Bičování i detektivky: Nejkontroverznější velikonoční tradice na světě

Přijdou vám naše velikonoční zvyky fádní a pomlázka až příliš tvrdá? V tom případě byste měli navštívit Filipíny, Bermudy nebo Mexiko. Jak se slaví Velikonoce v různých koutech planety? Podívejte se s námi na bizarní velikonoční zvyky, které jsme objevili na cestě kolem světa.
Velikonoční zločin v Norsku

Ačkoliv Norsko není od nás zas tak daleko, panuje tu zvyk, který v Evropě nemá obdoby – tzv. Velikonoční zločin (norsky Paaskekrim). Před svátky zaplaví knižní trh detektivky a thrillery a  Norové je v době Velikonoc čtou ve velkém. Pokud zrovna nelistují napínavými knihami, mohou sledovat televizi, kde běží jeden detektivní film za druhým. Ptáte se proč? Psal se rok 1923 a v novinových stáncích se objevil výtisk, na jehož titulní straně byl inzerát na nový kriminální román. Tato reklama však vypadala tak věrohodně, že se podobala opravdové zprávě o vraždě a zaujala širokou veřejnost, která si inzerát dychtivě četla. To se změnilo v tradici a detektivní zvyk se stal norským symbolem Velikonoc.

Obloha plná draků na Bermudách

Dechberoucí souostroví v severním Atlantiku dokáže překvapit spoustou unikátních aspektů. Kromě jiného také tím, jak tu slaví Velikonoce. Oblíbeným zvykem je totiž vyrábění a pouštění vlastnoručně vyrobených draků. Ty by měly mít konstrukci ze dřeva, tělo z barevného papíru a pyšnit se dlouhým ocasem vlajícím ve větru. Tradice na Bermudách vznikla poté, co britská učitelka chtěla předvést, jak se Ježíš dostal z kříže do nebe.

Zbičovaní dobrovolníci na Filipínách

Zdá se, že obyvatelé Filipín vzali Velikonoce a připomenutí vzkříšení Ježíše Krista velmi vážně. Po celé zemi se v tomto období pořádají průvody, ve kterých jsou dobrovolníci přivazováni ke kříži a nechávají se bičovat řemeny a bambusem. Chtějí tak odčinit hříchy, které spáchali během roku a napodobují poslední Kristovu cestu. Útěchou jim může být, že jsou potom bezplatně ošetřeni. Ještě se vám zdá naše pomlázka krutá?

Omeleta pro tisíc lidí ve francouzském městě Haux

Na velikonočních oslavách ve Francii by nebylo nic extra zvláštního – tedy jen do t= doby, než dojedete do města Haux. Každoročně se tu totiž na Velikonoční pondělí připravuje na náměstí obrovská vaječná omeleta, na kterou bývá použito kolem 4 500 kusů vajíček a může si na ní pochutnat až 1 000 lidí. Napoleon vejce miloval a jednou si prý objednal omeletu pro celou svou armádu. Lidé z města Haux si tak tímto velikonočním zvykem připomínají i svého slavného vojevůdce.

Jeden velký mejdan v Mexiku

Co jiného očekávat od Mexika, než parádní show? I Velikonoce jsou v této oblíbené zemi důvodem k pořádné oslavě. Mexičani se na ně připravují dokonce i několik měsíců předem a oslavy si prodlužují rovnou na dva týdny. Po celé zemi se pořádají velká procesí, lidé v ulicích zapalují obrázky s Jidášem a i tady se někteří z nich nechávají dobrovolně bičovat. Velikonoční sobota se nese v duchu bujarého karnevalu v maskách a na Zelený čtvrtek zaplaví interiéry domů i ulice barevné balónky a nejrůznější plastové dekorace. Mexický styl se zkrátka nezapře.

Text: Eva Ledecká, Foto: Archiv

Mohlo by vás zajímat

Hot Lists5 unikátních hotelů na ohromujících místech světa

Pokud máte rádi extravaganci, neobyčejnost a opravdu výjimečná místa, vybírejte si hotely, která přesně touto řečí mluví. Je jich po světě několik a rozhodně splní vaše extrémní očekávání. Ať už hledáte adrenalin v oblacích, nebo byste rádi povečeřeli v přítomnosti divokých zvířat, taková místa se dají najít. A tady jsou.