Ing. Pavel Pavel, český technik a experimentální archeolog, se proslavil tím, že vymyslel, jakým způsobem mohly být obří sochy z Velikonočního ostrova přesunuty na své stávající pozice – jednoduše je rozpohyboval pomocí lan. To ale rozhodně není jeho jediná zásluha – ve Strakonicích, na nábřeží řeky Otavy u Ellerovy ulice, nechal vybudovat betonový model Stonehenge v původních rozměrech. Lépe řečeno, ne celého Stonehenge, ale jedné z jeho částí. Betonové kvádry Pavlovi posloužily při experimentech, pomocí nichž chtěl přijít na kloub tajemství zvedání a usazování obřích kamenných překladů na vrcholy pilířů. Na „strakonický Stonehenge“ narazíte, pokud se vydáte po naučné stezce Podskalí.
- Kamenný kruh Nemějice
Další kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor. Kromě krásných výhledů do okolní krajiny tu získáte i možnost na chvíli se zastavit – ať už kvůli prostému odpočinku, nebo kvůli meditaci a nabírání energie z kamenů. Tip pro všechny zájemce – nedaleko kamenného kruhu najdete informační tabuli. Na ní jsou uvedeny instrukce, jak s kamenným kruhem a jeho energií pracovat.
- Kamenný kruh Klentnice
Samozřejmě, že kamenné kruhy se vyskytují i na Moravě. Menhiry v Milovické oboře okolo vrchu Smrtihlav v Klentnici na Břeclavsku tvoří jednu z novodobých energetických bran. Kruh o průměru 27 metrů, který tvoří 9 obvodových a 1 středový kámen, byl vybudován v roce 2005. Právě středový kámen je výjimečný – má v sobě vsazené skleněné „oko“, které během podzimní rovnodennosti i slunečních dní vytváří světelnou parabolu s duhovými okraji. K tomuto kruhu nevede žádná značená cesta, ale přesto je oblíbeným turistickým cílem. Rozhodnete-li se sem vydat, věnujte trochu času domácí přípravě s mapou; mnozí místní jsou mrzutí z toho, že jim bloudící turisté procházejí vinicemi. Údajně se už uvažovalo i o přemístění kruhu, tím by ale podle tvůrců pozbyl smyslu: místo je citlivě vytipované a kameny s ním prý energeticky souznějí. Mimochodem energie tohoto kruhu je údajně velice silná a citlivým jedincům se nedoporučuje delší pobyt v něm.
Text Jaroslav Saure a Radka Pružinová, Foto Resort Svatá Kateřina, Shutterstock, Wikimedia