Letos máte poslední možnost zažít „nové hřiště“ – tedy Camp Nou –, ve staré podobě. Od příštího roku čeká barcelonskou fotbalovou katedrálu důkladná rekonstrukce.
S kapacitou 99 354 lidí je barcelonský Camp Nou největší fotbalový stadion v Evropě a druhý největší na světě. Je to domácí posvátná půda nejen klubu FC Barcelona, ale i katalánské fotbalové reprezentace. V roce 1982 se tu hrálo mistrovství světa a kromě zahajovacího ceremoniálu a řady dalších utkání zde fenomenální Polsko až v semifinále prohrálo s budoucím mistrem světa Itálií 2:0. Na podzim téhož roku na Camp Nou papež Jan Pavel II. sloužil mši pro 121 000 lidí. V roce 1989 hráči A.C. Milán po vítězném finále pozvedli na Camp Nou nad hlavu Evropský pohár. O deset let později v Barceloně vítězství v Lize mistrů oslavoval Manchester po výhře na Bayernem Mnichov. Rekordní účast zažil stadion v roce 1986 při čtvrtfinále Evropského poháru proti Juventusu: přišlo 120 000 lidí (a Barca vyhrála 1:0). Kapacita se snížila na současnou úroveň po roce 1999, kdy evropská fotbalová asociace UEFA zakázala místa k stání.
V roce 1992 zde probíhaly olympijské hry, loni se před vyprodaným hledištěm hrálo ragby. V roce 1997 na stadionu zpívali tři legendární tenoři – José Carreras, Plácido Domingo a Luciano Pavarotti. Vystoupili tu Bruce Springsteen, Michael Jackson, Julio Iglesias, Peter Gabriel, Beyoncé i U2. Muzeum FC Barcelony na stadionu je druhé nejnavštěvovanější v Katalánsku. A když už jsme se dostali do útrob stadionu: hráči tu kromě šaten a veškerého zázemí mají i svou kapli, kde se mohou modlit za úspěch, vyznávat se ze svých (nejen fotbalových) hříchů či jen najít chvíli klidu a soustředění.
Stadion Camp Nou, dílo architektů Francesca Mitjanse a Josepa Soterase, poprvé otevřel své brány v roce 1957. Přes dílčí rekonstrukce nyní vyžaduje výrazný upgrade. Stavět se začne příští rok, hotovo by mělo být v roce 2021 a celá obnova vyjde v přepočtu na něco přes 11 miliard Kč. Novou podobu navrhla japonská společnost Nikken Sekkei, která vyhrála nad dalšími osmi finalisty výběrového řízení a bude spolupracovat s místní architektonickou firmou Pascual i Ausió Arquitectes. Kapacita se po rekonstrukci zvýší na 105 000 diváků. Vznikne nové první patro, které bude příkřejší, čímž se zlepší viditelnost. Stadion zároveň do názvu dostane jméno sponzora, který by měl třetinu nákladů zaplatit.
Za oběť rekonstrukci padne současný malý stadion Miniestadi, který se přesune do areálu Ciutat Esportiva Joan Gamper v Sant Joan Despí a bude se jmenovat podle zdejší legendy: Johana Cruyffa (Mimochodem, Joan, tedy Hans Gamper, byl Švýcar, který podnikal v Katalánsku a klub FC Barcelona založil). A kde bude Barça během rekonstrukce? No přece na Camp Nou! Rekonstrukce dovolí normální provoz, práce na nových tribunách a vůbec na interiéru se soustředí do období mezi fotbalovými sezonami. Tato ligová již začala, takže je nejvyšší čas se na staré „nové“ hřiště jet podívat.
Petr Bílek