Nový a svěží Travel Digest!

Začíná zima, to znamená, že se musíme začít připravovat na jaro. A na jaře, více než jindy, naše nitro zahltí Mono no aware. Nevíte, co tento japonský termín znamená? Přečtěte si prosincový Travel Digest a zjistíte to. A také zjistíte: kde se vynořují úchvatné příšery zvané kukeri, co dělat v zimě v Kapském Městě, jak jsme odhalili grandiózní slovenský podvod a proč Gusti Popovič nepije alkohol na vrcholu mrakodrapu… Dále zjistíte, že Gandalf pochází z Trutnova, že český bramborový salát je vlastně ruský salát a také, že baby boxy fungují už tisíc let, jak to vlastně bylo s Krysařem z Hamelnu a jak se pádluje v zimě na Islandu. Čtěte a radujte se. Celá redakce magazínu Travel Digest vám přeje pestrý rok 2019. 

 

Svobodné boty na korbě

Mám nohy na korbě. Vcelku banální pohled. Jenomže nohy na korbě senegalského náklaďáku jsou ve skutečnosti nebanálním a bizarním symbolem svobody. V Česku, stejně jako v celé Evropě a ve spoustě jiných zemí tzv. civilizovaného světa, nesmíte jezdit na korbě náklaďáku vůbec nikde. Neboť „přepravovat osoby v ložném prostoru nákladního vozidla je zakázáno“, jak praví český zákon o silničním provozu, § 51. Jeho porušení se sice netrestá smrtí, nýbrž jen pokutou, ale tu můžete dostat i za to, že nejedete po komunikaci k tomu určené, když přejdete komunikaci na červenou či mimo přechod nebo když vjedete na kole do jednosměrky. Nebo kamkoli i po jednom pivu. Nulová tolerance. Nesmíte ani kouřit ve vlastní hospodě nebo si v noci pouštět na své zahradě nahlas hudbu, byť by to byla kupříkladu naše hymna. Existuje zkrátka spousta bohulibých činností zákonem zapovězených. Ano, svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, jenomže nakonec tu svobodu nemá nikdo.

Vzájemná ohleduplnost sice není přirozená a leccos se zákonem upravit musí, jsou ovšem situace, kdy jsou některá omezení zbytečná, ba přímo urážející. Proč se nemůžeme vézt na korbě nákladáku, na schodech vagonu či na motorce s pěti lidmi, když se na ni vměstnáme? Naštěstí pořád ještě existují země, které své občany nevodí za ručičku a nedělají z nich nesvéprávná hovada. Paradoxně jsou to většinou ty, jež označujeme coby „rozvojové“, ve smyslu „nedovyvinuté“. Chcete-li zažít svobodu cestování a radosti z vlastního rozhodování (třeba že se možná na tom náklaďáku zabijete, když se nebudete pořádně držet a v plné rychlosti z něj spadnete), vydejte se do zemí, jako je africký Senegal. A vydejte se tam dřív, než v nich začne úřadovat „nová“ civilizace se svými všešňěrujícími zákony.

Pavel Vondráčekšéfredaktor

 

Výběr z obsahu čísla:
  • Dojetí z věcí
  • S Vavřincem na Islandu
  • Bungee jumping na Vanuatu
  • Jak složit letadlo na cesty
  • Jak udělat bramborový salát
  • Jak hrát autopolo
  • Jak se pádluje v zimě na Islandu
  • Co dělat v zimě v Kapském Městě

 

alza_mediaAktuální číslo si můžete koupit i v elektronické podobě na Alza media za zvýhodněnou cenu 59,-Kč.

Mohlo by vás zajímat