Benátky, Barcelona, Cinque Terre, řecké ostrovy – tam všude si v sezóně můžete připadat jako sardinky. Kromě těchto hotspotů však najdete destinace, která jsou stejně bohaté na zážitky, ale bez davů turistů. Velké kulturní a historické destinace se potýkají s ničivou silou turismu. Co tedy navštívit místa, kde peníze z cestovního ruchu pomáhají vybudovat potřebnou infrastrukturu a vytvořit nová pracovní místa?
Koncem roku bylo v hlavním městě Nuuk otevřeno nové mezinárodní letiště a další mezinárodní přistávací dráha se chystá na spuštění příští rok na severu země, ve městě Ilussat. Zajímá vás, co vám tato destinace může nabídnout? Především je to dobrodružná turistika, která zahrnuje horolezectví na východě země, pozorování velryb i kempování na ledovém štítu. Dále je to celoroční turistika, třeba za tmavou oblohou spojenou s pozorováním nejen hvězd, ale také polární záře. Proto se tu můžete ubytovat ve stylových kabinách s výhledem na noční oblohu, nebo v iglú, jež nabízejí autentické zážitky spojené s pozorováním polární záře.
Více návštěvníků chce přivítat také Maroko, které stále pokračuje v rozvoji své turistické infrastruktury. Staví se tu nové hotely i proto, že v roce 2030 bude pořádat společně se Španělskem a Portugalskem mistrovství světa ve fotbale, což Maroko považuje za obrovskou příležitost ke zvýšení turistického ruchu. Hlavní pozornost se bude upírat na města Casablanca, Agadir, Fez, Rabat a Tanger. Změny však už dříve zaznamenal Marrakéš, jenž je jedním z příkladů, který dokazuje pozitivní dopad turismu. Ulice města jsou mnohem čistší a došlo k velkému omezení prodejců, snažících se vám vnutit cokoliv, co nechcete.
Gruzie má velké plány, jak oslovit cestovatele. Zahájila totiž desetiletý plán rozvoje, zahrnující vývoj mezinárodního značení, zlepšení veřejné dopravy, revitalizaci přístavů a zahrnutí výletních lodí. Turismus v Gruzii je relativně nový a cestovní kanceláře se zaměřují především na dobrodružné a netradiční destinace. Příjmy z cestovního ruchu by mohly výrazně pomoci vyvinout lepší infrastrukturu, protože kvalitní silnice nejsou v této zemi samozřejmostí. Země může turisty nalákat na nádherné hlavní město Tbilisi, jeskynní města, architekturu, hory, kostely i kláštery, zapsané na seznamu UNESCO.
Srbsko má jednu velkou výhodu: úspěchy a následné problémy turismu vidí u svého souseda, Chorvatska. Zatímco má však Dubrovník problémy s overturismem, Srbsko se zaměřuje na ekologický rozvoj a spolupracuje s Globální radou pro udržitelný cestovní ruch. Pracuje tak na projektech, které nepodporují masovou turistiku, ale hledají citlivější cestu vpřed. Zatímco dříve se pozornost soustředila na zážitky z měst, nyní je to horská a venkovská turistika a také nabídka lázeňství a wellness. V Srsbsku je slovo „turista“ stále vnímáno pozitivně a pro mnoho lidí se jedná o neobjevené místo. Hory přitahují lyžaře v zimě, milovníky výšlapů v létě, v horských oblastech dochází k rozvoji ekoturistiky a přírodní prameny v podhůří napájí resorty a wellness hotely. S takovými dispozicemi má tato země velkou šanci, že se na turistickou mapu velmi brzy dostane. Dáte jí šanci?
Foto: Pixabay