People of the world: Elijah Holland, sběrač

Genialita se projevuje různými způsoby. Jedním z nich může být schopnost vidět v přírodě kolem sebe zcela obyčejné věci a vytvořit z nich něco neobyčejného. Lidé z této rubriky to dokážou.

„Je to vážně pravda?“ Ptal se sám sebe tehdy třiadvacetiletý Elijah Holland, když mu přišlo pozvání od Reného Redzepiho, jednoho z nejslavnějších šéfkuchařů světa, aby se podílel na chodu jeho pop–up restaurace Noma v Austrálii jako hlavní sběrač. Redzepi ale tamějšího talentovaného rodáka potřeboval – respektive potřeboval někoho, kdo se perfektně vyzná v australské divočině, ukáže mu její skryté poklady a rozumí nejen biodiverzitě, ale i jídlu. Všechno zmíněné Holland splňoval.

Novodobý lovec

Elijah, potomek dvou generací botaniků z pohoří Blue Mountains u Sydney, se od útlého věku učil rozeznávat rostliny i živočichy kolem sebe. Sbíral řasy, lesní plody, ústřice i kořínky. Bavilo ho vaření a pečení a už jako teenager pracoval v kuchyních progresivních restaurací po celé Austrálii. V jedenadvaceti letech si otevřel první vlastní podnik – The powder keg – a postavil se do jeho čela jako šéfkuchař. Ve stejné době rozjel také projekt Nature Pick, zaměřený na sběr výjimečných surovin pro fine dining kreace v divoké přírodě. Právě skrze Nature Pick Elijaha objevil Redzepi a následně spolu rok úzce spolupracovali. Hollandovi byla dokonce v australském pop-up Nomě svěřena pozice chef de parte.

Výzva z východu

Po odchodu Nomy z Austrálie se Elijah vrátil zpět k Nature Pick, tentokrát pod jeho hlavičkou ale spustil – s Redzepiho požehnáním a pár radami do začátku – vlastní kulinářský pop-up seriál. Cestoval po celé Austrálii a servíroval menu složená výhradně z divokých nebo mikropěstitelských zdrojů. Později se vydal za nabídkou místa šéfkuchaře do Foshanu na jihu Číny, konkrétně do restaurace The Locksmith. Nové prostředí bylo zapálenému sběrači a food experimentátorovi obrovským zdrojem inspirace. „Vyráběli jsme oslí prosciutto, velbloudí a husí salám nebo třeba kozí šunku,“ vypráví. Jeho kariéra v Asii rychle nabrala na obrátkách a dnes, ani ne ve čtyřiceti letech, Holland řídí gastronomickou skupinu Oysterlicious s podniky po celé Číně. Přitom ovšem vede ještě kreativní restauraci Botanik v šanghajské čtvrti Tianzifang, kde uplatňuje své odvážné vize, a také Belongil Beach doma v Austrálii.

 

Mohlo by vás zajímat

LeisureDům nad řekou: Skrytý poklad Českého Krumlova

Jen málo míst v Evropě nabízí tak romantickou atmosféru jako Český Krumlov. V jeho ulicích člověk snadno nabyde pocitu, že se čas zastavil, jen abyste si mohli poslechnout příběhy města protkané během staletí. Abyste jim dobře porozuměli, nechte si je vyprávět mezi zdmi, které pamatují doby Rudolfa II. Právě takové najdete v Ultra Premium Apartments. Servíruje se k nim tady skvělé víno i výhledy na Vltavu.

LeisureFrancie jinak: 3x letní Chamonix

Vyhlášená francouzská zimní destinace, to je Chamonix. V roce 1924 se tu konaly vůbec první zimní olympijské hry a považuje se za jedno z nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Může vás však překvapit i v letních měsících. Co nabízí letní Chamonix?