Tato vstupní brána do země má na rozdíl od jiných velkoměst jen pramálo společného s betonovou džunglí mrakodrapů. Je to vskutku útulné kosmopolitní místo, kde se zpomalil čas. Obklopte se kulturou maorských předků mísící se s přírodními skvosty v blízkém okolí!
Kosmopolitní město
Ačkoliv má Auckland velice rozsáhlou polohu (přibližně dvakrát větší než Londýn), počet obyvatel je až překvapivě nízký – žije v něm pouze milion čtyři sta tisíc obyvatel. Důvodem je zřejmě neobvyklá poloha města a velice nízká hustota osídlení s necelými třemi obyvateli na kilometr čtvereční. I přesto v Aucklandu žije asi jedna třetina celkového novozélandského obyvatelstva. Auckland se pokládá za město s největší polynéskou populací na světě – každý pátý obyvatel má předky pocházející z tichomořských ostrovů, zejména ze Samoy, Fidži, Tongy nebo Cookových ostrovů.
Při procházce po městě si samozřejmě nemůžete nevšimnout i velmi početné asijské – zejména čínské – komunity, která stále roste. V současné době tvoří čtvrtinu všech obyvatel Aucklandu. Nicméně, populace s evropskými kořeny je stále největší. Počet přistěhovalců se v posledních deseti letech extrémně navýšil díky vlídné imigrační politice, kdy se město snažilo přilákat levné asijské pracovníky.
Ring of Fire aneb vulkanické úpatí
Auckland se rozprostírá na obrovské, velice členité ploše. Na severu je oddělený zálivem Hauraki od Tichého oceánu, na jihovýchodě je lemovaný přístavem Manukau, na jihozápadě zase hřebeny Waitakere, kde se nachází rozsáhlý deštný prales. Centrum Aucklandu spojuje s přístavem nádherný přístavní most, který byste na své cestě po městě rozhodně neměli vynechat. Celé město leží na vulkanickém poli, které dalo vzniku asi 50 dnes již vyhaslým sopkám, jež můžete v dálce spatřit jako pěkné kulaté kopce. Během 90 tisíc let byla oblast svědkem minimálně 90 vulkanických erupcí, jejichž láva vyprodukovala krásné jeskyně.
Poslední erupce byla zaznamenána před šesti sty lety a výsledkem této činnosti je ostrov Rangitoto. Na ten se můžete sami vydat trajektem vyplouvajícím přímo z centra města. Zpáteční jízdenka vás přijde na 30 dolarů. Pokud by se vám zalíbilo některé z vulkánů navštívit, pak neváhejte s výšlapem na Mount Eden – 196 metrů vysoký kopec, který je zároveň nejvyšším vulkánem v Aucklandu. Na vrcholu vám bude odměnou úžasný pohled na panoráma města a přístav Waitemata, zahalený do slunečních paprsků.
Můžete zkusit túru Tamaki Hikoi s maorským průvodcem. Ceny se pohybují od 50 do 295 novozélandských dolarů. Jako další vulkány vhodné k navštívení se nabízí One Tree Hill (Maungakiekie v maorštině), Mount Victoria (Takarunga), North Head (Maungauika) nebo Mangere Mountain.
Město plachet a vodních sportů
Aucklandu se někdy přezdívá „město plachet“, a ihned po příletu do města pochopíte proč. Spatříte totiž záliv Hauraki, který se doslova ztrácí v záplavě obrovské škály barevně zářivých plachet. Vlastnit zde jachtu není jen přežitek pro boháče – je to životním stylem a velkým koníčkem mnoha obyvatel Aucklandu. Vlastní jachtu si zde koupilo přes 150 tisíc lidí a téměř jedna čtvrtina všech rekreačních jachtařů pochází z Aucklandu. Většina těchto jachet je ukotvených ve Westhaven Marina, což je největší přístaviště jachet na jižní polokouli.
