Střední Dalmácie: váš letní ráj 

Každý, kdo někdy navštívil střední Dalmácii, se tam nakonec vždycky vrátí. Je to kraj, který nabízí dokonalí spojení země a moře. Kraj, který nabízí všechno, co člověk potřebuje.

Skákat do vody se nikdy neomrzí. Zejména vespolek a na Hvaru. Foto: Zvonimir Barisin / CROPIX

Klidné zátoky ostrovů Šolta, Brač, Hvar a Vis, mondénní pláže ve Splitu, velkolepé pobřeží Makarské. Nádherná ostrovní městečka, rozeklané dramatické hory, ekofarmy, prastaré vesnice v dalmatském vnitrozemí, fantastické výhledy a jezera Imotski, jeskyně, jako například Dugopolje Vranjača, pevnosti jako Klisadrenalinové výpravy a slavné kulturně-historické představení pirátské bitvy na Omiši. A dál: cyklotrasy, fantastická jezera na Imotski, místo jako KlisBiokovo a Vis, která znáte z filmů, a řada kulturních památek a budov… Střední Dalmácie nabízí úplně všechno v na jednom místě. Střední Dalmácie je tou pravou volbou pro nejkrásnější dovolenou vašeho života. Střední Dalmácie je pro ty, kdo hledají klid i odpočinek, i pro aktivní turistky, kteří chtějí dovolenou prožít naplno.  

Začněme od splitských pláží. Zvučným pojmem je Bačvice, vzdálená jen několik minut od přístaviště trajektů. Je to oblíbená pláž místních obyvatel i zahraničních návštěvníků a zdejší atrakce zahrnují například oblíbenou místní hru picigin. Hraje se na mělčině po celý rok užijí si ji nejen aktéři, ale i stovky přihlížejících. 

Zátoka Stiniva na ostrově Vis je mimořádný přírodní fenomén, který si zachoval svou nedotčenou krásu a zaručuje romantické koupání pod strmými stěnami.
Foto: Zvonimir Barisin / CROPIX

Omiš je prvním „zastavením“ na 60kilometrovém pobřežním úseku se spoustou malebných záliv, pláží a opuštěných zákoutí s blankytně čistým mořem. Na plážích najdete ty nejkulatější oblázky, které si hosté přivážejí domů jako vzpomínku na nejkrásnější dovolenou. Bez přehánění lze říci, že pobřeží z Omiše směrem na Makarskou je plné perel, městeček jako je Brela, Baška Voda či Gradac. A všechna tato místa jsou ideální pro letní zážitky. Makarská riviéra nabízí ideální místa ke koupání, některá doslova v centru města. Jsou tu pláže, kde je v létě hodně lidí, ale jsou tu i klidná, opuštěná zákoutí pro ty, kdo hledají romantiku a samotu. 

Ve střední Dalmácii si každý najde splnění své touhyA když zavítáte do zátok ostrova Šolta… Nenechejte si ovšem v žádném případě ujít zdejší klenot, slavnou pláž Zlatni rat v Bolu na ostrově Brač, která patří mezi nejkrásnější místa v zemi. A kdo by dokázal odolat ostrovu Hvar a jeho korunnímu klenotu, přilehlému souostroví PakleniVšude tam jsou pláže, u kterých se svými jachtami každé léto kotví celebrity z celého světa. Soustroví Pakleni je báječná destinace pro lidi, kteří mají rádi rušná místaJsou zde vyhledávané resorty plné mladých. V zapadlých zátokách si ovšem přijdou na své i milovníci samoty a naturismu, a vůbec všichni, kteří mají rádi na dovolené klid a mír. 

Střední Dalmácie, to nejsou však jenom pláže. Jsou tu i nádherné stavby hrdého Říma, jako třeba Diokleciánův palác ve Splitu, jedinečná památka UNESCO, která uchvacuje o to více, že dodnes v ní žijí místní! Dalšími místem je Trogirnesmírně příjemné město zapsané na seznamu UNESCO, kde se život ve všudypřítomné minulosti rozhodně nezastavil. Na každém náměstíčku, před hradbami, zkrátka všude si můžete vytvořit nejkrásnější selfie, která vás budou těšit i příští rok, i přespříští a tak dále.  

Letní slavnosti ve Splitu.

Nedaleko od Trogiru směrem na Split se nachází další turistická destinace – město Solin. Leží tu jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Chorvatsku: pozůstatky města Salona, hlavního města římské Dalmácie. Cestou dále na východ narazíte na ještě další malebné místo: Omiš, město pirátů. Je to oblíbená destinace, která v létě nabízí hostům jedinečnou atrakci – pirátskou bitvu, v níž se originálním způsobem představuje dávný boj Omiše proti benátským dobyvatelům. Odvahu, která stála za vybudováním města, jeho piráty a nedobytnou pevností můžete ocenit dodnes. Omiš je město, která hrálo vždy podle vlastních pravidel. Pirátská bitva je jedním z největších festivalů v Dalmácii a každoročně ji navštěvují desetitisíce domácích obyvatel i zahraničních návštěvníků. A někteří jsem přijíždějí právě jen kvůli této události. 

Jak si ještě více užít střední Dalmácii? Seznam by byl příliš dlouhý, ale  doporučujeme výlet do vnitrozemí do obcí Trijl a jejími římskými památkami. A každý výlet pochopitelně musí končit ochutnávkou místních potravin, včetně ryb. V nedaleké obci Sinj musíte navštívit svátek Nanebevzetí a vidět neuvěřitelné poutnické procesí. A také nezapomeňte na Sinjska Alka! A ještě dále na jihu narazíte na Imotski a dva „oka“, modré a červené – nejkrásnější jezera ve střední Dalmácii. A potom si vezměte kolo a… jeďte, kam chcete. 

Zlatni rat (Zlatý roh) je pláž a mys na ostrově Brač, která se svažuje prudce do moře. Oblázky jsou unášeny mořskými proudy a vlnami, čímž pláž získává stále jiný tvar – někdy je „roh“ zahnutý doprava, jindy doleva.

 

Ve střední Dalmácii je velmi rozvinutá cykloturistika, se spoustou cyklotras nejen ve vnitrozemí, ale také na ostrovech. Je to ráj pro milovníky kol, kteří si tu mohou užívat nádherných výhledů do krajiny, na lesy, řeky, kaňony, historické památky i malé venkovské usedlosti, kde turisté mohou zastavit a ochutnat tradiční jídla a nápoje z této oblasti.  

Střední Dalmácie nabízí i dokonalé možnosti pro adrenalinové zážitky, a to v podobě canyoningu, raftingu na řece Cetině, která ústí do moře v Omišiplavba na kánoích a pěší turistika. Nesmírně oblíbená je zip line, sestávající ze šesti tras na hoře Kozjak poblíž v Splitu a také zip line v kaňonu řeky Cetiny u OmišeA kdyby vás ani toto nepřesvědčilo, tak vězte, že objevovat střední Dalmácii jste teprve sotva začali. Můžete se na celý kraj podívat také z výšky, z nejvyšší hory Sveti Jure (1762 m n. m.) pohoří Biokovo nad Makarskou. Spatříte odtud i nedalekou botanickou zahradu u vesnice Kotišina a také nejkrásnější pohled na Dalmácii – na její úžasná souostroví. Můžeme zcela zodpovědně říct, že střední Dalmácie je místo pro dokonalou dovolenou, pro všechny generace. 

Bez komentáře

Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Vložit komentář