Plavání v Seině i opravený Notre Dame: Jak olympiáda mění Paříž?

V roce 2017 zavládla v celé Francii obrovská euforie. Rozhodlo se o tom, že 2024 bude rokem, kdy se v Paříži budou konat olympijské hry. Město tak slíbilo spoustu nových opatření a upgradů města pro sportovce i místní obyvatele. Sedm let ale uběhlo jako voda. Co všechno se skutečně změnilo?

Paříž dělá všechno proto, aby se během konání olympijských her, které vypuknou 26. 7. 2024, předvedla v tom nejlepším světle. Očekává se, že během olympijských her přijede do francouzské metropole kolem 15 milionů lidí. Největší prioritou od počátku plánování bylo vyčištění Seiny, vybudování více cyklostezek, rekonstrukce některých budov, přidání zelených ploch, větší nabídka ubytovacích zařízení a rozšíření metra. Jak je na tom Paříž měsíc před zahájením olympijských her?

Rekonstrukce Notre Dame

V roce 2019 se stalo něco, co si někteří nedovedli představit ani ve svých nejčernějších představách. Katedrálu Notre Dame, pýchu Paříže, zachvátil ničivý požár. Všichni pevně doufali, že její rekonstrukce bude dokončena alespoň do olympijských her. To se ale určitě nestane – aspoň v jejím interiéru. Exteriér již je ale kompletně připravený pro návštěvníky, které čekají slibná selfíčka a unikátní Insta fotky.

Seinu tlačí čas

Další otázkou je čistota a kvalita vody v řece Seině, na které se má během olympijských her konat závod plavání na otevřené vodě a plavecká část triatlonu. Pařížané už mnoho let sní o tom, že by se mohli díky olympiádě brzy v čisté Seině koupat. Řeka ale ani měsíc před zahájením her neprochází testy na kvalitu vody. Na čistění řeky se přitom usilovně pracuje a vynakládají se nemalé prostředky. Na Gare d’Austerlitz má být postaven kontejner o rozloze 50 000 metrů čtverečních, který bude zachycovat přebytečnou vodu při silném dešti a bude tak chránit Seinu před zaplavením z kanalizace. Organizátoři her jsou však i přes komplikace přesvědčeni, že závody na řece Seině budou probíhat.

Cyklostezky přibyly, metro nesplnilo očekávání

Co se týče dopravy, Paříž měla jasný cíl: vybudovat velké množství cyklostezek a odlehčit tak dopravě. Nyní má město již 360 kilometrů vybudovaných cyklostezek a plánuje se dalších 60, které budou v době konání her k dispozici. Město přidá také dalších 8000 kol k pronájmu. Zároveň by se před konáním her mělo prodloužit metro M14, které spojí letiště Orly na jihu s novou stanicí St Denis-Pleyel na severu. Pařížané však nejsou spokojeni a olympiáda podle nich nezměnila dopravní síť do takové míry, v jakou doufali. Například metro je podle nich stále přeplněné a špinavé.

Hotely přibývají, ceny rostou

Město se zavázalo i k rozsáhlým stavebním projektům a urychlení rekonstrukce mnoha silnic i budov. Během posledního roku v Paříži otevřely své brány nové hotely, jako je například hotel TOO, který se nachází mezi 17. a 25. patrem mrakodrapů Tours Duo a nabízí ty nejlepší výhledy na Eiffelovu věž. Není se čemu divit, že ceny za rezervace během konání her u již existujících hotelů začaly dramaticky růst a také mnozí místní obyvatelé se chopili příležitosti a rozhodli se pronajímat své nemovitosti. Nabídka je široká, ale za sumu mnohonásobně vyšší, než by byla na témže místě v jinou dobu.

Olympijské hry mají obrovskou sílu a města, ve kterých se konají, mnohdy mění od základů. Paříž ale vždy zůstane Paříží a díky její jedinečnosti se jí i mnoho odpustí. Toto léto nás čeká úžasná podívaná, na kterou žádný návštěvník francouzské metropole jistě nikdy nezapomene.

Zdroj: Pixabay, Unsplash

Mohlo by vás zajímat