Foto: Shutterstock

Pasová hitparáda

Internetový server Passport Index rozděluje pasy do zhruba 90 kategorií podle toho, do kolika zemí s nimi můžete cestovat bez víza. Dokážete si tipnout, na kolikátém místě se umístil ten náš? Naznačíme vám, že na tom vůbec nejsme špatně.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Kvality českého pasu si možná vůbec nejste vědomí, možná máte dokonce na letišti pocit, že majitelé „knížeček“ ze západních zemí se nad vámi mohou povyšovat, ale to je velká mýlka. Po sedmadvaceti letech od revoluce má naše země solidní postavení – je členem řady důležitých mírových organizací, má stabilní politickou scénu a je tak nějak „neškodná“. I proto její občané mohou cestovat po světě stejně volně jako jejich západní sousedi. Neberte to za samozřejmé – tahle relativně mladá a křehká svoboda se musí opatrovat a bránit.

Český pas je odrazem cesty, kterou jsme za ono čtvrt století v klidu a míru ušli. Náš časopis se vás snaží inspirovat k tomu, abyste ho neměli doma v šuplíku, ale cestovali s ním co nejčastěji. Nejen proto, že můžete, ale proto, že vám to hodně dá. Rozhled a zkušenosti jsou totiž k nezaplacení.

Asi už vám došlo, že nejsme mezi cestovní-mi pasy na prvním místě, ale možná vás překvapí, že jsme mezi sedmi nejlepšími:

1) Německo
Náš soused je na tom zdaleka nejlépe, jeho občané mohou cestovat bez víza do 158 zemí po celém světě. Rozdíly v první desítce jsou samozřejmě minimální, ale německý pas zůstává nejsilnější, ačkoliv třeba USA nebo Austrálie samozřejmě i po Němcích vyžaduje vyplnění formuláře a v jiných zemích je nutné si vízum vyřešit na počkání po příletu.

2) Švédsko
Severští suveréni jsou jen o jedno vízum za Německem, mohou bezproblémově cestovat do 157 států. Kde najdeme ten rozdíl? V Mongolsku, kam Němci mohou bez víza a Švédové nikoliv.

3) Finsko, Francie, Švýcarsko, Španělsko, Velká Británie, Jižní Korea
Se 156 zeměmi, které lze navštívit bez víza, si bronzovou příčku utrhlo hned několik zemí a je to seznam celkem předvídatelný. Mezi evropskou smetánku se ovšem nahrnula i Jižní Korea.

4) Singapur, Dánsko, Itálie, Holandsko, Belgie, Norsko, Japonsko, USA
Překvapuje vás, že Amerika je až ve čtvrté skupině? V některých případech se jedná čistě o reciproční řešení, kdy USA odmítá některé zemi povolit bezvízový styk, a tak dotčený stát zavede vízovou povinnost i pro občany USA. 155 států bez víza je ale pořád slušný výkon.

5) Rakousko, Portugalsko, Lucembursko
Rakušany bychom čekali stejně vysoko jako Němce, ale jsou se 154 zeměmi až pátí. Je to ale rozdíl pouhých čtyř států: Rakušan potřebuje víza v Kazachstánu, Mongolsku, Rwandě a ve Vietnamu.

6) Řecko, Irsko, Malajsie, Kanada, Nový Zéland
Už jsme na 153 bezproblémových bezvízových nebo formálních stycích, ale pořád bezpečně v civilizaci, jak naznačuje seznam elitních zemí. S jejich pasy se ve světě skutečně neztratíte.

 7) Česko, Austrálie, Maďarsko
Sedmá příčka pro Čechy! Se svým pasem můžete bezstarostně cestovat do 152 zemí celého světa. Neuvěřitelně mocná knížečka, kterou má v kapse skoro každý Čech, je tedy mezi světovou elitou. Pokud vás nemrzí, že nemůžete bez víza (ve srovnání s Němci) do již výše zmíněných států nebo třeba do Namíbie a Guyany, pak máte skutečně všude dveře otevřené. A to je velké bohatství, kterého je třeba si vážit. Až za námi se umístilo třeba Polsko (devátá příčka) nebo bratři Slováci (desátí). Ale jen o pověstný chlup, což je jedině dobře, protože to dokazuje, že celý střed Evropy se dokázal ze sovětského područí vymanit a zbytek planety mu nabídl svou náruč.

Dejte si proto do nového roku předsevzetí, že svému pasu nadělíte pár čerstvých razítek. Inspiraci najdete třeba v Travel Digestu.

Václav Rybář

 

Mohlo by vás zajímat

ReportážeZlatou stezkou

Na Šumavě a v Českém lese stále existuje hustá síť polních a lesních stezek, která propojuje přírodní i kulturní zajímavosti této části…