Vynikající tip na víkend. Levné letenky, poklidné město v rovině, přívětivé k cyklistům. Originální restaurace na břehu Rýna, špičkový sport, vynikající muzea a galerie a tři desítky pivovarů. Co více si může Čech přát?
Stovky a tisíce penisů. Jeden vedle druhého. Malé, velké, tenké i buclaté. Na zúženém konci mají vždy díru. Do ní se vkládal knot, který byl ponořen do oleje a zapálen. Proto jsou okraje penisů začazené, zčernalé. Lampičky ve tvaru falusu si můžete prohlédnout ve fenomenálním Römisch-Germanisches Museum v centru Kolína nad Rýnem. Přídomek nad Rýnem je důležitý, protože mnoho lidí si plete Kolín s Kolín nad Labem. Velký omyl. Ten náš má původ ve slově „Kola“ (což bylo domácké oslovení nositele středověkého jména „Kolimír“), zatímco ten německý, přeslavný a monumentální Kolín se kdysi jmenoval na počest Agripiny, manželky římského císaře Claudia Colonia Claudia Ara Agrippinensium.
Kolín, německy Köln, francouzsky i anglicky Cologne je čtvrté největší (přes milion obyvatel) město Německa a také jedno z nejstarších. Kořeny jeho téměř dvoutisícileté historie si můžete prohlédnout ve výše zmíněném muzeu. Kromě lampiček nejen ve tvaru penisů tady na vás čekají římské mozaiky, zbraně, šperky, modely vozů a hlavně předměty denní potřeby. Nesnášíte muzea? Nevadí, na římskou minulost narazíte i venku: jsou zde zbytky zdí, bran a základy domů.
Rychlé pivo a ještě rychlejší víno
Köbes mi v Hellers přinesl dvě Stange s kölsch, ale já bych vypil celý Kranz. V překladu: čísník, zvaný v Kolíně Köbes mi v pivovaru Hellers (jednom z dvaceti osmi ve městě) přinesl malou dvoudecovou sklenici (Stange) kölsche, místního svrchně kvašeného piva. Kölsch se zásadně roznáší v Kranz, tedy ve velkých stojanech s otvory ve tvaru věnce. Pivo má slámově žlutou barvu, jemnou ovocnou chuť a vůni, obsahuje méně chmele než jiná německá piva a obsahem alkoholu se podobá naší dvanáctce a vařit se smí jen v Kolíně a okolí. Chutná skvěle a pije se velmi rychle. Doporučuji si udělat pivní túru po útulných kolínských pivovarech. Pokud nejste na pivo, nezoufejte, západ Německa je proslulý vinicemi a dokonalým bílým vínem. Můžete je ochutnat přímo v centru, na náměstí Heumarkt, kde se konají vinné trhy. Pokud zrovna nejsou, navštivte některou z mnoha vináren.
Třikrát královsky svatá
Od 12. století má město ve svém názvu vedle Jeruzaléma, Konstantinopole a Říma přídomek „svatá“ (sancta): „Svatá Kolonia z milosti Boží věrná dcera Římské církve“. Křesťanská víra je zhmotněna ve zdejší gotické Katedrále svatého Petra, jedné z největších církevních staveb světa. Obdivujte její velkolepost, ale nezapomeňte, že byla dokončena nedávno, až v roce 1880. Celá je přenádherná, ale největší šperk se ukrývá vzadu za oltářem. Za pancéřovým sklem je schránka na ostatky sv. Tří králů. 2,20 m dlouhá truhla z pozlaceného stříbra ve tvaru baziliky pochází ze 13. století. Je ozdobena 74 postavami, více než 1000 drahokamy a perlami a přes 300 starověkými kamejemi.
V ozvěně mocného křiku
Zdejší 1. FC Köln sice nepatří mezi absolutní fotbalovou špičku, ale teď hraje i Evropskou ligu a atmosféra ve zdejší Köln Arena s kapacitou 50 000 diváků je strhující, stejně jako to, co se děje po zápase. Tisíce fanoušků odchází na kraj centra, do Rathenauviertel, čtvrti, kde si můžete vybrat ze stovek barů a hospod. Doporučuji hlavně pátky a soboty.
Grandiozní umění
Máte rádi umění, od středověkého až po současné? Potom musí být Kolín povinnou zastávkou. Zdejší Museum Ludwig se sbírkou moderního a současného umění a Wallraf-Richartz-Museum (sbírka děl 13. až 20. století) patří mezi světovou špičku.
[box]
Travel Digest infobox
Jak se tam dostat: Do Kolína nad Rýnem létá z Prahy každý den společnost Germanwings. Variantou je cesta do nedalekého Düsseldorfu, kam pravidelně létají ČSA, Eurowings a Germanwings.
Kde bydlet: Kromě klasické hotelové nabídky doporučujeme využít služeb Airbnb. V Kolíně totiž není problém sehnat celý byt poblíž centra do 2 000 Kč za noc.
Jak se tam, dopravovat: Klasický trojlístek autobus, tramvaj a metro funguje i v Kolíně nad Rýnem. Jednorázová jízda vás přijde na 1,90 euro, lístek na čtyři cesty stojí 7,50 euro. Denní lístek pro jednu osobu pak stojí 7,10 euro, denní lístek pro 5 osob pak rovných 10 euro.
Web: www.koeln.de
[/box]Pavel Vondráček