Panamské ostrovy San Blas: Off-grid exotika bez elektřiny

Láká vás představa povalování pod palmami na plážích s jemným bílým pískem a plavání v průzračně čistém moři? Líbilo by se vám pochutnávat si na čerstvě uloveném grilovaném humrovi? Toužíte zažít pár dní bez hudby, televize, aut a všeho ruchu běžného života? Chtěli byste prostě jen být? A navíc v exotickém ráji? Tak to je přesně to, co nabízí panenské souostroví San Blas!

Hlavním turistickým magnetem Panamy je již dlouhodobě Panamský průplav. Této obří konstrukci, která rozhodně stojí za vidění, však šlape na paty zcela jiná turistická destinace – maličké ostrůvky San Blas. Tento ráj na zemi s palmami, bílým pískem a tyrkysovým mořem je pro mnohé turisty mířící do Panamy cíl číslo jedna. A to i přes to, že tu jen těžko budete hledat signál a elektřina funguje jen pár hodin denně.

Jak to chodí na San Blas?

Na ostrovech San Blas se nemusíte bát vypnout telefon, protože signál tu většinou není. Nečekejte restaurace, kavárny, ani žádné atrakce. Najíst tu dostanete, ale na jídelní lístek zapomeňte. Ubytovat se můžete v pokojích, stanech, chatkách a nebo klidně jen v houpací síti. Ekologické ubytování je postaveno domorodými obyvateli z přírodních materiálů, které pochází z ostrovů a z džungle obklopující tuto oblast. Mezi ostrovy je možné se pohybovat spolu s místními na kánoích nebo ve člunech. Ale jedno je jisté: na tomto místě vás i nuda bude bavit.

Vítejte v Zemi lidí Kuna

I v dnešní době existují místa, která jsou téměř nedotčená. A San Blas je jedním z nich. Stále tu žijí původní obyvatelé a masový turismus tady ještě nezanechal své nesmazatelné stopy. Jedná se o autonomní území Panamy, které se formálně nazývá Kuna Yala – Země lidí Kuna.

Ostrůvků je celkem 378 a většina z nich nemá žádné obyvatele. Na těch největších, jako je například Aguja, Guanidup nebo El Porvenir, však stále žijí původní obyvatelé, domorodci Kuna. Souostroví San Blas je plně pod jejich kontrolou. Tato komunita lidí má své vlastní zákony, normy, hodnoty a staletou kulturu, která se značně liší od té panamské. Své ostrovy si náležitě hýčkají, a proto jsou nedotčené, nádherné a zdravé.

Cesta do ráje vede přes džungli

Na ostrovy San Blas se můžete vydat na vlastní pěst, nebo využít zprostředkovatelské agentury v Panama City. Máte dvě možnosti – letět, nebo to vzít přes džungli džípem a na ostrovy doplout lodí. Druhá možnost je rozhodně zajímavější a dobrodružnější. Čtyřkolka vás zaveze do přístavu v Carti, odkud vyplouvají lodě do ráje. A věřte, že toto panenské tyrkysové souostroví s bílým pískem a palmami, jejichž listy plápolají ve větru, nebudete chtít opustit.

Foto: Pixabay

Mohlo by vás zajímat

LeisureJaponsko, Brazílie i Mexiko: Top 3 exteriérové umělecké destinace

Není to jen Louvre v Paříži, Klimt ve Vídni nebo Gaudí v Barceloně, jejichž díla vás mohou umělecky obohatit. Mezi nejvíce inspirativní umělecké destinace na světě patří i místa, do kterých byste to možná na první pohled neřekli. Vydejte se na odlehlý japonský ostrov, do mexické džungle nebo navštivte největší open-air galerii Latinské Ameriky.

LeisurePodzim ve Florencii láká na renesanční krásy a sezónu lanýžů

Florencie na podzim okouzluje svou jedinečnou atmosférou. Jakmile se sluneční paprsky začnou lámat v jemně mlhavém světle, město ožívá zlatavými odstíny. Ulice lemované středověkými budovami jsou méně přeplněné, což nabízí ideální příležitost pro prozkoumání těch nejvýznamnějších památek v klidnější atmosféře s příznivějším počasím.
Paphos Kypr přístav Řecko Limassol

LeisureŘecko po celý rok: Magická místa, která neminout na Kypru

Řecký ostrov Kypr toho má hodně co nabídnout: magické písečné pláže, tyrkysové moře, úžasné historické památky i vynikající víno. Na jaře vás omámí vzduch plný vůní, léto je ideální na relaxaci a plavání a za historickými památkami můžete vyrazit klidně i v lednu. Ostrov, který se pyšní více než 300 slunečnými dny v roce, totiž okouzluje své návštěvníky po celý rok.