Národní parky USA čelí nadměrnému turismu, podobně jako jiné top turistické destinace po celém světě. Některé z nich letošní rok zaznamenávají rekordní počet návštěvníků. V loňském roce jich bylo 331,9 milionů, což je o cca 6 milionů více než předchozí rok. Letos se tento trend rozhodně nemění, což potvrzuje extrémní zájem o národní parky ze strany turistů.
Zároveň se od letošního ledna až o čtvrtinu snížil počet zaměstnanců, což je nejvíce za posledních 20 let. Abyste nebyli zaskočeni, je třeba návštěvu parků plánovat dopředu a být maximálně flexibilní, protože došlo k omezení některých služeb. Rekordní návštěvnost zaznamenávají především velikáni, jako je Yellowstone, Glacier a Zion. V Arches nebo Rocky Mountain pak fungují registrace ke vstupu v určitý čas, aby se minimalizovaly dopravní zácpy.
Letos v létě byste si měli ověřit jaké služby jsou k dispozici. Obecně se doporučuje plánovat návštěvu parků tři až šest měsíců předem, aby byly volné kempy a hotely, které si zvolíte. Předpokládá se, že především konec letošního léta a celý podzim bude v těchto dechberoucích lokalitách velmi přeplněný. Služby budou omezené, což znamená, že se návštěvníci budou muset spokojit s menším počtem vzdělávacích aktivit i prohlídek. Došlo také ke změně otevíracích dob návštěvnických center, zatížena je i kyvadlová doprava v parcích kvůli omezeným jízdním řádům. Je proto důležité sledovat webové stránky národních parků nebo si stáhnout aplikaci Správy národních parků.
Aplikace NPS (National Park Service), která funguje i v offline režimu, nabízí informace o 400 národních parcích. Součástí jsou interaktivní mapy, prohlídky parků, informace o přístupnosti a místních aktivitách.
Přelidnění v parcích s sebou nese také hrozbu pro místní přírodu. Je proto důležité minimalizovat svou ekologickou stopu a dodržovat pravidla, jako je pohyb pouze na vyznačených stezkách, zákaz krmení a přibližování se k divoké zvěři a respektování dalších nařízení parků. Samozřejmostí by mělo být odnášení veškerých odpadků a nerozdělávání ohně v suchém období.
Foto: Pixabay