Na La Palmu vyrážíme s poměrně jasným cestovním itinerářem a seznamem míst, jež nesmíme minout. Byť nejsme žádní odborníci na astronomii a na hvězdné obloze umíme identifikovat skutečně jen ta nejzákladnější souhvězdí, pozorování hvězd z nejvyšší hory ostrova, Roque de Los Muchachos, je na našem seznamu jasná jednička. Aby ne. Díky své poloze v Atlantickém oceánu je tu atmosféra čistá a stabilní, a jelikož ostrov není zrovna hustě obydlen, ani světelný smog tu není problémem. Právě proto je La Palma považována za jedno z nejdokonalejších míst k pozorování noční oblohy, a dokonce se pyšní titulem první hvězdné rezervace na světě. Svou zásluhu na tom má ale i místní legislativa, jež zdejší unikátní prostředí ochraňuje před rušivými světelnými vlivy. Na vrcholcích hor, z nichž je hvězdné nebe téměř na dosah, se tak nacházejí i vesmírné observatoře, kde pracují profesionální astronomové, či zrcadla speciálního Magic teleskopu pro výzkum kosmického záření.
Sedáme tedy do auta a po strmých serpentinách se šplháme až do výšky téměř 2500 metrů nad mořem – tak, abychom si z vrcholků hor stihli vychutnat ještě západ slunce. I ten je zde impozantní. Paprsky dopadají na téměř nadpozemsky vypadající stavby sloužící astronomům a člověk už jen čeká, kdy zpoza jednoho ze zrcadel teleskopu vyjede R2-D2. I když na hvězdné války to tu naštěstí nevypadá, jistý boj vzniká o parkovací místa vhodná k hvězdnému pozorování. Někteří jej berou skutečně zodpovědně a před karavany mají umístěné posezení a dalekohledy. My nakonec volíme cestu náhody a parkujeme na prvním volném odpočívadle. Stmívá se rychle a hvězdy postupně začínají zářit čím dál jasněji. Jak tma houstne, na temné obloze se začíná rýsovat Mléčná dráha. Jen se po ní projít… Celý zážitek přesahující hranice běžné představivosti nakonec k dokonalosti dotáhne výprava dalších pozorovatelů, kteří se nečekaně vynoří s čelovkami zpoza skaliska. Stormtroopeři v akci.
La Palma se však proslavila nejen jako ideální destinace pro astroturisty. Masivní mediální pozornost upoutala v roce 2021, kdy se k životu probrala zdejší sopka. Ostrov, který je vulkanického původu, v celé jižní části tvoří masivní stratovulkán Cumbre Vieja – a jedna z jeho částí se postarala o poměrně rozsáhlou katastrofu, kdy valící se žhnoucí láva vyhnala z domovů na sedm tisíc lidí. Ti během 86 dní, po které erupce trvaly, přišli o své domovy, často také o živobytí, a následky sopečného řádění jsou na ostrově patrné dodnes. Vystydlá láva pohltila rozsáhlou část území, a to včetně páteřní komunikace spojující západní a jižní část ostrova, čímž jej de facto rozpůlila. Mimochodem, právě tyto události se staly námětem i pro seriálové tvůrce, a na Netflixu tak můžete zhlédnout minisérii prozaicky pojmenovanou La Palma.
Již samotný příjezd do míst, která byla katastrofou zasažena, člověka nutně přiměje k tomu, aby přemítal nad nekompromisní silou přírody. Zejména ve chvíli, kdy zastavujeme v místě, kde silnice končí doslova v návalu studené lávy, se nám hlavou honí mnohé. Sluníčko ale svítí ostošest, a tak nás úsměv opouští až ve chvíli, kdy je nám vysvětleno, že malý mrak, který hravě tančí nad impozantní horou, je ve skutečnosti sopečný plyn. A ona hora je zdrojem okolní zkázy. Zkázy, jež se však během pouhých čtyř let proměnila, a je patrné, že i zde se již o pozornost hlásí nový život. Když ale následně jedeme po nové silnici, která vede doslova po lávovém poli, a pozorujeme plynové mraky, těší nás informace, že moderní technologie dokážou blížící se erupce předpovědět s poměrně velkým předstihem.
La Palmu lze každopádně poznávat různými způsoby. Ačkoliv se nejedná o klasickou plážovou destinaci, kde byste mohli čekat řady lehátek a slunečníků, i zde můžete najít fantastická místa ke smočení v temně modrých vodách Atlantiku. My jsme zvolili jednu z nejznámějších pláží – Playa de Nogales – jež je pokryta černým pískem. Již cesta sem je zážitkem, po zaparkování tak zdoláváme další zhruba půlkilometr po chodníčku vedoucím po úbočích skal. Jelikož není plná sezona, na pláži je pouze pár lidí, což atmosféru místa ještě umocňuje. Otužilejší část naší výpravy se vydává do vln, zatímco zbytek jen opatrně smáčí nohy. Osvěžení je každopádně vítané, jelikož nás čeká výlet do (pra)lesa.
Vavřínové lesy jsou – vedle endemických kanárských borovic, které díky své silné kůře dovedou odolat požárům –, dalším turistickým lákadlem ostrova. Jejich návštěva je pak ideální pro všechny nadšené objevitele. My jsme zvolili expedici do vavřínového pralesa Cubo de La Galga, jenž je také jasnou odpovědí na otázku, proč je La Palma označována jako Isla Verde, tedy zelený ostrov. Směřujeme přímo na vrchol hory La Galga. Procházka je nejprve poměrně nenáročná, takže se kocháme přírodou, užíváme si zpěv ptáků, zvuky bublajícího potoka a všudypřítomný klid. Mobilní signál tu mizí, díky čemuž se začínáme cítit jako ryzí dávní průzkumníci orientující se jen prostřednictvím kompasu a papírové mapy. Přibližně v polovině se cesta láme, mění se porost a my si připadáme skutečně jako v džungli. Další změna přichází až téměř u vrcholu ponořeného v líně se povalujících mracích – jako bychom došli na konec světa.
Ti, kdo si netroufají na strmou stezku, mohou vavřínový les navštívit i v bezprostřední blízkosti archeologického naleziště La Zarza. To je sice aktuálně uzavřeno, ale ve volně dostupném lese lze s troškou snahy najít i starobylé rytiny zvané petroglyfy, jež po sobě v okolních skalách zanechali původní obyvatelé ostrova, Benahoaritové. Sám vavřínový les působí magicky a tajemně, což nakonec fakt, že význam petroglyfů zatím nebyl rozluštěn, ještě posiluje. I když zejména příroda se může jevit jako největší lákadlo La Palmy, pravda je, že si tu na své přijdou i milovníci typické španělské pohostinnosti, skvělého pití a jídla (lokální specialitou je pak kozí maso a také kozí sýr). Ovšem tím, co dělá La Palmu tou pravou La Palmou, jsou především její obyvatelé. Ti, kteří jsou na svůj ostrov hrdí a všechny jeho rozmary berou až se záviděníhodnou životní lehkostí. Pokud tedy ještě nemáte letní cestovatelský plán, možná je právě La Palma ideální destinací, kde budete moci vykročit za hranice všedních dní.
Foto: Archiv Luxury Travel Digest se svolením, Unsplash, Getty Images