Pokud se chystáte na cestu po Jižní Americe, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu hlavního města Bolívie, La Pazu. Asi budete překvapeni, toto málo turisticky navštěvované město je nejen plné úžasných španělských památek, ale leží i pořádně vysoko!
Celý název města zní trochu legračně – „Nuestra Seňora de La Paz“ neboli „Naše Paní míru“ – ovšem důvod k takovému jménu je opodstatněný. Historie La Pazu totiž sahá až do roku 1548, kdy bylo město založeno Španěly. Krátce po založení došlo ke vzpouře conquistadorů proti španělskému místokráli. Následně byl sjednán mezi stranami mír. Byla to natolik přelomová událost, že se promítla do názvu metropole. La Paz se tak stal životně důležitým centrem všeho dění v celé Jižní Americe a sídlem španělských místokrálů. Až v roce 1809, kdy Bolívie získala nezávislost, byl La Paz jmenován jedním ze dvou hlavních měst Bolívie a sídlem bolivijské vlády a prezidenta. Druhým oficiálním hlavním městem se stalo Sucre, které je větší co do počtu obyvatel i rozlohy, a sídlí v něm bolivijská soudní moc.
Vrcholné dílo architektury
Španělská nadvláda v La Pazu zanechala nemalou stopu, a to zejména v architektuře. Koloniální stavby jsou vskutku nádherné a bylo by škoda je na své cestě po La Pazu vynechat. Jako hlavní turistické lákadlo jmenujme chrám San Francisco, který byl postaven již v roce 1548 a dodnes je považován za symbol a dominantu města. Nalézá se v pomyslném centru města a vždy se u něj nachází mnoho turistů, často se zde konají různé demonstrace a můžete zde narazit i na místní pouliční umělce.
Za zmínku stojí další skvostný architektonický kousek, a to Metropolitní katedrála, postavená v těsné blízkosti Prezidentského paláce. Samotný prezidentský palác je velice zajímavé místo, neboť se mu přezdívá „Palacio Quemado“ (Spálený palác) a to proto, že byl v minulosti několikrát téměř spálen na popel, ale vždy opět zrestaurován. Většinu administrativních budov najdete na nádherném prostorném náměstí Plaza de Murillo, které dostalo jméno po bolivijském mučedníkovi Pedru Domingu Murillovi, jež jako jeden z prvních vedl válku za nezávislost Bolivie. Jeho rodný dům byl mimo jiné přestavěn na muzeum, ve kterém je shromážděna rozsáhlá sbírka umění, módy, literatury a nábytku z koloniálních dob.
Zažijte koku i muzea
Koloniální architekturou však výčet kulturních památek ani zdaleka nekončí. Turisticky zajímavé a velice vyhledávané místo je Mercado de las Brujas neboli Čarodějnický trh, kde si určitě vyberete suvenýry pro celou rodinu a navrch dostanete odvar proti všem neduhům lidstva nebo výklad z tarotů.
V případě, že máte rádi muzea, zaplesáte radostí: La Paz je jimi doslova přeplněn! Jen namátkou z těch nejzajímavějších: Muzeum zlata, Muzeum etnografie a folkloru, Národní archeologické muzeum, Muzeum pobřežního regionu, Muzeum národního umění, historické a přírodní muzeum a mnoho dalších. Zejména doporučuji navštívit Muzeum koky, kde nejenže se dozvíte spoustu zajímavostí ze světa a historie koky, ale také zde můžete zavítat do koka kavárny, kde vám z koky připraví úplně vše – koku čaj, koku kávu, koku palačinku, „cochachino“ a dokonce i koka pivo. A vůbec se neostýchejte – koka je zde legální, ba přímo často vyhledávaná a zcela neškodná rostlinka!
Co se týče kulturních akcí, tak ani zde nebudete zklamáni. Každý měsíc místní obyvatelé slaví nějaký svátek, obvykle křesťanského původu. Pravděpodobně nebudete ani rozumět, proč se mnohé z nich slaví, ale vždy je to úžasná podívaná, která stojí za to!