Pokud budete mít chuť zakusit, jaký je život na palubě jachty, neváhejte navštívit námořní muzeum Ted Ashby, kde můžete za 50 dolarů hodinu pobýt na jachtě. Cena zahrnuje i vstup do místních galerií. Jestli plánujete zažít vodní sporty, pak je Auckland tím správným místem. Kromě plachtění můžete zkusit kajak, surfování, potápění, windsurfing nebo rybaření. Pokud toužíte po tom zaplavat si v moři, pak doporučuji navštívit pláže s černým pískem na západním pobřeží jako například pláž Karekare, Piha nebo Muriwai. Pláže s bílým pískem zase najdete na opačné straně Aucklandu – na východním pobřeží. Vydat se můžete na pláž Matakana, Orewa, Pohutukawa nebo Pakiri.
Netradiční centrum
Auckland si nejlépe prohlédnete, když zvolíte známou Coast-to-Coast Walkway, tedy pěší túru začínající z přístavu Waitemata v centru města a končící na protějším Manukau Harbour. Tato stezka měří zhruba 16 km a budete na ni potřebovat 5 hodin. Samotné centrum města možná není tak zářivé a plné turistů, jak byste čekali u jiných velkoměst. Páteř města tvoří hlavní ulice Queen Street, která, ačkoliv se zde nachází řada luxusních obchodů, moc elegantně nepůsobí.
Auckland je jedno z mála velkoměst, které musíte zažít, aby se vám dostalo takříkajíc „pod kůži“. Dominantou města je jistojistě 220 metrů vysoká věž Sky Tower. Lístek na ni pořídíte za 29 dolarů. Jestliže jste dobrodružné povahy, můžete si z věže skočit bungee jumping, za který zaplatíte 225 dolarů. Rezervujte zde: www.skyjump.co.nz.
Na Queen Street narazíte na nádhernou secesní budovu divadla Civic Theatre. Za pozornost rozhodně stojí Auckland Museum, ve kterém si můžete prohlídnout opravdu rozsáhlou a velice jedinečnou maorského umění a kultury.
[box]Travel Digest infobox:
Jak se tam dostat: Pokud se na cestu do Aucklandu vydáte z Prahy, je třeba počítat s minimálně dvěma přestupy. Zkuste Air France. Let je dlouhý a společně s dobou strávenou mezi přestupy se může protáhnout až na 50 hodin. Servis na palubě letadla je však velice dobrý, a tak se tato obrovská vzdálenost dá překonat, stejně jako dvanáctihodinový časový rozdíl mezi Prahou a Aucklandem. Konkurence mezi lety je vysoká, a proto se ceny letů stále snižují – v sezóně se dá pořídit letenka již od 25 000 Kč. Sezóna trvá do prosince do konce března.
Kde bydlet: Auckland jakožto největší novozélandské město má také největší nabídku ubytování. V posledních letech se však stává, že levnější hotely a hostely se přesouvají do aucklandských předměstí, zejména do Newmarketu a Parnellu. Ceny tříhvězdičkových hotelů se pohybují kolem 150 dolarů za noc, za luxusnější hotel zaplatíte kolem 380 dolarů za noc. V centru města doporučuji hotely Aspen House, Airdale Hotel nebo velice oblíbený Crowne Plaza.
Jak se tam přemisťovat: Městská hromadná doprava je v Aucklandu všeobecně obrovský problém. Na autobusy se spíše nedá spolehnout – jezdí nepravidelně a téměř vždy mají zpoždění. Noční autobusové spoje tu neexistují vůbec. Celkem spolehlivá je přeprava trajektem, vyjde vás však dráž. Kde můžete, choďte pěšky nebo si půjčte kolo, ovšem musíte počítat s tím, že místní řidiči se k cyklistům příliš vlídně nechovají.
Režim vstupu: O turistické vízum nemusíte předem žádat, razítko dostanete při příletu do země. Vízum vás opravňuje k maximálně třem měsícům pobytu. Na odletovém letišti je kontrolována zpáteční letenka nebo dostatečné finanční prostředky na její zakoupení. Pojištění se nevyžaduje, je to však dobrá investice, zvlášť pokud máte v plánu provozovat rizikové sporty. Zdravotnictví na Novém Zélandu rozhodně není levné.
[/box]Klára Walterová