V provincii Messina na severovýchodním pobřeží Sicílie leží klidné jezero Lago di Ganzirri. Na první pohled ničím zvláštní vodní plocha o rozloze sotva 4 kilometry skrývá poklad, pro který každý den místní rybáři vstávají už za úsvitu. S využitím tradičních dřevěných veslic a hrábí se sítěmi zde denně vyloví více než 2400 kilogramů škeblí a mušlí. Ty nejlepší kusy, které projdou důkladným procesem třízení a čištění, se pak stanou součástí tradičního jihoitalského jídla spaghetti alle vongole. Původní recept, poprvé popsaný už v roce 1839, vznikl v oblasti Neapole a vedle drobných mušlí vongole verace počítá už jen se čtyřmi dalšími ingrediencemi: čerstvou pastou, olivovým olejem, česnekem a petrželí. Kvalita vongolí je tak pro tento jednoduchý, avšak naprosto dokonalý pokrm, zcela zásadní – a ty messinské jsou prvotřídní. Jednou ze sicilských restaurací, která je svými spaghettami alle vongole vyhlášená, je přímořský rodinný podnik Da Giovanni v Taormině. Jeho tradice se píše už od roku 1973 a svou pastu se sklenkou správně nachlazeného bílého si tady vychutnáte s nepřekonatelným výhledem na romantický ostrůvek Isola Bella.
Na Sicílii je nutností vyrazit objevovat historická města a pitoreskní vesničky zasazené do kopcovitého pobřeží. Pro realizaci tohoto plánu s puncem zlaté éry filmu se v Taormině a jejím okolí nabízejí tour ve stylových trojkolkách Ape z dílny Piaggio, legendy italského automobilového průmyslu. V ležérním stylu se na jejich palubě můžete svézt kolem taorminského antického divadla, které zde bylo vystavěno zhruba dvě stě let před Kristem. Tradiční půlkruhové hlediště čítající 10 000 míst bylo situováno tak, aby požitek ze hry umocnil výhled na jasné vody Jónského moře za scénou. Jen pár ulic pod divadlem můžete na chvíli bosýma nohama spočinout v trávě pod korunami starých olivovníků, rohovníků, palem a cypřišů v městském parku Villa Comunale. Až naberete síly, vydejte se zpátky do kopců, směrem do zhruba šest kilometrů vzdáleného městečka Castelmola. Odměnou vám budou dechberoucí výhledy na historickou architekturu, bujnými lesy porostlé skalnaté sopečné pobřeží a majestátní Etnu dominující celému okolí.
Apropos, vulkanické pohoří v čele s temperamentní Etnou, dalo vzniknout prostředí perfektnímu pro pěstování osobitého vína. Rozmanité klima přeje řadě odrůd a členitá půda po staletí ovlivňovaná sopečnou lávou rodí vína s unikátním minerálním profilem, který v posledních dvaceti letech přilákal svým potenciálem skvělé vinaře, jejichž tvorba si následně získala uznání a přízeň řady znalců. Mezi prvními, kteří na začátku milénia začali pracovat s terroirem Etny, byl i italský vizionář Andrea Franchetti. Legendární vinař, jehož obrovský talent loni vyhasl, se zasadil o renesanci této oblasti a má lví podíl na jejím aktuálním mezinárodním věhlasu. Franchettiovým nemalým přínosem pro prestiž pojmu ‚vína z Etny‘ bylo vedle výroby skvělého vína také popsání systému cru na této sopce. Díky němu se začalo rozlišovat pět různých contrad podle nejlepších lokalit v lávové stopě s různou nadmořskou výškou a minerálním profilem. Franchettiho vinařství v městečku Passopisciaro leží na severních svazích sopky a ve výšce okolo tisíce metrů nad mořem tady vzniká devatero vín, z nichž šesti dává život odrůda Nerello Mascalese. Kvůli vysokým teplotním schodům mezi zdejším dnem a nocí vyžadují Franchettiho vína delší dobu zrání, čímž jejich charakter získává na komplexnosti.