Město v oblacích
La Paz má velice neobvyklou geografickou polohu. Pokud se vám zachce nadýchat se pořádně ostrého vzduchu, v La Pazu budete mít možnost. Se svojí průměrnou nadmořskou výškou 3650 metrů je považováno za nejvýše položené hlavní město na světě. Takováto výška by se mohla jevit jako pořádná výzva pro nejednoho cestovatele. Pocítíte ji hned po výstupu z letadla – letiště se totiž nachází v sousedním 13 kilometrů vzdáleném městě El Alto, které dosahuje výšky dokonce přes 4000 metrů! Určitě z letadla vystupujte radši pomaleji a zhluboka dýchejte, vzduch se v těchto místech zdá opravdu řidší. Na závratě mimo jiné pomáhá i již zmiňovaný nápoj z koky.
V dopravě však vysoká poloha města netvoří problém, protože výškový rozdíl mezi La Pazem a El Altem byl překonán používáním kabinové lanovky „Mi Teleférico“, která funguje na úplně stejném principu jako metro. V současné době má tři linky a dalších šest se chystá. Z lanovky si můžete krásně prohlédnout celé město, kde lze zcela patrně rozeznat geograficky oddělené segmenty společnosti: ti bohatší obývají níže položené oblasti kolem centra, zatímco chudší obyvatelé zaujímají vyšší oblasti, které tvoří vnější hranici města.
Nejkrásnější výhled na město se vám však naskytne z rozhledny Killi-Killi, odkud se dá velmi dobře zahlédnout i hora Illimani, strážkyně La Pazu věčně pokrytá vrstvou sněhu.
Do sousedních měst se zcela bezpečně dostanete autobusem a do těch vzdálenějších letecky. Zde je však vhodné podotknout, že vnitrostátní spoje jsou někdy až nepřiměřeně drahé vzhledem k servisu, který poskytují. La Paz je zároveň společně se Sucre důležitým leteckým uzlem pro mezinárodní latinskoamerické linky.
Vysoká nadmořská výška se podepsala i na místním podnebí. Teplota je během roku více méně vyrovnaná: 11-15 stupňů Celsia, v nižších oblastech bývá i tepleji – avšak v oblastech kolem El Alto může v noci klesnout i hluboce pod bod mrazu. Nezřídka se zde během léta můžete setkat se silným deštěm.
[box]Travel Digest infobox:
Jak se tam dostat: Letecky z Prahy seženete letenku od 25 000 Kč. Zkušenější cestovatelé mohou zauvažovat nad cestou do sousedního Peru, odkud se již hravě přemístí do La Pazuletecky nebo autobusem. Cesta tak vyjde až o několik tisíc korun levněji.
Kde bydlet: Nedoporučuje se ubytování v oblasti kolem El Alto, tj. v okolí letiště, protože se v blízkosti nachází jeden z největších trhů se vším možným, zejména pak s velice páchnoucími rybami a masem. Ubytovat se můžete v centru blízko Plazy Murillo nebo podél jedné z hlavních tříd, Avenidy 6 de Agosto nebo Avenidy 16 de Julio. Platí, že jednodušší pokoj bez snídaně v centru seženete již od 500 Kč za noc.
Co jíst: V La Pazu najdete spoustu restaurací, které vám naservírují výborně připravené hovězí nebo jehněčí, obvykle servírované s rýží nebo brambory v dosti pikantní omáčce. Vegetariáni zde najdou mnoho variací zeleniny a typický pokrm vyrobený z tvrdého sýra, smaženého vejce, fazolových lusků a mladého kukuřičného klasu. Bolívie je rovněž významným producentem quinoy, která je zde výrazně levnější než u nás.
Cestovní formality: Žádných formalit netřeba, turistické vízum dostanete zdarma na tři měsíce při vstupu do země. Je doporučeno očkování proti žloutence a vzteklině vzhledem k vyššímu výskytu volně pobíhajících psů.
[/box]
Klára Walterová