První letošní číslo právě vyšlo. Zjistíte, že i Brazílie má svůj Oktoberfest. Objevíte 12 míst, která v katalozích nenajdete – Gorily v Bwindi, Lake Moraine, Shinjuku, Taxco, Sarajevo a další místa na Zemi, na která musíte vyrazit nejlépe ještě letos. Dozvíte se také, proč je v noci tma a kam za ní cestovat, kde září lány tulipánů, jak uhýbat kamionům na Dakaru, odkud se vzal kečup, proč mají indiáni tak krásná jména a další. V rubrice Průvodce se dočtete o ostrovech Ballestas, španělské Rondě, Moldavsku, Edinburghu… Od tohoto čísla bude opět časopis Travel Digest vycházet jako dvouměsíčník. Předplatitelé dostanou tolik čísel, kolik mají objednáno tzn. pokud jste si objednali předplatné loni, máte automaticky předplatné na 2 roky.
Velmi ostrý jarní detail
Pieter Bruegel starší. Doba vzniku: 1568. Styl: severní renesance. Bruselské období (1563–1569). Kresba hnědým inkoustem na papír. Rozměr: 191 mm x 295 mm. Motiv: Tři včelaři při práci a vybírač ptačích vajec s krajinou v pozadí. Anglický název: The Beekeepers and the Birdnester. Majitel: The British Museum. I takto stroze se dá popsat dílo mistra chaosu a detailu Pietera Bruegela. A není to škoda?
Začal jsem včelařit před deseti lety. Kromě medu, vosku, mateří kašičky, propolisu a pylu mě včely naučily i ostřeji vnímat proměnu krajiny a dění v ní. Kdybych nebyl včelařem, považoval bych únor za mrtvý měsíc, kdy vše živé spí a mlčí, a březen by byl jen pokračováním února, měsícem očekávání. Těšil bych se na první teplý měsíc, na květen, a hlavně na vrchol roku, červenec a srpen. Moje včely mi však ukázaly, že příroda je v únoru už v plném proudu. Díky nim vnímám první poupata na větvičkách stromů, všímám si skrytých, ale rozkvetlých rostlin na lukách i v lese, mnohem více cítím byť neznatelně stoupající teplotu… Pro včely jsou totiž únor a březen zásadními měsíci, v nichž se rozhoduje, zda si vytvoří dostatečné zásoby, zda jejich potomstvo se rozvine a včelstvo bude silné a přežije další rok. Zatímco my lidé se těšíme na horké léto, pro včely je to již „mrtvý“ čas, vždyť většina rostlin již odkvetla. Díky včelám se mi tak prodloužil živý rok.
A teď se podívejte na kresbu. Vzrostlá tráva, silný lopuch, kameny na zemi, úl u ochranného paravánu z lýka, vodní kolo v pozadí, mlýnský náhon, domy, kostel, stodola, věž na obzoru, cesta, ovocné stromy, šněrovací boty z kůže, punčochy, pláště z těžké plachtoviny svázané provazem, holé ruce, obličej krytý maskou ze dna košíků připevněných k látce, nápis vlevo dole, signatura vpravo dole. Kresba, zdánlivě prázdná, obživla. A pointa? Nečekejte na jaro, to už dávno je!
Pavel Vondráček, šéfredaktor
Výběr z obsahu čísla:
- Brazilský Oktoberfest
- Islas Ballestas
- 12 míst, která v katalozích nenajdete
- Na exkurzi ve favele
- Dakar v Peru
- Turecké stopy v českých zemích
- Jaguárem na Korsice
- Španělská Ronda
- Moldavsko: laskavé a útulné
- Whisky & prejt v Edinburghu
- Hoge Veluwe v zimě
- Z Málagy na Gibraltar
- Zářivá pole plná tulipánů
- SkiWelt: pevnost, pivo, sjezdovky
- Pohled na naši krajinu z dronu
- Portugalské detaily
Aktuální číslo si můžete koupit i v elektronické podobě na Alza media za zvýhodněnou cenu 59,-Kč.
Výherci z minulého čísla:
Letenka s ČSA do Minsku – Jana Nagy, Praha
Letenka s ČSA do Říma – Mirka Štechová, Karlovy Vary
Lahve od Metaxy – Antonín Zlatohlávek, Praha 10, Martina Rubešová, Praha 6, Petr Tomaník, Rudná