Američanů, kteří se stěhují na důchod do zahraničí, přibývá. Podle Správy sociálního zabezpečení se během tří let zvýšil počet seniorů, kteří pobírají příspěvky v zahraničí, ze 413 tisíc na 760 tisíc a 38 procent z nich se přestěhovalo do Evropy. Nejpopulárnějšími destinacemi, kam se přesouvají na stáří, jsou přitom Španělsko a Portugalsko.
Na Španělsku senioři velmi pozitivně hodnotí dobrou kvalitu života, konkrétně dostupnou zdravotní péči, dobrou leteckou dostupnost nebo příznivé klima. „S veřejnou zdravotní péčí a cenově dostupnými možnostmi soukromého pojištění upřednostňuje Španělsko blahobyt svých obyvatel, což je klíčový faktor, kvůli kterému se do něj senioři stěhují,“ vysvětlila pro portál Travel + Leisure Laura Madrid z konzultační společnosti v oblasti víz a relokace. Dodala, že kromě toho má Španělsko výbornou síť veřejné dopravy, která je efektivní, cenově dostupná a hodí se tak seniorům, kteří již nechtějí každý den jezdit autem.
Také Portugalsko hodnotí američtí senioři velmi pozitivně. V posledních letech se mnoho Američanů v obou zemích usídlilo kvůli slunečnému počasí i dostupné zdravotní péči. Zároveň mají američtí senioři ve Španělsku i Portugalsku nižší náklady na živobytí, než jaké by měli ve Spojených Státech.
Obecně existují tři hlavní důvody, proč se američtí důchodci stěhují na stáří pryč: výhodnější daňové podmínky, dostupné možnosti bydlení a kvalitní zdravotní péče. Čím dál více lidí také přemýšlí nad tím, že na důchod odejdou do zahraničí kvůli získání druhého občanství jakožto „strategického plánu pojištění“. Kromě obou zmíněných evropských zemí se američtí důchodci často stěhují i do Kostariky, Mexika nebo Uruguaye.
Foto: Pixabay