Singapur byl odjakživa branou do východní Asie a nejinak je tomu i v současnosti. Pokud cestujete z Evropy někam opravdu na východ, velmi pravděpodobně tu budete přesedat na další letecký spoj. A byla by škoda se tu chvilku nezdržet a neohřát se, vždyť historicky nejnižší teplota zde byla 18,5° Celsia!
Vedro veder
Singapur. Člověk se opotí, jen toto jméno vysloví. Lví město, jak se mu říká v sanskrtu, totiž leží jen kousek od rovníku. Znamená to jediné – rozhodně vám tu nebude zima. Město založil roku 1819 Sir Thomas Stamford Raffles a s jeho jménem se v Singapuru dodnes můžete setkat. Pojmenovali po něm totiž jeden z nejžádanějších hotelů, který není populární jen kvůli svému koloniálnímu vzhledu, ale také proto, že jedině zde vám namíchají ten pravý Singapore Sling koktejl. K němu pak chroustáte burské oříšky, jejichž slupky odhazujete pod stůl. Tak velí bonton.
Jídlo, jídlo, jídlo!
Hlady v Singapuru trpět nebudete. Po celém městě jsou rozesety různé jídelní haly (na mapách značené Food Court), a to jak uvnitř všelijakých obchodních center, tak zcela nezávisle, třeba jen kousek od moře. Přesněji máme na mysli East Coast Lagoon Food Village, soubor stánků, kde si dáte vše od nudlí přes špízy „satay“, mořské plody, „carrot cake“ až po ovoce či čerstvou kokosovou šťávu. Mimochodem, onen carrot cake není dortík, na který jste zvyklí ze své oblíbené kavárny, ale smažené jídlo z ředkve, rýžové mouky, vajec, česneku, rybí omáčky a chilli. Co na tom, že servírovaná porce vypadá, jako by ji před vámi už někdo jednou snědl, chutná to náramně!
A ještě jednu jídelní halu vám doporučíme – jmenuje se Maxwell Food Centre a najdete ji hned naproti jedné z nejzajímavějších místních památek, buddhistickému chrámu, ve kterém můžete uctít údajný Buddhův zub. Skvěle najíst se ale můžete také během průzkumu indické čtvrti Little India. Stejně tak jako nechat se potetovat hennou nebo si nechat ušít oblek.
Velkoměsto
Poslední roky je Singapur asi nejznámější díky unikátnímu komplexu Marina Bay. Hotel Marina Bay Sands tvoří tři výškové budovy, přes které je položena struktura ve tvaru lodi. Na ní najdete nejen vyhlídkovou terasu, bary a restaurace, ale také proslulý „nekonečný bazén“, který vypadá jak v nebesích. Chcete se tu vykoupat a udělat si povinné selfie? Musíte být hotelový host.
Pod hotelem se projděte po zahradách Gardens by the Bay. Umělé stromy jak z filmu Avatar se tu tyčí nad ty normální a vy si můžete nevěřícně ukroutit hlavu. Vždyť tady ještě před několika desítkami let byla jen voda a bahno. Stavte se ve dvou obřích sklenících – v Květinovém dómu je úchvatná botanická zahrada a ve druhém s názvem Cloud Forest pak tropický pralesi s vodopádem.
Jedna z nejlepších ZOO světa
Singapurská zoo se pravidelně umisťuje na předních příčkách v žebříčcích zoologických zahrad. Po zásluze! Obrovský komplex zoo doplňují noční a říční safari, takže počítejte, že tu strávíte alespoň půl dne. Doporučujeme sem vyrazit hned ráno, a protože to je poměrně daleko od centra města, vezměte si taxi nebo jeďte Uberem. Jen tak v pohodě stihnete ranní nácvik sloní show s krmením a další zajímavosti.
Travel Digest infobox:
Jak se tam dostat: Letecky na x způsobů! Pokud se v Singapuru nemůžete stavit během přestupu na nějaké vaší delší cestě, přímé lety sem z Evropy posílá celá řada aerolinek včetně Singapore Airlines.
Kde bydlet: Ubytování nepatří k nejlevnějším, ale dá se vybrat. Zkuste třeba Hotel G (hotelgsingapore.com). Variantou pak je na-bídka bydlení v soukromí Airbnb.com.
Jak se tam pohybovat: Po širším centru Singapuru se prakticky všude dopravíte metrem, které vede i na letiště Changi. A kam nejede metro, jedou autobusy.
Cestovní formality: Ke vstupu do Singapuru nepotřebujete víza. Pro pobyt kratší než 90 dnů vám stačí biometrický pas a vyplněná vstupní karta, kterou dostanete už na palubě letadla před přistáním.
[/box]Lukáš Novák